Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Dünyada Elektrik Talebi Gittikçe Artıyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dünyada Elektrik Talebi Gittikçe Artıyor

Dünyada Elektrik Talebi Gittikçe Artıyor
Araştırmalar dünyada elektrik talebinin 2050 yılına kadar 2 ile 3 kat artacağını ortaya koyuyor.
14.11.2020 / 16:23


Enerjimagazin-Artan ihtiyacın karşılanmasında rüzgar enerjisinin büyük rol  oynayacağını belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, temiz ve  ucuz enerjinin en büyük kaynağı olan rüzgarın faydalarına ulaşmak için  enerjiyi üreten türbinlerin sağlığına ve bakımına dikkat çekiyor.

Günümüzde elektriksiz bir yaşam biçiminin varlığı hayal bile  edilemiyor. Toplumların elektriğe olan ihtiyacı da gün geçtikçe  artıyor. Öyle ki araştırmalar 2050 yılına kadar elektriğe karşı  talebin günümüzden 2 ile 3 kat daha artacağına dikkat çekiyor. Bu  ihtiyacın karşılanmasında ise ön plana çıkan enerji kaynağı olarak  rüzgar görülüyor. Doğa dostu rüzgar enerjisi santrallerine servis  sağlayan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, 2020’de enerji  kaynakları arasında en yüksek üretimin rüzgar enerjisinden  karşılandığına dikkat çekerek, bu santrallerde verimliliğin türbinlere  yapılan bakım ve onarım hizmetlerinden geçtiğinin de altını çiziyor.

Artan Elektrik Talebini Karşılamada Rüzgar Kilit Rol Oynuyor

Karşılaştırılan tüm fosil yakıtlı enerji çeşitlerine göre ciddi  derecede düşük maliyetli olan rüzgar enerjisi, diğerlerine oranla çok  çevreci olması ile de dikkat çekiyor. Rüzgar enerjisi aynı zamanda  giderek artan elektrik talebini karşılama konusunda da önemli bir rol  oynuyor. Artan elektrik ihtiyacının geleneksel kaynaklardan  karşılanması halinde küresel iklim şartlarında oluşacak bozulma ve  beraberinde gelen doğal yıkımı tahmin etmek hiç de zor değil.

Ülkelerin çevre, enerji ve ekonomi üçgenindeki planlarında da en temel  kaynağı oluşturan rüzgar enerjisinin sağladığı faydalardan vazgeçmenin  büyük kayıplar doğuracağına dikkat çeken Ali Aydın, bu temiz enerji  türünün sağladığı sayısız faydaya ulaşan tüm rüzgar ülkelerinde  gözetilen en önemli unsurun, sürdürülebilir bakım ve onarım sistemleri  olduğunu belirtiyor.

Bir Rüzgar Türbinine Bakmak, Temiz Enerjiye Sahip Çıkmak

Önemli aşamalardan geçerek kurulan ve enerji üretmeye başlayan  rüzgar türbinleri, geleceğin enerjisinde adeta önemli bir yapı taşını  temsil ediyor. Duruş sürelerinden, karşılaşılan birçok soruna kadar  bir rüzgar türbinin sağlığı ve işleyişi enerji üretimine ve  dolayısıyla da temiz enerji arzına direkt etki ediyor. Gerekli bakım  ve onarımları dikkate almayan işletmelerin sonraki süreçlerde ciddi  zararlarla karşılaşabildiğini de aktaran Ülke Enerji Genel Müdürü Ali

Aydın, bu durumun sonucunda ülke enerjisinin ve ekonomisinin de yara  aldığı bir döngünün gerçekleştiğini, bir rüzgar türbinine yapılan  bakımın temiz enerjiye sahip çıkmak anlamına geldiğini belirtiyor.

Avrupa ile kıyaslandığında ülkemizde sundukları bakım ve hizmetlerin  uluslararası kaliteyi aratmadığını aktaran Ali Aydın, sahip oldukları  teknolojik altyapı, nitelikli çalışma arkadaşları ve tecrübe ile  rüzgar enerjisinin bel kemiği olan türbinlerin ömürlerini  uzattıklarını ve verimlilikleri artırdıklarını ifade ediyor.


Bu haber toplam 1789 defa okundu


YAZARLAR