Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 2025 Elektrikli Otomobile Geçiş Yılı Olacak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

2025 Elektrikli Otomobile Geçiş Yılı Olacak

2025 Elektrikli Otomobile Geçiş Yılı Olacak
AVERE: "2025 yılı, Elektrikli otomobillerin içten yanmalı otomobillerden daha ucuz olmaya başlayacağı yıldır.”
11.11.2020 / 22:34

Enerjimagazin-Gelecekte araçların elektrikli olacağını artık hepimiz biliyoruz. Avrupa’da şimdiden elektrikli araç satışları patlamış durumda.  Örneğin geçtiğimiz Eylül ayında Norveç’te satılan tüm otomobillerin % 82’si elektrikliydi. Bu oran Almanya’da % 16, Fransa ve İngiltere’de % 11 civarında gerçekleşti. Bu yüksek oranlar asıl olarak ülkelerin Elektrikli Araçlara verdikleri teşvikler sayesinde gerçekleşiyor. Bunun da anlamı aslında halen Elektrikli Araçlar muadili olan benzinli ve dizellerden daha pahalı.


AVERE Türkiye Elektro Mobilite Derneği genel koordinatörü Haluk Sayar’a göre Elektrikli Araçlar tahmin edilenden daha yakın zaman içerisinde içten yanmalı motorlu araçlardan daha ucuz hale gelecek. Sayar bu durumu şöyle açıklıyor;


“Yakın zamana kadar yapılmış birçok projeksiyon çalışmasına göre Elektrikli araç satış maliyetlerinin fosil yakıtlı araç maliyetlerine düşmesi 2030 yılından önce beklenmiyordu. Ancak bu tarih hızla öne çekiliyor. Bunun asıl sebebi AB, Çin gibi birçok ülkenin karbon nötr olma hedeflerini 2019 yılı sonu ve sonrasında ortaya koymaları ve yine endüstrileşmiş ülkeler tarafından Covid 19 sonrası iyileşme ve kalkınma modellerinde e-mobiliteye verdikleri önceliklerdir.


Yeni teknoloji ürün fiyatlandırmasında hepimizin bildiği bir kural vardır; satış hacmi ne kadar hızlı artarsa, fiyatları o derece hızlı düşer. Bu, Elektrikli Araçlar için de geçerlidir.”


“Son zamanlarda yapılan birçok çalışmanın ortak sonucu olarak Elektrikli araçlarda kullanılan  akü maliyetlerinin kritik 100 USD /kWh değerine ulaşması ve altına düşmesi 2025 yılında mümkün olacak. Dolayısıyla 2025 yılı, Elektrikli otomobillerin içten yanmalı otomobillerden daha ucuz olmaya başlayacağı yıldır.”


2030 yılında Türkiye’de satılan her 100 aracın 58’inin Elektrikli olması mümkün


“Avrupa birliği teşviklerle de olsa Elektrikli araca geçişini uzun yıllara yaymış olacak ve sektörün bu durumdan en az etkilenmesini sağlayacak. Ancak teşvik olmayan Türkiye’de elektrikli otomobil maliyetlerinin diğerleriyle aynı hatta daha ucuz olması durumunda ağırlıklı olarak Elektrikli otomobiller tercih edilmeye başlanacaktır. Dolayısıyla Türkiye’de Elektrikli araç satışlarında 2025 yılı ve sonrasında çok hızlı bir büyüme gerçekleşecektir. Bu hızlı geçiş Türk otomotiv sektörü için sancılı olabilir. Ancak yine de AB’nin 2030 yılı Elektrikli araç oranı beklentisi olan % 58 rakamını Türkiyenin de yakalayabilmesi mümkün.  


Türk otomotiv üretim ve tedarik sektörü, Elektrikli otomobile geçişe hazırlanıyor, ancak Elektrikli otomobil maliyetlerinin bu derece hızlı düşmesine hazırlıksız olabilirler ve gelecek projeksiyonlarını son dönemdeki gelişmeleri hesaba katarak tekrar gözden geçirmeleri çok önemli.”  


Küçük işletmeler için hem tehdit hem de büyük fırsat


“Ancak asıl olarak yedek parça sanayi, bakım ve onarım alanında faaliyet gösteren küçük işletme sahiplerinin dikkatini çekmek istiyorum. Başta fosil yakıtlı içten yanmalı (dizel, benzin, LPG) motor, egzost, yakıt sistemleri, güç aktarma vb konularda olmak üzere durumdan etkilenecek bir çok alanda çalışan işletmelerin şimdiden hazırlıklara başlaması gerekiyor. Mevcut iş alanlarından, elektrikli araçlarla ilgili yöneleceği yeni iş alanları araştırmalı, belirlemeli ve bu konuda kendilerini yetiştirip, eğitim almalılar. Örnek vermek gerekirse öne çıkacak yeni alanlardan bazıları akü, akü destek sistemleri, bilgilendirme / eğlence sistemleri elektroniği vb olacak. Başka bir deyişle, bu konularda kendini ve şirketini hızla adapte edebilen, eğitimli ve yetkin personele sahip işletmelerin önlerinde çok büyük fırsatlar bulunmakta."

Bu haber toplam 1910 defa okundu


YAZARLAR