Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Çoruh ve Fırat EDAŞ'ın Üçüncü Çeyrek Tüketim Oranları Açıklandı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çoruh ve Fırat EDAŞ'ın Üçüncü Çeyrek Tüketim Oranları Açıklandı

Çoruh ve Fırat EDAŞ'ın Üçüncü Çeyrek Tüketim Oranları Açıklandı
Aksa Elektrik, hizmet verdiği Çoruh ve Fırat bölgelerindeki üçüncü çeyrek tüketim oranlarını açıkladı.
05.11.2020 / 15:54

Enerjimagazin-Çoruh ve Fırat bölgelerindeki 9 ilde abonelerine elektrik tedarik  hizmeti sunan Aksa Elektrik, hizmet bölgelerinde 2020 yılına ait  üçüncü çeyrek elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Çoruh bölgesinde  bu yılın en yüksek elektrik tüketimi temmuz ayında gerçekleşirken, Fırat bölgesinde ise en yüksek tüketim ağustos ayında gerçekleşti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre geçen yılın aynı dönemine göre (temmuz-ağustos-eylül) Çoruh bölgesinin elektrik tüketiminde yüzde 10’a yakın düşüş gözlemlenirken, Fırat bölgesinde ise yüzde 7’den  fazla artış oldu.

Aksa Elektrik, hizmet verdiği Çoruh ve Fırat bölgelerindeki üçüncü  çeyrek tüketim oranlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Çoruh bölgesinde 2020 yılının en yüksek tüketimi temmuz ayında  gerçekleşirken Fırat bölgesinde ise ağustos ayında gerçekleşti.

Sanayi ve ticarethane elektrik tüketimleri arttı

Covid-19 salgınıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamalarının  yaşanması ve üretimin sekteye uğraması sebebiyle düşen sanayi ve  ticarethane abone grubunun elektrik tüketiminde, normalleşme  adımlarının atılmasıyla birlikte, temmuz, ağustos ve eylül aylarında  artış kaydedildi.

Çoruh bölgesinde sanayi grubunda ikinci çeyreğe göre Artvin’de  yüzde 74, Giresun’da yüzde 11, Rize’de yüzde 64, Trabzon’da yüzde 33  artış kaydedilirken Gümüşhane’de yüzde 30’luk bir düşüş yaşandı.

Ticarethane grubundaki elektrik tüketiminde ise Trabzon’da yüzde 115’lik rekor artış kaydedilirken onu yüzde 29 artış ile Artvin, yüzde 20 artış ile Rize, yüzde 21 artışla Giresun ve yüzde 15 artışla

Gümüşhane izledi. Çoruh bölgesinde ticarethane grubunun toplam  elektrik tüketiminde yüzde 60’lık artış yaşanırken sanayi grubunda ise  bu oran yüzde 41 olarak gerçekleşti.

Fırat bölgesinde de sanayi ve ticarethanelerdeki elektrik tüketimi  ikinci çeyreğe göre artış gösterdi. En yüksek artış yüzde 51 oranıyla Malatya’daki ticarethane grubunda yaşandı. Aksa Elektrik’ten yapılan  açıklamada aynı grupta tüketim oranlarında yaşanan artış Elazığ’da  yüzde 34 Bingöl’de yüzde 17 Tunceli’de ise yüzde 3 olarak belirtildi.

Sanayi grubunda ise en yüksek artış yüzde 24 ile Bingöl’de olurken onu  yüzde 23 ile Malatya, yüzde 5 ile Elazığ izledi. Tunceli’de ise sanayi  grubunda ikinci çeyreğe göre yüzde 10’luk düşüş kaydedildi.

Mesken elektrik tüketimi en fazla yüzde 22ile Malatya’da arttı

Çoruh Bölgesi’nde meskenlerin ortalama elektrik tüketimi bir  önceki çeyrek dönemine göre (nisan, mayıs, haziran) yüzde 15 azaldı.

Çoruh bölgesinin ortalamasına bakıldığında meskenlerde elektrik  tüketimi azalış gösterse de Gümüşhane’de meskenlerin ortalama elektrik  tüketimi bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 16 arttı.

Fırat Bölgesi’nde ise mesken elektrik tüketimi ikinci çeyreğe göre  yüzde 20 artarken, en yüksek artış yüzde 22ile Malatya’da gerçekleşti.

Artvin’de elektrik tüketimi yaklaşık yüzde 31 düştü

Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illerinde 1,2  milyondan fazla abonesi bulunan Aksa Çoruh Elektrik tarafından, yılın  üçüncü çeyreğindeki elektrik tüketimleri geçen yılın aynı dönemi ile  karşılaştırıldığında yüzde 10’dan fazla düşüş olduğu açıklandı.

Verilere göre Çoruh bölgesinde tüketimdeki en belirgin azalma,  geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yaklaşık yüzde 31 düşüşle Artvin’de  gerçekleşti. Bu oran Rize’de yüzde 13, Trabzon’da yüzde 8,

Gümüşhane’de yüzde 1,7, Giresun’da ise 1,5 düşüş olarak kaydedildi.

Fırat bölgesinde Malatya ve Elazığ’da elektrik tüketimi yüzde 8’den fazla arttı

Malatya, Elâzığ, Bingöl ve Tunceli’de 900 binden fazla aboneye  hizmet veren Aksa Fırat Elektrik, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın  aynı dönemine göre elektrik tüketiminin yüzde 7 arttığını kaydetti.

İllere göre tüketim oranlarındaki değişime bakıldığında, bir  önceki yılın aynı dönemine kıyasla elektrik tüketiminin Malatya’da  yüzde 9’a yakın, Elazığ’da yüzde 8, Tunceli’de yüzde 2 artış olduğunu  açıklayan Aksa Fırat Elektrik, Bingöl’de ise bu dönemde tüketimin bir  önceki yıla göre yüzde 1 düştüğünü belirtti.

Fırat ve Çoruh bölgelerindeki abone sayısıyla ilgili de bilgi  veren Aksa Elektrik, geçen yılın eylül ayı sonu dönemine göre bu yıl  toplam abone sayısının Çoruh bölgesinde yüzde 3’ten fazla, Fırat  bölgesinde ise yaklaşık yüzde 9 arttığını kaydetti
.


Bu haber toplam 12229 defa okundu


YAZARLAR