Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye Elektrik İhtiyacının Tamamını Güneşten Sağlayabilir
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye Elektrik İhtiyacının Tamamını Güneşten Sağlayabilir

Türkiye Elektrik İhtiyacının Tamamını Güneşten Sağlayabilir
ISOMER: “Türkiye, toplam elektrik ihtiyacının tamamını sadece güneşten bile sağlayabilir.”
24.10.2020 / 10:36

Enerjimagazin-Uzmanlar, Türkiye ekonomisinin en büyük sorunlarından biri olan  cari açığın sebebini fosil yakıt ithalatı olarak açıklıyor. TÜİK ve Merkez Bankası verilerine göre Türkiye, 2013 – 2017 yılları arasında 219,8 milyar dolar cari açık verirken aynı dönemler içinde 213 milyar  dolarlık enerji ithalatı gerçekleştirdi. Türkiye’nin elektrik üretimi  için toplam 93 Gigawatt Kurulu güce sahip olduğunu belirten ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, bu rakamın  içinde güneş ve rüzgar enerjisinin payının 15 Gigawatt olduğuna dikkat  çekti ve ekledi: “Türkiye, toplam elektrik ihtiyacının tamamını sadece  güneşten bile sağlayabilir.”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası verilerine göre 2013 – 2017 yılları arasında Türkiye ekonomisi, 219,8 milyar dolarlık  cari açık verdi. Aynı yıllar arasında ülkemiz enerji ithalatına 213  milyar dolar ödedi. Rakamlar, Türkiye ekonomisinin en büyük problemi  olarak görülen cari açığın temelinde enerji ithalatının yattığını  gösteriyor. Fosil yakıtlar bakımından zengin olmayan Türkiye’nin  enerji ithalatına ancak yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak  son verebileceğinin altını çizen ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, “Ülkemiz elektrik üretimi için toplam 93 Gigawatt kurulu güce sahip. Bu rakamın içerisinde güneş ve rüzgar  enerjisinin payı 15 Gigawatt. Elektrik üretimimizin sadece yüzde 15’ini yenilebilir enerji kaynaklarından sağlayabiliyoruz. Oysaki Türkiye, toplam elektrik ihtiyacının tamamını sadece güneşten bile  sağlayabilecek ışınıma sahip ender ülkelerden biridir. Yapılan  araştırmalarda Türkiye’nin Konsantre Güneş Enerjisi (CSP) yöntemi ile  üretilebileceği yıllık enerjinin 380 milyar kilowatt saat olduğu  hesaplanmıştır. Bu kapasiteyi harekete geçirerek enerji ithalatı ve  ona bağlı cari açık sorunumuzu çözebiliriz.” bilgilerini paylaştı.

ÜRETİLEN ELEKTRİĞİN FAZLASI SATILABİLİYOR

Son yıllarda Güneş Enerji Santrali (GES) kurulum maliyetlerinin  düştüğüne dikkat çeken İlgin Eray, devlet tarafından açıklanabilecek  bir takım teşvik modelleriyle birlikte GES’lere olan ilginin  aratacağını söyledi. Eray, “Özellikle fabrika, hastane, okul, depo ev  otopark gibi geniş çatı alanına sahip yerlerde kurulan güneş enerji  sistemleri sayesinde güneşten elektrik üretilebiliyor ve tüketim  fazlası satılabiliyor. Yatırımların ortalama amortisman süreleri 5 - 6  yıl gibi makul seviyelerde olduğu için bu konuya ilgili duyan  yatırımcıların sayısı da günden güne artıyor.” ifadelerini kullandı.

TEMİZ ÇEVRE VE İTHALATI AZALTMAK İÇİN YENİLENEBİLİR ENERJİ

ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi olarak yenilebilir enerji  yatırımlarına büyük önem verdiklerinin altını çizen İlgin Eray, şirket  olarak “Verimli Enerji Çözümleri – VEÇ ” adı altında ayrı bir  departman kurduklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Türkiye’nin 25  farklı ilindeki hizmet noktalarımızda yenilebilir enerji kaynaklarının  kullanımına yönelik çözümler sunuyoruz. Bulunduğumuz illerdeki  organize sanayi bölgelerini, sanayi sitelerini, fabrika ve benzeri  büyük hacimli yapıları ziyaret ederek bilgilendirme yapıyoruz. Olaya  sadece ticari bakmıyoruz. Yenilenebilir enerji aynı zamanda daha temiz  bir Türkiye demek. Enerji ithalatını ve cari açığı azaltmak güneş  enerjisi kullanmaktan geçiyor.”


Bu haber toplam 3435 defa okundu


YAZARLAR