Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - PÜİS'ten Açıklama
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

PÜİS'ten Açıklama

PÜİS'ten Açıklama
PÜİS: Virüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri akaryakıt sektörü oldu.
12.09.2020 / 13:13

Enerjimagazin-Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, kısa çalışma ödeneğinin 2 ay uzatılması ve son günlerde yeniden artış gösteren salgının sona erdirilmesi için istasyonlarda alınması gereken önlemler konusunda Sendika üyelerini bilgilendirdi.  


Konuya ilişkin bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı Okumuş şunları söyledi:


“Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk olmak üzere kısa çalışma ödeneğinin uzatılması konusunda emeği geçen bakanlarımıza, bürokratlarımıza ve Sendikamızın üyesi olduğu Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Sayın Özgür Burak Akkol’a şükranlarımızı sunuyoruz.


Virüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri akaryakıt sektörü oldu. Özellikle kısıtlamanın uygulandığı süreçte satışlarımızda yüzde 50 ila 60 arasında düşüşler yaşandı. Ancak yeni normale geçtiğimiz haziran ayının ortalarından bugüne kadar turizmin de etkisiyle satışlarımız yeniden arttı. Neredeyse 2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarındaki satışlarımızı yakaladık.


Ancak turizm sezonu bitmek üzere. Diğer taraftan salgının etkisi yeniden arttığı için il bazında valilikler çeşitli kısıtlama kararları alıyorlar. Bunların sonucunda sektörümüzde de yeniden bir daralma yaşanabileceğini düşünüyoruz. Kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar uzaması pandemiden olumsuz etkilenen başta akaryakıt sektörü olmak üzere tüm sektörler için can simidi olacağını düşünüyoruz.


Akaryakıt sektörünü rahatlatacak bir diğer adım da akaryakıt ürünlerinden alınan KDV oranının düşürülmesi olacaktır. Sektörümüzün kangren haline gelmiş en önemli sorunlarından biri maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan akaryakıt satışlarıdır. KDV’nin çalınması suretiyle yapılan bu satışlar nedeniyle devletimiz milyonlarca liralık vergi kaybına uğrarken, akaryakıt sektöründe de öldürücü boyutta bir haksız rekabet yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü için Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın Temmuz ayında açıkladığı sektörlerde öngörülen KDV indirimlerinin sektörümüzde de uygulanmasını ve akaryakıt ürünlerinden alınan KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesini veya akaryakıt ürünlerinden alınan KDV’nin ÖTV’ye eklenmesini talep ediyoruz.  


Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın söylediği gibi virüs bizlerden daha güçlü değil. Her birimiz maske, mesafe ve temizlik kuralına uyarak virüsü yenebiliriz.Değerli üyelerimizin gerek istasyonlarında gerek özel hayatlarında Bilim Kurulumuz tarafından önerilen tüm hususlara riayet etmelerini rica ediyor, en kısa sürede bu salgının sona ermesini ve Ülkemiz ekonomisinin hızla toparlanmasını diliyoruz.”


Bu haber toplam 2531 defa okundu


YAZARLAR