Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - YETA Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YETA Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı

YETA Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı
EPDK tarafından yenilenebilir enerji tüketimini teşvik etmek için hazırlanan Yeşil Tarife kararı yürürlüğe girdi.
28.08.2020 / 09:14

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), “Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kararı”, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Yenilenebilir enerji tüketimini teşvik etmek için hazırlanan yeşil tarife uygulamasına göre, tüketici yeşil tarifeye geçme talebini yazılı olarak görevli tedarik şirketine yapacak. Tarife değişikliği, talep tarihinin içinde bulunduğu dönem sonundaki endeks tespitleriyle çıkarılacak faturayı takip eden ilk fatura döneminde yerine getirilecek. Yeşil tarifeye geçme talebi bir takvim yılında en fazla iki kez yapılabilecek.


EPDK ayrıca, görevli tedarik şirketleri tarafından, yeşil tarifeyi (YETA) seçen tüketicilere 1 Ağustos 2020 itibarıyla geçerli olmak üzere uygulayacağı tarife tablosunu da onayladı.


Resmi Gazete’de yayımlanan tarife tablosuna göre, yeşil tarife (YETA) ve dağıtım bedelinin kilovatsaat fiyatı, alçak gerilim, orta gerilim, tek terimli, çift terimli olmasına, sanayi, ticarethane, mesken, tarımsal sulama ve aydınlatmada kullanılmasına göre 79,25 ile 91,46 kuruş arasında farklılık gösterecek.


İletim sistemi kullanıcılarının vergi, fon ve pay hariç kilovatsaat başına yeşil enerji bedeli 69,97 kuruş olarak belirlendi. Görevli tedarik şirketinden enerji alan tüketicilerin yeşil enerji bedeli de dağıtım bedeli hariç 69,97 kuruş olarak hesaplandı.

Bu haber toplam 7636 defa okundu


YAZARLAR