Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPDK'da E-Başvuru Dönemi 1 Temmuz'da Başlıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPDK'da E-Başvuru Dönemi 1 Temmuz'da Başlıyor

EPDK'da E-Başvuru Dönemi 1 Temmuz'da Başlıyor
EPDK, kamulaştırma alanındaki işlemler için 1 Temmuz 2020’den itibaren elektronik başvuru alınmasını karara bağladı.
24.06.2020 / 16:55

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yatırımların önünü açmak amacıyla başlattığı bürokratik işlem ve süreçleri azaltacak çalışmalarda sona geldi. Elektrik, doğal gaz, akaryakıt ve LPG piyasalarına yönelik işlemlerin mevzuata yönelik bazı istisnaları hariç tamamı artık elektronik ortamda yürütülebiliyor. EPDK, kamulaştırma alanındaki işlemler için de 1 Temmuz 2020’den itibaren elektronik başvuru alınmasını karara bağladı.


Başvuru ve inceleme süreçlerini oldukça kısaltacak bu kararla EPDK, yatırım ortamının iyileşmesini sağlamakla kalmayacak, performans ve hizmet verimliliğini de arttıracak. Ayrıca karar Covid19 (koronavirüs) ile mücadelede büyük önem taşıyan sosyal temasın azaltılması hedefine de katkı sağlayacak. 


E-başvuru uygulaması öncelikle elektrik üretim tesisleri için olmak üzere, 1 Temmuz 2020’de başlayacak. Bu tesisler için bir süreliğine elektronik başvurunun yanında yazılı başvuru da alınacak, sektörün sürece uyumu sağlanacak. Ardından elektrik dağıtım tesisleri ile doğal gaz piyasası ve petrol piyasası kapsamındaki lisans türlerine ilişkin kamulaştırma talepleri de aşamalar halinde elektronik başvuru olarak alınacak. Sürecin sonunda bütün kamulaştırma hizmetleri elektronik ortamda verilecek.


Bu arada taşınmaz temini amaçlı başvurularda sunulması gereken bilgi ve belgeler listesi elektronik başvuruyu da kapsayacak şekilde güncellenecek. Yatırım süreçlerini daha da hızlandırabilmek için başvuruda istenen bilgi ve belgeler de azaltıldı. Kamulaştırmaya yönelik ihtiyaç duyulan güncel listeye EPDK’nın internet sayfasından ulaşmak mümkün.


Bu haber toplam 6362 defa okundu


YAZARLAR