Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Çelik Son Noktayı Koydu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Çelik Son Noktayı Koydu

Bakan Çelik Son Noktayı Koydu
Çelik, prim gün sayısını doldurup emekli olabilmek için yaşı bekleyenlerin emekli edilmesi ile ilgili tartışmalara son noktayı koydu.
06.07.2013 / 00:41

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, prim gün sayısını doldurup emekli olabilmek için yaşı bekleyenlerin emekli edilmesi ile ilgili tartışmalara son noktayı koydu.


Medya’ya Çattı


Bakan Çelik, “Hiçbir zaman Emeklilikte Yaşı Bekleyenlerle ilgili bir çalışmalarının olmadığını, hali hazırda da böyle bir çalışmanın düşünülmediğini” söyledi. Bizim iyi niyetle “Acaba emeklilik için 3 yıl 5 yıl bekleyecek vatandaş, gelecekte mali bir risk oluşturmadan sıkıntıları bugün giderilebilir mi diye çalışacağız” cümlesini medya çok farklı lanse etti dedi.
Hatırlanacağı üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında da Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili bir soruya verdiği cevapta: “Yaş kriterini kaldırırsak 1991 yılında Sosyal Güvenliğe yapılan ihanetin aynısını yapmış oluruz.”demişti.


İşte Bakan Çelik’in O Soruya Verdiği Yanıt;


Bunlarla (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ilgili çalışma değil de onların bizimle görüşme talep oldu. Görüştük, güzel de bir görüşme oldu. Ben bunlara emekli olabilmek için iki kriterin olduğunu söyledim. Birisi yaş, diğeri prim gün sayısının doldurulması. Bu arkadaşlar prim gün sayısını doldurmuşlar 7200 gün çalışmışlar. Fakat yaş kriterini yerine getiremiyorlar.


Bunların şöyle bir haklı tarafları var. Diyorlar ki: “Oyunun kuralı ortada değiştirildi. O günün hükümeti, rahmetli Ecevit'in hükümeti oyunun kuralını oyun oynanırken değiştirdi. Biz 10 yıllık çalışan iken, geldi yeni bir kural koydu emeklilik süresini uzattı” diyorlar. O dönemdeki çalışanlarla ilgili o zamanki Hükümetin uygulamasından dolayı oluşan bir olumsuzluk var.


Fakat biz bu kriterlerden birisini kaldırdığımız zaman, yani yaş kriterini kaldıralım. Prim gününe göre emekli olsun insanlar. “Aynı 1991 yılında Sosyal Güvenliğe yapılan ihanetin aynısını yapmış oluruz. Yani sistemi çökertmiş oluruz.” Buna hakkınız yok. Doğru değil.


Fakat bununla ilgili talepleri şuydu: “Daha düşük bir ücretle acaba bizim emekliliğimiz sağlansa. Yani mali boyuta zarar vermeyecek şekilde.” Hesaplamalar yaptırdık. Tamamlandı. Orada istediğimiz, yani onları rahatlatacak bir tablo çıkmıyor. Kendileri ile de süreç içinde paylaşacağız.


 


 


Fotoğraf: Ali Çanta


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Bu haber toplam 7132 defa okundu
YORUMLAR
Kadir ARTUÇ: 
"SİZ KONUŞUN"
Evet dediğim gibi siz konuşun bizler artık konuşmıyacağız çünki icraat zamanı b,z,m için yaklaşıyor , bizler sandıkta konuşacağız . Siz bu toplumu aptal yerine koyup dalga geçerken bu toplum kendi içerisinde seçimlerde tavrının ne olacağına karar vermek için kulislerine çoktttannn başladı . Sayın hükümet yetkilileri ben kahin değilim ama 1999 yapılan bu uygulamanın i uygulamayı yapan partililerin ve partilerin meclise adım atamıyacaklarını öngörmüştüm ve sadece bir parti girtebildi meclise oda karambole.... şimdi sıra sixde ,sizin içinde öngörüm şu ; meclise girseniz bile artık bu toplum sizleri tek parti olarak iktidara taşımıyacak milletle dalga geçmek sizin haddinizde değil hakkınızda değil güzel bir tasözü ,GÜN OLA HARMAN OLA sizlerin sonu buradan çok iyi gözükmüyor birde buradan bakın eyyy değerli hükümet yetkilileri cümle aleme bizim kuruş kuruş biriktirdiğimiz paraları verdiniz ama bizim anamızın sütü kadar helal olan hakkımızı vermediniz bu bir utançtır bununla yaşayın vegidin hrkese saygılarımı sunarım hatalarım af ola...
07.07.2013 / 09:00
ali tufan balta: 
"mrb"
zor ya emeklilik
06.07.2013 / 10:33
dursun ozlu: 
"eyt haktir"
Sayin bakanim guzel soyluyorsunuda bana odedigim fazla primlere karsilik iki misli maas verecekmisin,16yildir bir kurumda calisiyordum cikardilre yakin prim odendi simdi asgari ucretten maas almiyorum ama asgari ucretten prim yatiyor bu benim emekli maasimida etkiliyecek 2 yil mv yapana super emeklilik bir gecede cikiyor ben 18 yasimdan. beri calisiyorum 35 yil calisip emekli olabilecem bu Allahtan revami bunu kimse kabul edemez bu yas 99 yilinda cikti ama 2002 yilinda yasalasti buna diyeceksiniz
05.07.2013 / 22:15
şenol gümüş: 
"haber"
egerki bişey yapmasın akp yeminolsun 13 tane oyum varr birini bile vermiyecez.............
05.07.2013 / 19:11
GOKHAN ÇİÇEK: 
"yaşar okuyanı alkışlayın"
sayın bakanın başından beri yaptığı tutarsız açıklamalar zaten niyetlerini belli etti. şimdi sgk dakı başarı sizin deyil yaşar okuyanın başarısıdır. alkışlayın sayın bakanım yaşar okuyanıı helal olsun sgk yı kurtaran adam yaşar okuyan izleri devammm ediyor.. dua edin hep birlikte akp milletvekilleri olarak sizi ve sgk yı kurtaran o yazıklar osun hepinizee milletle oynadınız ümit verdiniz ..alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste unutmayınnn...bed..dualarımız sizinleee...unutmayın..
05.07.2013 / 17:15


YAZARLAR