Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EÜAŞ Tarafından Üretilen Türkiye'nin Yüzde Yüz Yerli İlk Jeneratörü Devreye Girdi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EÜAŞ Tarafından Üretilen Türkiye'nin Yüzde Yüz Yerli İlk Jeneratörü Devreye Girdi

EÜAŞ Tarafından Üretilen Türkiye'nin Yüzde Yüz Yerli İlk Jeneratörü Devreye Girdi
EÜAŞ, donanım ve ekipman konusunda da gücünü dünyaya gösterdi.
19.04.2020 / 13:26

Enerjimagazin-Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) mühendisleri tarafından üretilen yüzde yüz yerli ilk jeneratör, Keban Hidroelektrik Santrali’nde devreye girdi.


Türkiye'nin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin büyük kısmını üreten Keban Barajı için yüzde yüz yerli ve milli 160 Megawat (MW) gücünde dev jeneratörü tamamen kendi mühendisleriyle üreten EÜAŞ, donanım ve ekipman konusunda da gücünü dünyaya gösterdi.


Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ’i Mahcup Etmedik


Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet ALAGÖZ, "Şu anda iki yerli jeneratörümüz devreye girdi. 24 saat çalışıyor. Böyle kritik bir jeneratörü üretmek kolay olmadı ama sonunda başardık. Bu tecrübemizi ilgili kamuoyu ile paylaşmaya hazırız. Bize güvenen ve desteğini esirgemeyen Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ'i mahçup etmedik.” dedi.


ALAGÖZ, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye'deki elektrik üretimi hikayesinin ilk başladığı ve ülkemizin üçüncü büyük santrali olan Keban Hidroelektrik Santrali, Fırat Nehri'nin ana kolu üzerindeki ilk hidroelektrik santralidir.


Keban Barajı'nın 8 ünitesi var. Barajın üzerine kurulduğu Fırat, Türkiye'nin su ihtiyacının yüzde 40'ını karşılıyor. Ülkemizde su ve elektrik deyince ilk akla gelen yer Fırat nehridir. Elektrik üretiminin hidroelektrik kısmının yüzde 60 kadarını Fırat'tan üretiyoruz.


Türkiye'de yerli ve milli üretime önem veriyoruz. Ben yıllardır yerli üretimle ilgili toplantılar düzenliyorum ve her toplantıda bunu vurguluyorum. 18 ay önce bu kurumda görevlendirildim.


Projelerimizden birisi Keban Hidroelektrik Santrali için jeneratör üretmekti. Keban barajından bırakılan su; tarım, içme suyu ve elektrik üretimi için çok önemli. Böylesi önemli bir santralde yerli jeneratörleri üretme fikri, değerli Genel Müdür Nevzat Şatıroğlu döneminde alınan bir karardı. Çok ciddi ve iddialı bir karar olduğunu ifade etmeliyim. Çünkü Türkiye'nin en kritik noktasındaki bu baraj hata kabul etmez. Bu yüzden hata yapma lüksümüz yoktu.


Birlikte Başardık


Böylesine kritik bir jeneratörü üretmek kolay olmadı. Ben göreve geldiğimde arkadaşlar mühendislik çalışmalarını bitirmişti ve montaj aşamasına gelinmişti. Montaj sonrasında devreye alma safhasında istediğimiz sonuca ulaşamadık. Jeneratör üretimine tersine mühendislik ile başlayınca tasarımından kaynaklanan hatalar tespit ettik. Kendi mühendisliğimizi kullanmak zorunda kaldık. Ama yılmadık. Kolayı tercih edip, ihale çözümü de aramadık. İçimizde kanayan yara olan yerli mühendisliğin bir yerde kendini göstermesi gerektiğini düşündük. Bu duygularla "Jeneratörü kendimiz yapalım" dedik.


Bu jeneratör tamamen EÜAŞ çalışanlarıyla, hiçbir destek almadan yaptığımız bir jeneratör oldu. Bu denli büyük bir jeneratör ile ilgili ülkede yeterli tecrübe yoktu. Yüksek fiyat veren yabancı firmaları da biz istemedik. Sıfırdan başladık. Yeniden mühendisliğini gözden geçirip bütün hesapları yaparak benim de bizzat ilgilendiğim bir proje oldu. Daire başkanlarıyla iş bölümü yaptık. Tatil bayram demedik, uluslararası standartlarda tasarım, üretim ve test protokollerini inceledik. Her şeyi yeniden öğrendiğimiz bu projeyi sonlandırdıktan sonra, birinci türbin jeneratörünü devreye aldık.


Bilgi birikimimizi paylaşmaya hazırız


Aşırı özgüvenden değil, yapmak zorunda olduğumuz, inandığımız için başardık. Bütün zorluklara rağmen projeye devam ettik. Bu tecrübemizle ikinci türbin jeneratörünü de yapmaya karar verdik. Birinciye harcadığımız 16 aylık süreden sonra, ikinci jeneratörü sadece 4 ay gibi kısa bir sürede ürettik. 22 Mart tarihinde büyük bir coşku ile devreye almayı başardık. Hatta 2. Jeneratörde kapasiteyi arttırdık.


Biz bütün bilgi, beceri ve birikimimizi kayıt altına aldık. Bunları bütün ülkeyle paylaşmaya hazırız. Güzel ülkemize armağan olsun.”


Bu haber toplam 36426 defa okundu


YAZARLAR