Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ölüm Oruçları Başkent'e Taşınıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ölüm Oruçları Başkent'e Taşınıyor

Ölüm Oruçları Başkent'e Taşınıyor
Emeklilikte Yaşa Takılanlar sürdürmekte oldukları ‘Açlık Grevlerini’ Ankara Abdi İpekçi Parkına taşıyorlar.
02.07.2013 / 17:16

Emeklilikte Yaşa Takılanlar sürdürmekte oldukları ‘Açlık Grevlerini’ Ankara Abdi İpekçi Parkına taşıyorlar.


Yurdun çeşitli illerinde ‘Açlık Grevini’ sürdürmekte olan Emeklilikte Yaş Mağdurları Ölüm oruçlarını Başkent Ankara’ya taşımaya karar verdiler.


Hatırlanacağı üzere; Emeklilikte yaşa takılanlar, 1999 - 2002 Yıllarında Yasalaşan “Kademeli Emeklilik Yasasından” dolayı gasp edilen emeklilik haklarının geri verilmesi amacıyla, seslerini duyurabilmek ve mağduriyetlerine çözüm bulabilmek için pek çok kez eylem yaptılar. Emeklilikte Yaşa Takılanlar seslerini duyurmak ve taleplerini dile getirmek için yaptıkları bu eylemlerden sonuç alamamaları üzerine ‘Ölüm oruçlarına’ başladılar. Fakat bir türlü bekledikleri müjdeli haber kendilerine ulaşmadı.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in katıldığı bir televizyon proğramında yapmış olduğu;


“Bunlarla (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ilgili çalışma değil de onların bizimle görüşme talep oldu. Görüştük, güzel de bir görüşme oldu. Ben bunlara emekli olabilmek için iki kriterin olduğunu söyledim. Birisi yaş, diğeri prim gün sayısının doldurulması. Bu arkadaşlar prim gün sayısını doldurmuşlar 7200 gün çalışmışlar. Fakat yaş kriterini yerine getiremiyorlar.


Bunların şöyle bir haklı tarafları var. Diyorlar ki: “Oyunun kuralı ortada değiştirildi. O günün hükümeti, rahmetli Ecevit'in hükümeti oyunun kuralını oyun oynanırken değiştirdi. Biz 10 yıllık çalışan iken, geldi yeni bir kural koydu emeklilik süresini uzattı” diyorlar. O dönemdeki çalışanlarla ilgili o zamanki Hükümetin uygulamasından dolayı oluşan bir olumsuzluk var.


Fakat biz bu kriterlerden birisini kaldırdığımız zaman, yani yaş kriterini kaldıralım. Prim gününe göre emekli olsun insanlar. Aynı 1991 yılında Sosyal Güvenliğe yapılan ihanetin aynısını yapmış oluruz. Yani sistemi çökertmiş oluruz. Buna hakkınız yok. Doğru değil.


Fakat bununla ilgili talepleri şuydu: Daha düşük bir ücretle acaba bizim emekliliğimiz sağlansa. Yani mali boyuta zarar vermeyecek şekilde. Hesaplamalar yaptırdık. Tamamlandı. Orada istediğimiz, yani onları rahatlatacak bir tablo çıkmıyor. Kendileri ile de süreç içinde paylaşacağız.” Açıklaması Emeklilikte Yaş Mağdurları için bardağı taşıran son damla oldu.


Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda Saat:09.30 gerçekleştirilecek olan eyleme çok sayıda Milletvekili’nin ve Yurtiçi ve Yurtdışı pek çok medya kuruluşunun da destek vermesi bekleniyor. Eylem için tüm yasal izinlerin alındığı da öğrenildi.


 


 
Bu yazının tüm hakları www.enerjimagazin.com’a  aittir. Aktif Link verilerek, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.


Bu haber toplam 4775 defa okundu


YAZARLAR