Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ercömert: Milli Enerji Politikasını Destekliyoruz
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ercömert: Milli Enerji Politikasını Destekliyoruz

Ercömert: Milli Enerji Politikasını Destekliyoruz
Limak Holding Genel Müdürü Taner Ercömert: Milli enerji politikasını destekliyoruz.
07.12.2019 / 12:33

Enerjimagazin-EIF Enerji Kongresi’nde yapılan Hidroelektrik Oturumu izleyicileri tarafından büyük ilgi topladı. DSİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren’in başkanlığını yaptığı oturumun katılımcıları arasında bulunan Limak Holding Genel Müdürü Taner Ercömert,''Ülkemiz enerji üretiminde yenilenebilir kaynak payının artırılmasını hedefleyen milli enerji politikasını destekliyoruz.'' dedi.


2019'da (2016'nın 67.2 milyar kWh'lik yıllık hidroelektrik üretim rekorunu şimdiden geçerek) 7 Kasım itibarıyla 80 milyar kWh'lik üretime ulaşan ve yeni yıllık üretim rekoruna ulaşan HES'lerin elektrik üretiminde 2. kaynak konumunda olduğunu belirten Ercömert, konuşmasında aşağıdaki ifadelere yer verdi:


Son 20 yıldaki uygulamalar, HES’lerin, elektrik  üretimine esas yapımını, DSİ ile su kullanım  hakkı anlaşması imzalanarak özel sektör yatırımcılarının üstlenmesinin en başarılı yol olduğunu gösterdi. Bu HES yapımında dönüm noktasıdır.


Hidroelektrik kurulu gücü 1999’da 10 537 MW, 2000’de ise 11 175 MW idi. 20 yılda hidroelektrik kurulu gücü % 170 arttı.  Kamu ve özel sektörümüzü, teçhizat ve tasarım firmalarını bu başarıdan dolayı kutluyorum.


Bu modelde özel sektör kendi dinamiği ile yapım süresini kısaltarak HES projelerini kısa sürelerde ekonomiye kazandırmaktadır. Biz 280 MW’lık Alkumru Baraj ve HES’imizi 3 yılda, 100  MW’lık Kargı Barajı ve HES’imizi yaklaşık  2 yılda tamamladık. Elektrik üretiminde  yerli, özellikle de yenilenebilir kaynak  payının artırılmasını hedefleyen milli enerji politikasını destekliyoruz.


Yatırımcılar HES sektöründeki sorunların giderilmesini istiyor.


2020 sonrasında YEKDEM’in nasıl devam edeceğinin  netleştirilmesini bekliyoruz.


Özelleştirilen HES’lerde yapılacak olan türbin ve generatör yenileme işlerinin de ilgili  yerli aksam teşviğinden faydalanmasını, HES’lerde yerli aksam teşviğine devam edilmesini, Özel sektör enerji yatırımlarına desteklerin  ve teşviklerin devam etmesini, HES sistem kullanım bedeli tutarlarında iyileştirme yapılmasını talep ediyoruz.


2019 yılı elektrik üretiminde HES payı ilk 10 ayda % 31.5 olup HES’lerin ülke elektrik üretimine katkısı son 5 yılda ortalama % 25 olmuştur.


Ülkemizde  canlılık  kazanması  beklenen bir alan da  HES’lerin rehabilitasyonu ve modernizasyonudur. Özelleştirme portyföyünde yer alan, işletmede 50-60 yılı geçmiş HES’ler için bu konu büyük  önem arz etmektedir.


Enerjide büyük oranda dışa bağımlı olan ülkemizde milli enerji kaynaklarımız hidroelektrik, güneş, rüzgar, jeotermal  vb. yenilenebilir enerji kaynaklarının kesinlikle çevreye uyumlu şekilde ve en yüksek oranda geliştirilmesi ülke menfaatinedir.


Bu haber toplam 924 defa okundu


YAZARLAR