Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Dönmez'den TürkAkım Terminaline Ziyaret
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Dönmez'den TürkAkım Terminaline Ziyaret

Bakan Dönmez'den TürkAkım Terminaline Ziyaret
Enerji Bakanı Fatih Dönmez, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi alım terminalini ziyaret etti.
30.11.2019 / 11:47

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez başkanlığındaki heyet, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi alım terminalini ziyaret ederek proje yetkililerinden bilgi aldı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, BOTAŞ ve TAGTAŞ yetkililerinden oluşan heyet, TürkAkım deniz hattının kıyıya çıktığı Kıyıköy’de yer alan alım terminaline yaptıkları ziyarette, inşaattan sorumlu müdür Erol Yazıcı’dan brifing alarak tesisi inceledi.


Bakan Dönmez, projenin önemine değinerek Türkiye ve Rusya devlet başkanlarının projenin yıl sonuna dek bitmesi konusundaki mutabakatını anımsattı.


TürkAkım, Rusya’nın Anapa kentinden başlayıp Karadeniz boyunca ilerleyerek Türkiye’de Kırklareli’ne bağlı Kıyıköy beldesinde karaya çıkıyor. Karadaki boru hatlarından Türkiye’nin dağıtım ağına bağlanarak Türkiye piyasasına hizmet verecek olan ilk hattı BOTAŞ inşa ediyor. Avrupa piyasalarına doğalgaz sağlayacak ikinci hattının yapımını ise BOTAŞ ve Gazprom’un eşit ortaklığında kurulan TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş. (TAGTAŞ) üstlendi. Her bir hattın kapasitesi yıllık 15,75 milyar m3 olacak. 


TürkAkım Projesi, 2019 sonunda faaliyete geçecek.


Bu haber toplam 30354 defa okundu


YAZARLAR