Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yaş Kriterini Kaldırmak İhanettir
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yaş Kriterini Kaldırmak İhanettir

Yaş Kriterini Kaldırmak İhanettir
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK katıldığı bir televizyon proğramında Niyazi KOCADAĞ’ın sorularını yanıtladı.
02.07.2013 / 11:12

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK katıldığı bir televizyon proğramında Niyazi KOCADAĞ’ın sorularını yanıtladı.


Çelik Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili bir soruya verdiği cevapta: “Yaş kriterini kaldırırsak 1991 yılında Sosyal Güvenliğe yapılan ihanetin aynısını yapmış oluruz.”dedi.


İşte Bakan Çelik’in O Soruya Verdiği Yanıt;


Bunlarla (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ilgili çalışma değil de onların bizimle görüşme talep oldu. Görüştük, güzel de bir görüşme oldu. Ben bunlara emekli olabilmek için iki kriterin olduğunu söyledim. Birisi yaş, diğeri prim gün sayısının doldurulması. Bu arkadaşlar prim gün sayısını doldurmuşlar 7200 gün çalışmışlar. Fakat yaş kriterini yerine getiremiyorlar.


Bunların şöyle bir haklı tarafları var. Diyorlar ki: “Oyunun kuralı ortada değiştirildi. O günün hükümeti, rahmetli Ecevit'in hükümeti oyunun kuralını oyun oynanırken değiştirdi. Biz 10 yıllık çalışan iken, geldi yeni bir kural koydu emeklilik süresini uzattı” diyorlar. O dönemdeki çalışanlarla ilgili o zamanki Hükümetin uygulamasından dolayı oluşan bir olumsuzluk var.


Fakat biz bu kriterlerden birisini kaldırdığımız zaman, yani yaş kriterini kaldıralım. Prim gününe göre emekli olsun insanlar. “Aynı 1991 yılında Sosyal Güvenliğe yapılan ihanetin aynısını yapmış oluruz. Yani sistemi çökertmiş oluruz.” Buna hakkınız yok. Doğru değil.


Fakat bununla ilgili talepleri şuydu: Daha düşük bir ücretle acaba bizim emekliliğimiz sağlansa. Yani mali boyuta zarar vermeyecek şekilde. Hesaplamalar yaptırdık. Tamamlandı. Orada istediğimiz, yani onları rahatlatacak bir tablo çıkmıyor. Kendileri ile de süreç içinde paylaşacağız.

Bu haber toplam 7106 defa okundu
YORUMLAR
selim elitaş: 
"bize göre gasp edilen"
erkeni kaldırın bizler erken olanı istemiyoruz bizim olan hakkımızı istiyoruz çalışma vbakanı seni oraya oturmak içinmi koydular milletin sorunlarını çözmek içinmi millet geçim derdinde sizler seçim derdindesiniz sadece seçimdemi çalışırsınız sizler ecevite bilmem kimler kanunu çıkardı diyeceginize üzümün sapı size üzüm bize deyip durmayın insanları oyuncak gibi kullanıp durmayın fikirmi üreteceginiz yoksa işmi emekliligimizi onaylayın uyumayın
06.12.2013 / 23:47
Orhan karadüz: 
"vekillik"
Millet vekilleri iki yıl da emekli olup işçilerin en az altı katını alırken ihanet olmuyor mu...İnsanları avanak yerine koymanızı anlayamıyoruz...
06.11.2013 / 21:20
MURAT DURUKAN: 
"Hak verilmez; alınır...."
Hak verilmez; alınır....
01.07.2013 / 12:26
emel cengiz: 
"ihanet asıl sizde"
Asıl size oy verenler bu vatana ihanet etmekte. suriyeli muhaliflere kesenin ağzını açıyorsunuz bizlere ise zırnık yok. kim kime ihanet ediyor acaba ? emeklilikte yaş shaddi var, işe laırkende 30 yaş üstünü kimse işe almıyor, aç gazeteleri temizlik elemanı bile 20-25 yaş arası arıyor o zaman eleman arayan firmaların , ve devlet memurluğuna uygulanan giriş yaşınıda kaldırın . üzerine bir den çok gayri menkulu olanlara dul maaşı bağlamayın, nikah yapmadan yaşayıp yetim maaşı alanlarada yasaklama getirin o zaman.
01.07.2013 / 11:25
metin özdemir: 
"faruk celıge"
sayın bakan sımdıye kadar bızı oyaladığınız yeter ne yapacaksanız yapın yapmayacaksANIZDA BIZI UMUTLANDIRMAYIN MILLET VEKILLERI 2 YILDA EMEKLI OLUYODA BIZLER 25 30 SENE CALISIYOZ NIYE OLMUYO BU HAKSIZLIGA BI SON VERIN YOKSA BIZ SIZE SECIMDE GEREKENI YAPARIZ
01.07.2013 / 10:54
muhsin öztütk: 
"ihanetin bedeli"
HAKLISIN FARUK İHANETİN BEDELİ AĞIR OLUR.O ZAMAN MİLLETVEKİLLERİ GİBİ EMEKLİLİĞİ 2 YILDA YAPALIM Kİ İHANET OLMASIN.
01.07.2013 / 09:27
engin: 
"ihanet"
evet ihanet ...yani nerde çokluk, orda b..kluk..millet vekili olaydınız,sıkıntı yoktu,ama yıllarca her şart altında çalışmış,saglıgını gençligini,harcamışsan,işçi denen kalabalık gurubun içindeysen,daha çok beklersin...yan yattı çamura battı,yasalarla her başarısız hesabın hareketin faturasını işçi öder,yani allta kalanın canı çıksın..
30.06.2013 / 23:08
ömer nalbant: 
""
yazık.kendilerine bir dönem çalış ölene kadar yağlı maaş...bir daha oy verirsem ellerim kırılsın..
30.06.2013 / 22:50
nihat erhan: 
"emeklilikte yaşa takılanların sorunları"
senelik borclanarak ödeme yapılsın zamanında bakurlara yapılanlar gibi
30.06.2013 / 20:21
nuri dokuyan: 
""
sayın bakanım 1984 de işe girdim 9600 günüm var benden istenen 52525 aradaki farka siz bakın ihanet bunun neresinde ben kimseyi vereceğim oyla tehdit etmiyorum ama sizde biraz mantıklı yaklaşın en azından yaptığınız açıklamalar kişileri rendice edici olmasın bu iş olmazsa dünyanın sonu değil bizler zamanı beklemeye alışkınız
30.06.2013 / 20:16
bahattin yılmaz: 
"senden torpil isteyen"
senden torpil isteyen yok. çeşitli demeçlerle bizleri haklı buluyorsunuz. işinize gelemyince biz yapmadık diyorsunuz. Evet, önceki koalisyon yaptı, anayasa mahkemesi iptal etti. sizden düzeltme istedi , siz yeniden getirdiniz. Ya yapın ya yapmayın. gündemi meşgul edip dumayın. Sanki bağ bağışlamış gibi görüşmek istedikleri görüştük vs vs... Ne bitmez şeymiş bu. Çalışmalar yapılıyor,yapılıyor,yapıllıyor... Dalga geçmeyi bırakın yapıyorsanız yapın... Bizlerde oan göre karar verelim.
30.06.2013 / 20:12
erdoğan varol: 
"emeklilikteyaşatakılanlara yapılan ihanet"
SN BAKANIM ASIL İHANET VEKİLLER 2 YILDA EMEKLİLİĞE HAK KAZANIRKEN YIL VE PRİM GÜN SAYISINI TAMAMLAMIŞ İNSANLARIN YASALARIN GERİYE DOĞRU YÜRÜTÜLMESİYLE KAZANILMIŞ HAKLARININ GASBEDİLEREK 45 50 LİLİ YAŞLARDAKİ ANNE VE BABALARI İŞSİZ MAAŞSIZ YOKLUK VE SEFALETE DÜŞÜRMEK DEĞİL MİDİR? SİZ HANGİ İHANETTEN BAHSEDİYORSUNUZ.O ZAMAN BU İŞSİZ VE ÇARESİZCE ÖLÜME TERKETTİĞİNİZ İNSANLARA İŞ VERİN.O DA YOK.SONRADA KALKIP BÖYLE YAPARSAK İHANET EDERİZ DİYORSUNUZ.BU İNSANLARIN ÇOĞU ADALET ADINA SİZE OY VERİP İKTİDARA TAŞIDILAR.SİZLER NE YAPTINIZ?YAPILAN BU HAKSIZLIĞI KALDIRACAĞINIZA İMF ZORUYLA YAPILAN BU HAKSIZLIK VE ZULMÜN ARDINA SIĞINDINIZ.VEKİLLERE GELİNCE JET HIZIYLA SALTANAT YASALARI ÇIKARILIRKEN BU MİLLETE İHANET YOKDA VATANDAŞ GASBEDİLEN HAKKINI ARARKEN İHANET ETMİŞ Mİ OLUYOR.BOŞVERİN BAKANIM BU MİLLET İHANETİN NE OLDUĞUNU BİLİYOR.ARTIK BİZLERİ SÜSLÜ PÜSLÜ HİÇBİR YASAL DAYANAĞI OLMAYAN LAFLARLA UYUTAMAZSINIZ.ARTIK BU MİLLET SİZLERİN OYALAMA TAKDİKLERİYLE NASIL HAK GASBETTİĞİNİZİ BİLİYOR.ARTIK UYANDIK ELHAMDULİLLAH.
30.06.2013 / 18:50
AHMET MUHARREMOĞLU: 
"EMEKLİLİKTE YAŞ MAĞDURLARI"
SAYIN BAKANA SORMAK İSTERİM BİR GECEDE MİLLET VEKİLLERİNİ ÖZLÜK HAKLARI YASALAŞIRKEN 2 YIL ÇALIŞAN BİR VEKİL ANINDA EMEKLİ OLABİLİYOR İKEN O YASAYA EVET DİYENLER VATANA İHANET ETMEDİMİ 30 YIL PRİM YATIRAN VATANDAŞ 9000 GÜN PRİM ÖDEYEN VATANDAŞ HAKKINI ARARKEN VATAN HAİNİ KENDİLERİ 2 YILDA EMEKLİ VATANSEVER YAZIMIN DEĞERLENDİRMESİNİ KAMOOYUNUN TAKTİRİNE SUNUYORUM
30.06.2013 / 15:28


YAZARLAR