Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Belediye Başkanları Küresel Yeşil Yeni Düzen Dedi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Belediye Başkanları Küresel Yeşil Yeni Düzen Dedi

Belediye Başkanları Küresel Yeşil Yeni Düzen Dedi
C40 Belediye Başkanları, Küresel Yeşil Yeni Düzen’ desteklerini ve küresel iklim acil durumunu resmen tanıdıklarını açıkladı.
23.10.2019 / 23:33

Enerjimagazin-Yeni seçilen C40 Başkanı Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti ile İstanbul, Kopenhag, Paris, Rio de Janeiro, Sidney ve Tokyo gibi şehirlerin belediye başkanları  Küresel Yeşil Yeni Düzen’ desteklerini ve küresel iklim acil durumunu resmen tanıdıklarını açıkladı.


Aralarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da bulunduğu dünyanın en büyük şehirlerinin belediye başkanlarının gezegenin iklim acil durumu uyarısının ardından, genç iklim aktivistleri ve işçi, iş dünyası ve sivil toplumdan temsilcilerin de katıldığı geniş koalisyon da eş zamanlı olarak, Küresel Yeşil Yeni Düzen vizyonuna destek verdiklerini açıkladı. Mesaj, Kopenhag'daki C40 Dünya Belediye Başkanları Zirvesi'ne katılan kent liderleri tarafından açıklandı. Bu çağrı, hükümetlerarası eylemlerin, fosil yakıt endüstrisinin çıkarlarını temsil eden, çok güçlü, bilim inkarcısı hükümetlerin oluşturduğu bir azınlık tarafından engellenmesine cevap olarak geldi.


Küresel Yeşil Yeni Düzen aracılığıyla şehirler, küresel ısınmayı Paris Anlaşması’nın 1,5°C hedefinin altında tutmak için iklim krizinden en fazla sorumlu olan sektörlerden (ulaşım, sanayi, binalar ve atık) kaynaklanan emisyonlarını azaltarak çevreyi koruma, ekonomiyi güçlendirme ve daha adil bir gelecek inşa etme konusundaki taahhütlerini yenilediler.


Bu taahhüt aynı zamanda, yüksek karbonlu sektörlerde çalışanlar adına adil bir dönüşüm sağlanması ve de iklim krizinden orantısız şekilde etkilenenler – genel olarak Küresel Güney’de yaşayanlar ve dünyanın dört bir tarafındaki en yoksul topluluklar- adına uzun süredir devam eden çevresel adaletsizlikleri düzeltilmesi için tüm kentsel karar alma mekanizmalarının merkezine kapsayıcı iklim eylemi dahil edilmesi de kapsıyor.


İklim krizinin yıkıcı etkilerini önlemek, küresel emisyonların 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltılması gerekiyor. Bu da kentler için, kirli fosil yakıtlarla çalışan araçların temiz alternatiflerle değiştirilmesi ve toplu ulaşımın iyileştirilmesi, mümkün olan en katı bina mevzuatının belirlenmesi ve diğer faaliyetlerin yanı sıra atık azaltımı anlamına geliyor. Bu amaçla, C40 Net Sıfır Karbon Binalar, Sıfır Atık’a Doğru İlerleme ve Yeşil ve Sağlıklı Sokaklar Deklarasyonları çerçevesinde oluşturulan politikalar dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde şimdiden uygulamaya konuluyor.


Sıcaklığın güçlü bilimsel kanıtlar tarafından güvenli görülen sınırlar dahilinde tutulması, sadece emisyonları azaltmak değil, aynı zamanda gezegenimizin atmosferine önceden salınan karbonu azaltmak anlamına da geliyor.


Bu hedefler için bilimin ortaya koyduğu gerçeklere uygun eylemlerin harekete geçirilmesi için, C40’ta Küresel Yeşil Yeni Düzen’in belediyeler tarafından desteklendiği açıklandı. Bu karara zirveye katılan, iş liderleri, yatırımcılar, işçi hareketi, sivil toplum, yerli halk grupları, resmi olmayan yerleşim temsilcileri ve iklim değişikliği ve yoksulluktan orantısız şekilde etkilenen gruplar da destek verdi. Belediye başkanları Garcetti, Hidalgo ve Jensen, Küresel Yeşil Düzen çerçevesinde açıklanan hedeflere uygun adımlar atmayan ulusal liderlere, CEO’ya ve yatırımcılara açık bir şekilde mesaj verdiler:


Paris Belediye Başkanı ve C40 Başkanı Anne Hidalgo, “Belediye başkanları olarak, önceliğimiz vatandaşlarımızın güvenliğini korumak” dedi. “Paris Anlaşması'nın kentimizde imzalanmasından bu yana nerdeyse dört yıl geçti. Dünya liderleri geçtiğimiz ay New York'ta bir araya geldi ve ancak bir kez daha ulusal liderlerin iklim krizini durdurmak için gereken eylem düzeyine yakın bir yol planı çizemediler. Bu beceriksizlikleri, zaman bize karşı işlerken doğrudan dünyadaki tüm insanları tehdit ediyor. Bu zamana karşı yarışı kazanmak için Küresel Yeşil Yeni Düzen’den başka önemli bir araç yok. Tüm karar vericiler bunu gerçeğe dönüştürmek için sorumluluk almalıdır ".


Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, “Küresel Yeşil Yeni Düzen’in ilkeleri, çevresel ve ekonomik adaletin bir arada sağlanması felsefesini temsil ediyor” dedi. “Kuzey Amerika'da biz buna Yeşil Yeni Düzen diyoruz, ancak diğer belediye başkanlarının kendi kentlerinde farklı isim verdiklerini biliyorum. İster Çin şehirlerinde ekolojik bir medeniyetten bahsediyor olun, ister Afrika şehirlerinde yeşil ekonomiyi geliştirmek olsun, gerçek şu ki C40 belediye başkanları dünyayı çocuklarımız ve torunlarımız için dönüştürme konusunda kararlılar ve taahhütlerini burada yenilediler. Bu inanılmaz koalisyon sadece birkaç hafta içinde bir araya geldi ve önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha da büyüyecek. İddialı adımlar atma vizyonu ile hareket ediyoruz. Bazıları buna imkânsız diyebilir ama konu kalmakla ilgili. Kaybedecek bir anımız bile yok.”


ABD'nin New York 14. Bölge Kongre Temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez de belediye başkanlarının desteğini yorumladı, “Bu koalisyon ve Küresel Yeşil Yeni Düzen için yapılan taahhütler ilham verici. Güçlerimizi küresel düzeyde birleştirmek için çalışırsak, en büyük tehdidimizi yenip en büyük fırsatımızı gerçekleştirebiliriz. ”


Kopenhag'daki C40 Dünya Belediye Başkanları Zirvesi öncesinde yayınlanan yeni rakamlar, 30 kentin emisyonlarının düşüşe geçtiği ve net sıfıra indirmek için hızlı ilerleme gösterdiklerini ortaya koyuyor. Şu anda, dünyanın dört bir yanından 100'den fazla şehir, 1,5°C küresel ısınma sınırında tutma hedefi ile tutarlı iklim eylem planlarını hayata geçirme konusunda kararlı.


Küresel yeşil yeni Düzen’in tanımlayıcı İlkeleri:


Küresel iklim krizini tanıyoruz.


İklim krizinde en büyük pay sahibi sektörlerin -ulaşım, sanayi, binalar ve atık- emisyonları azaltarak, küresel ısınmayı Paris Anlaşması’nın 1,5°C hedefinin altında tutmaya kararlıyız: C40 şehirleri şimdiden emisyonlarını bilim tarafından belirlenen sınırlara uygun bir oranda azaltıyor - bu da 2020 yılına kadar emisyonların düşüşe geçmesi ve 2030 yılına kadar yarıya indirilmesi anlamına geliyor. Küresel Yeşil Yeni parçası olan her işletme, birey, yatırımcı, ortak, gayrı resmi yerleşim temsilcisi ve ülke, benzer bilime dayalı hedefleri gerçekleştirmeyi taahhüt edecektir.


Herkes için gelişen ve adil topluluklar oluşturmak için bütün kentsel karar alma mekanizmalarının merkezine kapsayıcı iklim eylemini koymaya kararlıyız. Taahhüdümüz geçim kaynaklarını korumak, yoksulluğun sona ermesini sağlamak, yaşamları iyileştirmek, daha adil toplumlar inşa etmek ve yüksek karbonlu sektörlerde çalışanlar için adil bir dönüşüm sağlamaktır. İklim eyleminde gecikme, iklim acil durumuna neden olan emisyonlardan en az sorumlu olan kişiler tarafından en ciddi şekilde hissedilmesi zaten yıkıcı sonuçlar doğurmaktadır. Küresel kaynakları fosil yakıtlardan acil, kökten ve geri dönüşü olmayan şekilde uzaklaştırarak ve iklim acil durumunun önünü kesen eylemlere yönelterek, yeşil ve adil bir ekolojik medeniyet inşa edeceğiz.


Ortaklarımızı - siyasi liderleri, CEO'ları, sendikaları, yatırımcıları ve sivil toplumu - küresel iklim acil durumunun tanınmasında bize katılmaya ve bunun üstesinden gelmek için bilime dayalı eylemler gerçekleştirmemize yardımcı olmaya davet ediyoruz. İklim değişikliği ve yoksulluktan orantısız şekilde etkilenen iş dünyası, hükümetler, yatırımcılar, iş gücü, sivil toplum, vatandaşlar ve topluluklar, iklim kriziyle mücadele için gerekli koalisyonu oluşturacaktır. İstedikleri sürdürülebilir geleceği şekillendirmek ve kent yönetimindeki politikaları ve projeleri şekillendirmeleri için seslerini sokaklarda duyurmalarını sağlayarak, şehirlerimizdeki gençlerle özellikle yakın çalışacağız.


Toplantıda aynı zamanda, Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, bugün dünyanın dört bir yanından belediye başkanlarından oluşan C40 Yönlendirme Komitesi'nin oylamasının ardından, C40 Şehirleri Başkanı seçildiği duyuruldu.


Diğer Görüşler:


Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Asıl gerçek, iklim değişikliğinin en kötü etkilerini durdurmak için zamanımız tükeniyor olması. Dünyanın dört bir yanından şehirler, küresel hükümet eyleminin eksikliği karşısında duydukları hayal kırıklığında birleşiyor ve belediye başkanlarına Küresel Yeşil Yeni Düzen çağrısında bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Londra'da, yeşil ekonomiye yatırım yapma, binalarımızı karbonsuzlaştırma ve son 10 yılda düşük karbonlu ürünler sektöründe çalışan kişi sayısındaki yüzde 58’lik artışla birlikte yeşil istihdam yaratma yolunda öncülük ediyoruz. Artık, hükümetlerin de bu iddia düzeyine çıkmaları ve daha fazla iş yaratmak ve sıfır karbonlu bir dünya altyapısı için ihtiyaç duyulan değişiklikleri gerçekleştirmek için Küresel Yeşil Yeni Düzen ilkelerini benimsemelerine ihtiyacımız var, ” dedi.


New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, “Belediye başkanları küresel iklim krizini ele almak için bekleyeceğimizi biliyor. Bu yüzden, kendi Yeşil Yeni Düzen’imizle krizi doğrudan ele aldığımız ve herkes için daha adil bir şehir inşa ettiğimiz New York'ta, iklim eylemine geçiyoruz. Dünyada enerji verimliliği iyileştirmeleri talep eden ilk şehiriz ve 2050 yılına kadar karbon nötr olmayı taahhüt ediyor ve emeklilik fonlarımızı fosil yakıt şirketlerinden çekiyoruz. New York, Yeşil Yeni Düzen’in gerçek olabileceğini kanıtlayacağımız kenttir,” dedi


Berlin Belediye Başkanı Michael Müller: İklim koruma söz konusu olduğunda, kentler gezegenimiz için yaşanabilir bir geleceği şekillendirmede hayati bir rol oynamaktadır. En büyük çevresel zorluklar ancak sosyal adalete odaklanırsak ve ekonomik bakış açısını kaybetmezsek aşılabilir. Sonuç olarak, Berlin’in Enerji ve İklim Koruma Programı daha uygun maliyetli ve enerji etkin konutlar oluşturmayı, toplu taşımayı daha da cazip ve ucuz hale getirmeyi ve yenilenebilir enerjiye yatırım yaparak iş yaratmayı içermektedir ”dedi.


Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis, “Atina'da, aşırı sıcak dalgalarına maruz kalarak şimdiden iklim değişikliğinin etkilerini hissediyoruz ve enerji yoksulluğu ve enerji güvencesizliğinden etkilenenlerin sayısı arttıyor. Kararlarımız ve eylemlerimizi yönlendiren vatandaşlarımızın hayat kalitelerini iyileştirme. ve sürdürülebilir, daha güvenli ve daha yeşil bir şehir yaratma ihtiyacımız. Çocuklarımız için istediğimiz gelecek budur. Etkili bir iklim eylemi uygulamak için tüm paydaşlarla birlikte çalışmamız gerekir, ancak en önemlisi kimsenin dışlanmayacağını ve herkesin faydalanacağını açıklayarak vatandaşlarımızı yanımızda olmaları sağlamaktır. Bu Atina’nın Yeşil Yeni Düzen’idir ve ortak hedeflerimize ulaşmak için C40 şehirleriyle yakın çalışmaya devam etmeye kararlıyız. "


350.org Genel Direktörü May Boeve: “Aşırı sağ başkanlarının moralinizi bozmasına izin vermeyin. İklim krizi konusunda dünyada görülen bir liderlik var: değişim geliyor ve hem iklim krizinin hem de eşitsizliğin temel nedenlerini ele alan bir küresel yeşil yeni düzene ihtiyacımız var. Küresel Yeşil Yeni Düzen, fosil yakıtlardan çıkmak ya da temiz toplu taşımayı artırmak ve inşaat sektörün emisyonlarını azaltmaktan ibaret değil; bu, hepimize uygun olan, adil ve sürdürülebilir bir dünya için mücadele etmekle ilgilidir. Kentler, Yeşil Yeni Düzen vizyonunu gerçeğe dönüştürmede önemli rol oynayacaktır ve bu nedenle yerel yönetim eylemlerinin, çalışanları, toplulukları, doğanın haklarını ve gelecek nesillerin haklarını koruyan ilkelere odaklanması önemlidir. ”


C40 Dünya Belediye Başkanları Zirvesi, Grundfos, Novo Nordisk, Dell Teknolojileri, IKEA, Microsoft, Rambøll, Velux, Bernard van Leer Vakfı'nın desteğiyle gerçekleştirilmektedir.


C40 Şehirleri Hakkında

Dünyanın dört bir yanında, C40 Şehirler, zorlu iklim önlemleri almak için dünyanın en büyük şehirlerinden 94'ünü birleştirerek daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru yol alıyor. 700'den fazla milyon vatandaşı ve küresel ekonominin dörtte birini temsil eden C40 şehirlerinin belediye başkanları, Paris Anlaşmasının en iddialı hedeflerini yerel düzeyde sunmayı ve soluduğumuz havayı temizlemeyi taahhüt ediyorlar. Mevcut C40 başkanı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo; ve üç dönemlik New York Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg, Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. C40’ın çalışması üç stratejik fon sağlayıcımız tarafından gerçekleştirildi: Bloomberg Philanthropies, Çocuk Yatırım Fonu Vakfı (CIFF) ve Realdania.


Bu haber toplam 1050 defa okundu


YAZARLAR