Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrikte Şikayet Sayıları Kamuoyundan Gizleniyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrikte Şikayet Sayıları Kamuoyundan Gizleniyor

Elektrikte Şikayet Sayıları Kamuoyundan Gizleniyor
ETÜDER başkanı Bülent ÇEBİN; “Şikâyet sayıları Kamuoyundan gizlenmektedir” dedi.
21.10.2019 / 22:36

Enerjimagazin-Elektrik hizmeti satın alan tüketicilerin şikâyetlerine ilişkin araştırma sonuçlarını değerlendiren Enerji Tüketicileri Derneği (ETÜDER) başkanı Bülent ÇEBİN; “Şikâyet sayıları Kamuoyundan gizlenmektedir” dedi.


ETÜDER Başkanı Bülent ÇEBİN,  konuya ilişkin yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi:


"Son verilere göre 2019 Eylül itibari ile Tüketici elektriği kullanan abone sayısı 2018 yılı sonu itibari ile 43.653.337 olmuştur. ETÜDER tarafından Elektrik hizmeti kullanan tüketicilerin şikâyetlerine ilişkin yapılan çalışma da şikâyet sayıları ve içerikleri konusunda EPDK tarafından sadece yüzdesel veri paylaşılmış ancak rakamsal herhangi bir verinin kamuoyuyla paylaşılmadığı tespit edilmiştir.


Sektörü düzenlemek ve denetlemekle yükümlü bulunan EPDK‘nın gelen tüketici şikâyetlerine ilişkin verileri kamuoyu ile paylaşmamasını büyük bir talihsizlik olarak görmekteyiz. Bunun üzerine derneğimiz tarafından 17.05.2019 Tarihli CİMER üzerinden yıllar itibariyle tüketici şikâyet sayıları sorulmuş, 29.05.2019 tarihli gelen cevap da “Şikâyet sayısının toplumda infial uyandıracağı” gerekçesiyle açıklanamayacak bilgi kapsamında olduğu belirtilmiştir.


Toplumda İnfial oluşturacak seviyenin ne olduğunu bilmemekle beraber; bu denli yüksek seviyedeki şikâyet dizisinin kamuoyu ile paylaşılmamış olmasının denetleyici ve düzenleyici bir kurumun eksiği olarak görmekteyiz. Bu şikâyet sayıları ve içerikleri bilinmediği sürece kamuoyunun ve tüketicinin bilgilenme hakkı ihlal edilmiş olmaktadır. EPDK’ya en kısa sürede 2015 yılından bugüne kadar, yıllar itibari ile şikâyet sayılarını ve içeriklerinin dağılımının rakamsal değerlerinin kamuoyuna açıklamasını talep ediyoruz. Enerji Tüketicileri Derneği bu konuyu takip etmeye devam edecektir."


Bu haber toplam 1319 defa okundu


YAZARLAR