Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ulusoy Elektrik ABD'li Eaton'a Satıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ulusoy Elektrik ABD'li Eaton'a Satıldı

Ulusoy Elektrik ABD'li Eaton'a Satıldı
Ulusoy Elektrik, yaklaşık 214 milyon dolar karşılığında ABD'li enerji yönetim şirketi Eaton'a satıldı.
22.06.2019 / 11:39

Enerjimagazin-Ulusoy Elektrik, Kasım ayında duyurduğu hakim ortakların pay satışının gerçekleştiğini duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'a yapılan açıklamada ana ortaklara ait yüzde 82.275 hissenin yaklaşık 214 milyon dolar karşılığında ABD'li enerji yönetim şirketi Eaton'a devri için anlaşmaya varıldı. Satış, yasal onayların ardından 2019 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşecek.


Ulusoy Elektrik, yaptığı açıklamada, şirketin toplam ödenmiş sermayesinin yüzde 82,275'ine tekabül eden 65.820.008 adet pay için 213.906.798 ABD Doları karşılığında satın alma işleminin gerçekleşeceğini duyurdu.


KAP'a yapılan açıklamada nakit ve borçsuz olarak yaklaşık 214 milyon dolarlık anlaşma tutarının, "satın alma bedeli, pay devrinin gerçekleşmesi tarihi itibarıyla Ulusoy Eletrik'in net nakit durumunun negatif veya pozitif olmasına göre azalabilecek veya artabilecektir." ifadeleri kullanıldı.


Sözleşmede belirlenen pay satış işleminin tamamlanmasının ön koşulları arasında diğer hususlar yanında, Rekabet Kurulu izninin alınması ve katener raylı sistemler ile ilgili varlıkların ve Ulusoy Elektrik iştiraki olan Bozat Elektrik Üretim A.Ş.'nin satış yoluyla şirket bünyesi dışına çıkarılması da bulunmakta.


Ulusoy Elektrik, kasım ayında yaptığı açıklamada şirketin hakim ortakları olan Sait Ulusoy, Akgül Ulusoy, Kubilay Hakkı Ulusoy ve Enis Ulusoy'a ait paylarının bir kısmının veya tamamının satışı da dahil olmak üzere işbirliği görüşmeleri yaptığını bildirmişti.


Ulusoy Elektrik A.Ş. Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 364. sırada yerini almıştı.


Yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı Ulusoy Elektrik, 4 kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat yapıyor ve ikisi Ankara'da biri de Endonezya'da olmak üzere 3 üretim tesisinde faaliyet gösteriyor.


ABD'de kurulan, İrlanda merkezli enerji yönetim şirketi Eaton ise 31 Ocak itibarıyla açıkladığı 4. çeyrek raporlarına göre 2018 yılında toplam satışlarını yüzde artırarak 21.6 milyar dolara taşıdı.


175 ülkede ürünleri satılan Eaton'un yaklaşık 99 bin çalışanı bulunuyor. Habertürk

Bu haber toplam 1729 defa okundu


YAZARLAR