Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Şırnak’ta Elektrik Direkleri Karın Altında Kayboldu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Şırnak’ta Elektrik Direkleri Karın Altında Kayboldu

Şırnak’ta Elektrik Direkleri Karın Altında Kayboldu
Dicle EDAŞ ekipleri, olumsuz hava koşullarına rağmen vatandaşların kesintisiz enerji alabilmesi için çalışıyor.
18.02.2019 / 08:43

Enerjimagazin-Olumsuz hava koşulları tüm ülkede olduğu gibi Güneydoğu’da da etkili olurken Şırnak’ta kar kalınlığı 7 metreye ulaştı. Bölge illerine elektrik dağıtım hizmeti sunan Dicle Elektrik ekipleri, kar altında kaybolmak üzere olan direklere ulaşarak kopan hatları hayatlarını hiçe sayarak onarıyorlar.


Olumsuz hava koşullarına rağmen şehir merkezleri gibi köylerde yaşayan vatandaşları kesintisiz enerji alabilmesi için çalışan ekipler, Şırnak’ın hem Irak, hem de Suriye’ye sınırı bulunması nedeniyle güvenlik birimlerinin de kesintisiz enerji alması için çaba sarf ediyorlar. Özellikle sarp dağlarla kaplı Irak sınırındaki askeri üs bölgelerinde dondurucu soğuklar, kar yağışı ve tipi nedeniyle yer yer kar kalınlığı 7 metreye ulaşınca, bazı elektrik direkleri neredeyse kayboldu. İletim hatları ise tamamen karın altında kaldı. Bu yüzden kopan hatları onarmak kar altında kalan hatları bulmak da bir o kadar zor.


Üs Bölgesine Giden Hat Onarıldı


Son olarak Uludere ilçesine bağlı Ortaköy mevkiindeki Kureşin askeri üs bölgesine enerji sağlayan elektrik iletim hattı, kar altında kalarak koptu. Üs bölgesinin enerjisiz kalması üzerine Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri, kopan hattı bulmak için zorlu bir çalışma başlattı. Yol açma çalışmalarına rağmen araçları ile ilerlemekte zorluk çeken ekipler karda yürüyerek hatların bulunduğu yere ulaştı. Karın altındaki direkleri ve hatları tek tek kontrol eden ekipler, bu zorlu mücadeleden galip çıkarak kopan hattı buldu ve gerekli onarımı yaparak askeri üs bölgesine yeniden elektrik enerjisi vermeyi başardı.


Hedef Kesintisiz Enerji VermekDicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, bu yıl geçmiş yıllara göre bölgeye çok fazla kar yağdığına dikkat çekerek, ‘’Bu durum zaman zaman çalışmalarımızı aksatsa da tüketicilerimize kesintisiz elektrik enerjisi vermek için çalışmalarımız devam ediyor. Ekiplerimiz günün 24 saati görevlerinin başındadır. En büyük sıkıntımız ulaşım. Bölge tamamen dağlık ve kar çok fazla. Açılan yollar kısa sürede tipi yüzünden yeniden kapanabiliyor. Dağ köylerindeki vatandaşlarımız gibi güvenlik görevini sürdüren sınırdaki askeri üs bölgelerine de kesintisiz enerji vermek için çalışıyoruz’’ dediler.Bu haber toplam 2801 defa okundu


YAZARLAR