Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - AYEDAŞ Çalışanları Dava Açtılar
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AYEDAŞ Çalışanları Dava Açtılar

AYEDAŞ Çalışanları Dava Açtılar
AYEDAŞ çalışanları geçmişe dönük haklarının geri verilmesi için hukuk mücadelesini başlattılar.
14.07.2013 / 17:29

İstanbul’un Anadolu Yakasının Elektrik Dağıtım işini yapan İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (AYEDAŞ) çalışanları geçmişe dönük haklarının geri verilmesi için hukuk mücadelesini başlattılar.


Hatırlanacağı üzere;

“AYEDAŞ çalışanları 2002 yılından evvel İstanbul’un Anadolu Yakasının Elektrik Dağıtım işini yapan Aktaş Elektrik A.Ş ve Aktaş Elektrik A.Ş.nin bünyesindeki Alt işverenlerde çalışmaktaydılar.


Bilindiği üzere Aktaş Elektrik A.Ş. nin imtiyaz sözleşmesi Danıştay tarafından iptal edilmiş ve 2002 yılında Aktaş Elektrik A.Ş ve bünyesindeki Alt işveren çalışanlarının tamamı TEDAŞ’a devredilmişti.


Çalışanların açıklamalarına göre; devir tarihinden sonra bu çalışanların aldıkları ücretler düşürülerek, asgari ücretle uzunca bir süre çalıştırıldığı ifade ediliyor.


01.10. 2002 tarihinden itibaren de bu çalışanlar sendika üyesi olarak Toplu İş sözleşmesi hükümlerinden faydalanabilmişler ama işe yeni başlatılmış gibi değerlendirildiklerine özellikle vurgu yapılıyor.


Hal böyle olunca çalışanların yevmiyeleri, mevcut Toplu İş Sözleşmesinde yer alan işe yeni başlayacak olanların seviyesinde tutularak TEDAŞ bünyesinde eşdeğer iş derecesi ve kıdeme sahip olan diğer personellerden daha az ücretle çalıştırılmışlar. Ücretin düşük olması nedeni ile aldıkları ücrete bağlı ödemelerde de (İkramiye, Prim, İzin, İhbar, Kıdem Tazminatı v.b) hak kaybına uğramışlar. Bu uygulamanın 2002 yılından günümüze kadar hala devam ettiği söyleniyor.


Konu ile ilgili Tes-İş Sendikası 1 No.lu Şube başkanlığının AYEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'ne yazdığı 10.04.2013 tarih ve 2013/059 Sayılı dilekçe ile başvurarak çalışanların mağduriyetinin giderilmesi talebine ise; AYEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’nün de bünyesinde bulunduğu TEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ‘nün görüşleri doğrultusunda çalışanların talepleri için; “Kamu-İş ile Tes-İş sendikalarının aralarında yaptıkları protokol” gerekçe gösterilerek dilekçeye olumsuz yanıt verilmişti.”


Konuyu inceleyen ve yorumlayan tüm hukukçular Ayedaş çalışanlarının “Sendikanın İşçilerin Kazanılmış Haklarından Onlar Adına Vazgeçmesinin Mümkün Olmadığı, Çalışanların Taleplerinde Haklı Oldukları, İşçilerin Fiili İşe Başladıkları Tarihin Esas Alınması Gerektiği”şeklinde görüş bildirmişlerdi.


Ayedaş Çalışanları Haklarını Arayabilirler


Daha önce www.enerjimagazin.com da yer alan Ayedaş Çalışanları Rahat Olsunlarbaşlıklı haberimizde de yer alan “Skala ayarlamasına” yönelik dava açan ve dava açma hazırlığında olan Ayedaş Personellerinin, "Açmış oldukları ve açacakları davalar nedeni ile özelleştirme sonrası sorun yaşamaktan çekindikleri ve bu konu hakkında gerek sendika gerekse bazı çalışanlar tarafından uyarıldıkları iddiası” hakkında, Enerjisa tarafından AYEDAŞ çalışanlarına yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısında sorulan bir soruya cevap veren Enerjisa Stratejik İş Destek Direktörü Berna ÖZTINAZ, “ Bahse konu dava bizden önceki dönemlerdeki hak kayıplarını kapsıyor. Bu davanın açılmış olması bizim açımızdan olumsuz bir durum teşkil etmez. Bizden önce açılmış olan bu dava da herkesin hakkını araması doğaldır. Enerjisa olarak bizim açımızdan hiçbir problem yoktur.”diyerek konuya açıklık getirmişti.


Dava açmaktan çekinen ve bu nedenle dava açmamış olan AYEDAŞ çalışanlarının, Enerjisa Stratejik İş Destek Direktörü Berna ÖZTINAZ’ın konuya açıklık getiren ve çalışanları rahatlatan bu açıklaması sonrasında geçmişe dönük haklarının iade edilmesi talebi ile dava açtıkları ve açmaya devam ettikleri öğrenildi.


Geçmişe dönük haklarının geri verilmesi için daha önce açılmış olan davanın ilk duruşmasının önümüzdeki ay içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu haber toplam 4057 defa okundu


YAZARLAR