Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - JESDER Enerji Depolamada Türkiye’yi Geleceğe Taşıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

JESDER Enerji Depolamada Türkiye’yi Geleceğe Taşıyor

JESDER Enerji Depolamada Türkiye’yi Geleceğe Taşıyor
Enerji depolamada yeni teknolojiler ve alternatif hibrit tesisler, JESDER tarafından düzenlenen bir toplantıda masaya yatırıldı.
06.10.2018 / 10:38

Enerjimagazin-Enerji depolamada yeni teknolojiler ve alternatif hibrit tesisler, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından düzenlenen bir toplantıda masaya yatırıldı. Toplantıda Zorlu Enerji’nin kombine ısı gücü santrallerini kapsayan projesi üzerinde detaylı olarak duruldu.


JESDER tarafından İzmir’de gerçekleştirilen toplantıya Maltepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hamit Topuz, Günder’den Faruk Telemcioğlu, Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Orhan Erken, Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Füsun Servin Tut Haklıdır, Yaşar Üniversitesi’nden Dr. Selahaddin Umdu, Zorlu Enerji’den Ural Halaçoğlu, CN Group’tan Unal Özturkut, EDEAS’tan Şahin Bayram ve Belit Mühendislik’ten Hülya Kalender Beskan katıldılar.


Enerji depolama ve alternatif hibrit tesis kurma projeleri, deneyimler ve diğer ülkelerde uygulanan yöntemler üzerinde durulan toplantıda akademisyenler ve yatırımcılar tarafından, gündüz saatlerinde güneşten elde edilecek enerjinin gece saatlerinde jeotermal elektrik santrallerinde kullanımı ile ilgili olarak bilgi paylaşıldı. Bu yöntemin mevzuat gereği uygulanabilir olsa da konu ile ilgili yeni bir yönetmeliğin çıkarılması gerektiği sonucuna varıldı.


ZORLU ENERJİ’NİN PROJESİ


Toplantıda Zorlu Enerji’nin kombine ısı gücü santrallerini kapsayan projesi üzerinde detaylı olarak duruldu. Projenin temel amacının jeotermal akışkanın hem buhar hem de sıvı fazda depolanabilir olması olduğu konusunda bilgi verildi. Zorlu Enerjinin projesinde depolamanın ana maddesini parafin oluşturuyor. Bu yöntem ile ihtiyaç duyulduğu anda depodaki enerji anında sisteme geri verilebiliyor. Depolama yöntemi ile ticari gelir elde edilmesi ve ayrıca bu yöntemin güneş enerjisi ile birlikte kullanılabilmesi için teoride bir model oluşturulması hedefleniyor. Projenin bir diğer amacının deponun kapasitesini arttırmak olduğu belirtildi. Parafinin ana madde olduğu jeotermal akışkanın buhar ve sıvı fazda depolanması yönteminin sonraki toplantılarda detaylı olarak görüşülmesine ve bu konuda maliyet çıkarılmasına karar verildi.


YENİ TEKNOLOJİLER, YENİ YÖNTEMLER


Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Füsun Servin Tut Haklıdır ise jeotermal enerjiden hidrojen eldesi ile depolama yöntemi konusunda bilgi aktardı. Hidrojen eldesi ile depolama yöntemi, oldukça yüksek bir güce sahip olması ve hacim başına en çok depolama olanağı sağlaması bakımından uygun bir yöntem olarak gündeme gelse de, uygulanabilirliğinin düşük olduğu kanaatine varıldı.


Alüminyum ergitme santralleri de yurtdışında ısının depolamasında farklı bir yöntem olarak yurtdışında kullanılıyor. Yaşar Üniversitesinde sürdürülen bir projeye göre elektrik tarifeleri düştüğünde, elektrik üretiminin yapılıp piyasaya gönderilmesini amaçlanıyor.


EDEAS yetkilileri ise hidroelektrik santrallerin de hibrit tesisler konusunda iyi bir alternatif olduğunu belirttiler. EDEAS tarafından verilen bilgiye göre hızlı şarj ve daşarj olma özelliği ile şebeke verimliliğinin dengelenmesinde önemli bir rol oynuyor. Fakat tesis kurma, maliyet açısından uygun bir sonuç doğurmayacağıöngörülüyor.


Toplantı sonucunda soğutma sistemlerinin de bundan sonraki toplantıların gündem maddelerine eklenmesine ve alternatif hibrit tesis olarak güneş enerjisinden faydalanabilme maliyetinin çıkarılmasına karar verildi. CN Grouptan Ünal Özturkutun, öz tüketim için GES maliyetleri ve GES’in mevzuat yönünden irdelenmesi hakkında ayrıntılı bir rapor hazırlayarak sunum yapması da kararlaştırıldı.


Bu haber toplam 1628 defa okundu


YAZARLAR