Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Tüketiciye Doğalgaz Desteği Geliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Tüketiciye Doğalgaz Desteği Geliyor

Tüketiciye Doğalgaz Desteği Geliyor
Doğalgaz piyasası kanunu değişiyor.
11.07.2013 / 23:12

Doğalgaz piyasası kanunu değişiyor. Yeni hazırlanan kanun taslağına göre bazı bölgelerde tüketicilere doğalgaz faturaları için destek verilecek.


Desteğin, doğalgaz fiyatlarına müdahale edilmeden yapılması öngörülüyor. Bakanlar Kurulu kararıyla yapılacak sübvansiyon, ilgili kurumların bütçesinden karşılanacak.


Taslağın sektöre getirdiği bir diğer yenilik ise BOTAŞ’ın bölünmesi. Kamu şirketi 3’e bölünürken BOTAŞ elindeki anlaşmaları kontrat veya miktar şeklinde devredebilecek. BOTAŞ bu süreçte kurumlar vergisi ve KDV’den muaf tutulacak.


Çalışmalarda sona gelinen taslağın kısa süre içinde TBMM gündemine gelerek yasalaşması hedefleniyor.


Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı yeni taslağın, aynı şekilde yasalaşması halinde bazı bölgelerde doğalgaz abonelerine destek verilecek. Fiyatlara müdahale edilmeden tüketicilere sübvansiyonu öngören taslağın ilgili maddesi şöyle: “Belirli bölgelere ve/veya belirli amaçlara yönelik olarak tüketicilerin desteklenmesi amacıyla sübvansiyon yapılması gerektiğinde, bu sübvansiyon fiyatlara müdahale edilmeksizin yapılır. Sübvansiyonun tutarı ile usul ve esasları ilgili bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenir ve ilgili kurumun bütçesinden ödenir.”


Yeni taslak, doğalgaz dağıtım bölgelerini yeniden yapılandırıyor. Buna göre mevcut dağıtım bölgelere kapsamı, EPDK’nın teknik ve ekonomik gerekleri dikkate alınarak genişletilebileceği gibi, birden fazla dağıtım bölgesi de tek bir bölge haline getirilebilecek. Yine taslağa göre piyasada rekabetin korunması için yeni müeyyideler getirilecek. Buna göre, Türkiye’deki üretim şirketleri hariç olmak kaydıyla hiçbir özel hukuk tüzel kişiliğini haiz şirket, Kurum’un cari yıla ait belirlediği ulusal doğalgaz tüketim tahmininin yüzde 20’sinden fazlasını pazarda satamayacak.


Sıkıştırılmış doğalgaz olarak bilinen CNG ticareti de taslakta yeniden belirleniyor. Buna göre doğalgazın sıkıştırılması, özel vasıtalarla taşınması ve satılması faaliyetlerini gerçekleştirecek tüzel kişiler, bu faaliyetleri için Üst Kurul’dan lisans almak zorunda.


 


 


 


zaman

Bu haber toplam 1906 defa okundu


YAZARLAR