Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Emeklilikte Yaşa Takılanların Sorunu Çözülüyor mu?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emeklilikte Yaşa Takılanların Sorunu Çözülüyor mu?

Emeklilikte Yaşa Takılanların Sorunu Çözülüyor mu?
Medyaya sızan haberlere göre, bir süredir devam eden çalışmalarda sona gelindiği belirtiliyor.
17.06.2013 / 12:25

Emeklilik için gerekli prim gününü ve hizmet yılını doldurdukları halde 1999 - 2002 Yıllarında Yasalaşan “Kademeli Emeklilik Yasasından” dolayı emekli olabilmek için yaş şartına takılanların mağduriyetlerinin çözülmesi için bir süredir devam eden çalışmalarda sona gelindiği belirtiliyor.


Emeklilikte yaşa takılanlar, sorunlarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e aktarmış ve bir çözüm bulunmasını istemişlerdi. Bakan Çelik'te mağdur vatandaşlara 'çalışma yapılacağı' sözü vermiş ve SGK uzmanları mali sistemi bozmayacak bir hazırlık yapmışlardı. Medyaya sızan haberlere göre, bir süredir devam eden çalışmalarda sona gelindiği belirtiliyor. Tasarı önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e sunulacak. Çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak. Maliye Bakanlığının da onay vermesinin ardından Başbakan onayı alınacak.


Üzerinde çalışılan taslağa göre:

“İlk olarak gündeme gelen sistemde emeklilik için bekleme süresi 5 yıldan başlatıldı. Buna göre; emeklilik yaş süresinin dolmasına 5 yıl kalanların maaşlarına uygulanacak kesinti oranı yüzde 15 olarak belirlendi. Süresi 4 yıl olanlar için bu oran yüzde 14, 3 yıl olanlar için yüzde 13, 2 yıl kalanlar için yüzde 12 ve 1 yıl kalanlar için ise yüzde 10 kesinti uygulanacak.

Emekliliğe kavuşmasına 3 yıl ve daha az süresi kalanlara kesintisiz emeklilik hakkı tanınacak. Bu hak sahipleri için hiç kesinti yapmadan emekli olmalarını sağlanması öngörülüyor. Mağdurlar da yaşanan bunca mağduriyet sonrasında birde üstüne kesinti yapılmasını doğru bulmuyorlar.”


Emeklilikte yaşa takılanlar bu çalışma bu haliyle yasalaşırsa en fazla 300 bin kişinin emekli olabileceği ve diğer mağdurların bundan yararlanamayacağı ve büyük bir çoğunluğun mağduriyetinin devam edeceğini düşünüyorlar. Uzmanlar ise çalışmanın bu halinin hazineye fazla yük getirmeyeceği gibi yaş mağdurlarını da memnun edebileceği görüşündeler.

Bilindiği üzere Emeklilikte Yaşa Takılanlar Uzun süredir mağduriyetlerinin giderilmesi için sosyal medya üzerinden örgütlenerek seslerini duyurmaya çalışan emeklilikte yaşı bekleyenler,09 Haziran’da Ankara’da basın açıklaması yapmış, Hükümetten somut bir adım atılamaması üzerine de ölüm oruçlarına başlamışlardı.


Bugün itibarı ile çok sayıda Emeklilikte Yaş mağduru ölüm oruçlarını sürdürüyor. Edinilen bilgilere göre ölüm orucundaki kimi mağdurun sağlık durumu kötüye gidiyor. SGK uzmanlarının hazırlayacakları tasarının ise ne kadar sürede yasalaşacağı belirsiz.


Yapılan Farklı Açıklamalar Kafa Karıştırıyor


Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK mağduriyetin giderileceği yönünde çalışmaların yapıldığını müjdelemiş fakat Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Ali Babacan yaptıkları açıklamalarda Emeklilik için gerekli prim gününü ve hizmet yılını doldurdukları halde emekli olabilmek için yaş şartını bekleyenlerin talebinin karşılanabilmesinin mümkün olmadığın,yapılacak bir düzenlemenin aktüel ve mali dengeleri bozacağını ve gündemlerinde böyle bir çalışmanın olmadığı”  şeklinde kafa karıştıran ve Emeklilikte Yaşa Takılanların umutlarını kıran açıklamışlar yapmışlardı.


Emeklilikte Yaşa Takılanlar bu nedenle medyaya sızma haberler yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’ten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Ali Babacan ile görüşüp konuyu açıklığa kavuşturduktan sonra çalışmaların son durumu ile ilgili resmi açıklama yapmasını bekliyorlar.

Bu haber toplam 7337 defa okundu
YORUMLAR
ERTAN FESLİGEN: 
"EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARDAN BİRİ ; ( EYT )"
“Yasanın kendisine değil ama kademeli olarak geriye yürütülmesine ve hak arayanların da erken emeklilik istiyorlarmış gibi gösterilmesi dogru degildir.. Bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika’da uygulanan maaş kesintisi ile erken emeklilik formülü devreye alınmaya çalışılıyor. Formül çok güzel ama bunun kademli emeklilik mağdurlarına uygulanması son derece yanlış. Bu sistemin uygulandığı ülkelerdeki çalışanlar hali hazırda yürürlükteki kanunlarına göre mağduriyet yaşamış insanlar değiller. Bizde de kanunun çıkış yılından sonra işe girenler için bu sistem uygulanmalı tabiki. Fakat Kademeli olarak kanunun geriye yürütülmesinden dolayı mağdur olmuş insanlara bu formül ile gelmek DOGRU bir şey değildir. Bu kanun önceki hükümetler döneminde çıkmış olsa da, kanuna itirazlara mahkemeler red kararı vermiş olsa da haksızlığı ortadan kaldırmıyor. Devlette devamlılık esastır diyorlar. Devletin devamlılığı benim işe giriş tarihimdeki emeklilik yaşımda emekli olmam ile esastır. Bir önceki hükümetin gaspettiği hak üzerinden devletin devamlılığı esas olamaz. Özetle; Hükümet Kademeli emeklilik kanununu iptal etmeli, erken emeklilik ile ilgili yeni akılcı uygulamasını 1999 yılından sonra işe girenlere uygulamalıdır.” SAYGILARIMI SUNARIM.
17.06.2013 / 12:18


YAZARLAR