Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ÇEDAŞ: En Önemli Sermayemiz İnsan Kaynağımız
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇEDAŞ: En Önemli Sermayemiz İnsan Kaynağımız

ÇEDAŞ: En Önemli Sermayemiz İnsan Kaynağımız
ÇEDAŞ, 2017 yılında 1.055 çalışanına 16 bin 880 saat İSG eğitimi verdi.
20.05.2018 / 19:05

Enerjimagazin-İş sağlığı ve güvenliğini (İSG) çalışma hayatının odak noktasına koyan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), 2017 yılında 1.055 çalışanına 16 bin 880 saat İSG eğitimi verdi. Bu yılın başından itibaren İSG eğitimlerine aynı hızla devam eden şirketin hedefi yıl sonuna kadar 1.108 çalışanına 17 bin 728 saate yakın eğitim vermek.


Çalışma sınıfı çok tehlikeli grupta yer aldığı için her yıl Temel İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerini yenileyen ÇEDAŞ, zorunlu eğitimler kapsamında, sahada çalışan arıza onarım ve bakım personeli başta olmak üzere tüm personelini periyodik sağlık taramalarından geçiriyor.


İŞE ALIMDAN İTİBAREN BAŞLIYOR


‘En önemli sermayemiz insan kaynağımız’ diyen ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, 4-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’nın farkındalık yaratmak için çok önemli olduğunu dile getirerek sözlerine şöyle devam etti:


“İşe alımdan itibaren oryantasyonla başlayan eğitim süreci, mentorluk uygulaması ile devam ediyor. İlerleyen süreçlerde ise kişisel, mesleki, hizmet içi, idari ve mevzuat yönünden zorunlu eğitimleri veriyoruz. 2018 yılı itibarıyla tüm başlıklardaki eğitim faaliyetlerinde iç kaynak yönetimine ağırlık vermeyi, iç eğitim kadromuzu da aktif olarak kullanmayı hedefliyoruz.”


YETİŞMİŞ ELEMAN SIKINTISI VAR


Sektörde yetişmiş eleman sıkıntısı olduğuna da dikkat çeken Akboğa, “Bunun başlıca sebepleri arasında meslek liselerinin eğitim müfredatlarının ve eğitim materyallerinin yetersiz kalmasını gösterebiliriz. Bu sorunu aşmak için mesleki eğitim kurumları dinamik bir yapıya kavuşturulmalı ve bu konuda yapısal değişimler yapılmalı. Mesleki eğitim veren kurumların bu değişken durumlara karşı bina, araç-gereç, eğitimcilerin eğitimi ve müfredat gibi konularda güncellenmesi gerekiyor. Elbette tüm bunları yapmak bir maliyete neden olacaktır. Mesleki ve teknik eğitim pahalı bir eğitimdir. Bu yüzden meslek ihtiyaç analizlerinin sürekli yapılması ve oluşabilecek ihtiyaçları önceden kestirerek bu alanda projelerin geliştirilmesi gerekiyor” dedi.


Bu haber toplam 977 defa okundu


YAZARLAR