Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yüzde Yüz Yerli Fotovoltaik Geliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yüzde Yüz Yerli Fotovoltaik Geliyor

Yüzde Yüz Yerli Fotovoltaik Geliyor
Ekonomi Bakanlığı’nın “süper teşvikleri” kapsamında 23 firmaya toplam 135 milyar TL destek verilecek.
17.04.2018 / 08:20

Enerjimagazin-Ekonomi Bakanlığı’nın “süper teşvikleri” kapsamında 23 firmaya toplam 135 milyar TL destek verilecek. Söz konusu teşviklerden güneş enerjisi sektörüne yönelik projeleriyle 3 firma da yararlanacak. GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özaydın, “teşviklerle solar sektörünün önemli bir parçası olacağımız için gururluyuz” dedi.


'Süper Teşvik'ten yararlanacak 23 firma belli oldu. Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenecek 135 milyar lira tutarındaki 23 projeyle yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan, 134 binden fazla kişiye dolaylı istihdam yaratılacak. Enerji sektöründe yenilenebilir enerji teknolojileri, ham petrol işleme rafinerisi, petrokimya ürünleri, motorlu taşıtlar-elektronik yatırımlar destek aldı. Süper teşvik paketinde güneş enerjisi sektörü adına 3 proje de yer aldı. Sektörün Dünya’da ilkler arasına girmesine yol açacağı öngörülen en büyük desteği, elektrikli araç enerji depolama sistemlerine yönelik 28 milyar 396 milyon liralık projeyle Vestel alacak. İkinci olarak ise Ekore Teknolojileri’nin Niğde’de yapacağı güneş enerjisinde hücre fabrikası, modül ve ingot yatırımları için 2 milyar 200 milyon lira alması bekleniyor. Malatya’da yapılacak güneş enerjisinde Ingot ve hücre üretimi ile entegre güneş paneli üretimi yatırımı için Atayurt Teknolojileri de 1 milyar 379 milyon lira teşvik alacak.


GÜNDER: “GURURLU VE UMUTLUYUZ”


Süper teşvik paketinin güneş enerjisi endüstrisi için “son derece iyi bir girişim” olarak tanımlayan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Özaydın, “Ülke olarak solar sektöründe kuluçkalama dönemindeyiz. Buna benzer teşvikler geleceğe daha güvenli ve umutla bakmamızı sağlıyor. Türkiye’de şuan üretilen panellerin %45’i yerli. Ancak teşviklerle kurulacak hücre fabrikasıyla artık Türkiye olarak %70 ile %95 oranında yerli panel üretimini gerçekleştirmenin gururunu yaşayacağız. Bu endüstrinin önemli bir parçası olacağımız için gururlu ve umutluyuz” diye konuştu.


Dünya’da solar sektörüne başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinin hakim olduğunu belirten Mehmet Özaydın, sözlerine şunları ekledi: “Türkiye’nin sektörde var olması için GÜNDER olarak ciddi çalışmalara imza atıyoruz. Bu girişimler bizim için oldukça sevindirici. Belki başta Asyalılar kadar başarılı olamayacağız ama solar endüstrisinde önümüz açıldı. Zamanla solar konusunda Dünya’nın en önemli endüstrisine sahip olacağımıza inanıyorum. İlk adımı atmak çok önemli. Yatırımcı olarak öncü olan firmaları canı gönülden tebrik ediyorum”. 


GÜMRÜK MUAFİYETİ VAR


Teşvik kapsamındaki yatırımlara gümrük vergisi muafiyeti getirilecek. Bu yatırımlardaki makine ve teçhizatları ile inşaat harcamaları için KDV istisnası da uygulanacak. Ayrıca teşvik belgesi sahiplerine yatırım tutarının iki katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası imkanı da sunulacak. Yaklaşık 134 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülen teşviklerde istihdam maliyetlerini düşürmek için 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği, 5 yıl brüt aylık asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği, 10 yıla kadar gelir vergisi stopajı desteği verilecek.


ALT YAPI DESTEĞİ


Finansman konusunda ise 10 yıl boyunca tüketimin yarısı kadar enerji desteği, yatırım kredisine faiz desteği, yatırım tutarının yüzde 49'una kadar sermaye desteği imkanları da kapsama dahil olacak. Yatırımın yapıldığı kamu arazisinin 49 yıl süreyle tahsisi yapılırken, istihdam garantisi şartıyla gerekirse bedelsiz devri yoluna da gidilebiliyor. Kurulacak fabrika ve tesisler için altyapı desteği, kamu alım garantisi gibi desteklerden yararlanmak da mümkün olacak.


Bu haber toplam 1068 defa okundu


YAZARLAR