Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Gediz EDAŞ'ın Devri Gerçekleşti
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gediz EDAŞ'ın Devri Gerçekleşti

Gediz EDAŞ'ın Devri Gerçekleşti
Gediz Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Anonim Şirketlerinin hisse devri sözleşmeleri imza töreni Ankara’da gerçekleştirildi.
15.06.2013 / 00:46

Gediz Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Anonim Şirketlerininhisse devri sözleşmeleri imza töreni  gerçekleştirildi. Peki çalışanlar ne olacak? Özelleştirme İdaresi Başkanlığına sorduk.


Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ)’nin Gediz Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Anonim Şirketlerindeki %100 oranındaki hissesinin blok olarak özelleştirilmesine ilişkin Hisse Devir Töreni, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu tarafından İhale Şartnamesi kapsamında kurulan GDZ Enerji Yatırımları A.Ş. arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ ile Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.


Gömülü resim için kalıcı bağlantı


 Rixos Grand Ankara Oteli’nde Saat 10:00 da gerçekleştirilen törene; “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yanısıra, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı ve Elektrik Dağıtım İhalelerinin Başarılı Komisyon Başkanı İbrahim Halil Kırşan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Köktaş, TEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haşim Keklik ve Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu yetkilileri” katıldılar.


Gömülü resim için kalıcı bağlantıTörende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıdız, “Gediz Bugün Vatandaşın %76'sına Özel Sektör Hizmet Verir Duruma Geldi. 2 Ay İçinde Tüm Devirlerle Sektörde %100 Özel Sektör Hizmet Verecek. Elektrik Dağıtımı Süreç İçinde 13 Milyar Dolar Gelir Elde Edildi, Bu Önemli Bir Rakam. Dün De Dahil 6 Gün İçinde 4.7 Milyar Dolar Özel Sektör Dağıtım Hisse Satışı Yapılacak. Vatandaşın Elektrik Dağıtımı İçin Şirket Seçebileceği Bir Noktaya Gidiyoruz. Değişirken Büyümek Ya Da Büyürken Değişmek Daha Fazla Özen İster. Doğalgaz Dağıtımında Kamunun Elinde Kalan Tek Yer İstanbul- Türkiye'nin Tüm Bölgelerinde Bu Hizmeti Özel Sektör Yapsın İstiyoruz” dedi.  Çalışanların Durumu
Gediz Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Anonim Şirketlerindeki çalışanlar ise gelişmeleri heyecanla takip ediyorlar. Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre çalışanların önündeki alternatifler şöyle:


“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları TEDAŞ tarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde TEDAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor.


Şenol CİĞERLİ / Ankara

Bu haber toplam 9068 defa okundu


YAZARLAR