Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPGİS'in Talebi Kabul Gördü
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPGİS'in Talebi Kabul Gördü

EPGİS'in Talebi Kabul Gördü
Kaçakçılık soruşturmasıyla kapanan istasyonlara af yok!
30.03.2018 / 09:48

Enerjimagazin-Geçmişte kaçakçılık yaptığı için faaliyetten men edilen akaryakıt istasyonlarına af getiren yasa maddesinin Meclis Genel Kurulu'nda geri çekilmesine Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS)'ten övgü ve destek geldi. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, "Tasarı, Komisyon'da kabul edildiği şekilde yasalaşsaydı kamu büyük bir zarara uğrayacaktı. Vergi kaçağıyla mücadele konusundaki kararlılığa da gölge düşmüş olacaktı. Söz konusu maddeyi torba yasanın dışında bırakmaya karar veren Hükümetimizi, başta Maliye Bakanımız Naci Ağbal olmak üzere yürekten kutluyoruz." dedi.Torba yasa kapsamında TBMM Plan ve Bütçe Komisyon’unda kabul edilen madde, kaçak akaryakıt satışı yaptığı için kapatılan istasyonların lisansının devredilerek tekrar işletilmesine izin veriyordu. EPGİS, kaçakçılık yapıldığı gerekçesiyle mühürlenen istasyonların yeniden faaliyete geçirilmesinin önünü açacak düzenlemeye tamamen karşı olduğunu açıklayarak, tasarıdaki maddenin geri çekilmesini talep etmişti. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, maddenin Komisyon'da kabulü sonrasında şu uyarıyı yapmıştı:


“Bu afla hepimiz biliyoruz ki, mülk sahipleri istasyonlarını tekrar, bilerek ve isteyerek yeni bir kaçakçılık fiili işleyecek kiracı adayına, aynı rakamlardan, hatta daha yüksek fiyatlardan istasyonlarını kiraya verecektir. Böylelikle kaçakçılığa zemin hazırlanacaktır. Ayrıca ceza kesilecek kiralayan firma sırra kadem basacağından bu cezanın tahsili asla ve asla mümkün olmayacaktır. Kamu her durumda zarar görecektir."


"KAÇAĞA MÜSAMAHA YOK"


EPGİS'in öncülüğünde akaryakıt sektöründen yükselen itirazları dikkate alan Hükümet, torba yasanın son şeklinde kaçakçılık yaptığı için faaliyetten men edilen akaryakıt istasyonlarına af getiren maddeye yer vermedi. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, maddenin geri çekilmesi üzerine yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Hükümet, maddeye geri çekerek vergi kaçakçılığına müsamaha göstermeyeceğini ilan etmiştir. Yasa, Komisyon'da kabul edildiği şekilde yasalaşsaydı kamu büyük bir zarara uğrayacaktı. Vergi kaçağıyla mücadele konusundaki kararlılığa da gölge düşmüş olacaktı. Söz konusu maddeyi torba yasanın dışında bırakmaya karar veren Hükümeti ve yetkilileri, başta Maliye Bakanımız Naci Ağbal olmak üzere kutluyoruz."


Bu haber toplam 1638 defa okundu


YAZARLAR