Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bereket Enerji Grubu, Dünyaya Örnek Olacak Bir Projeye İmza Attı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bereket Enerji Grubu, Dünyaya Örnek Olacak Bir Projeye İmza Attı

Bereket Enerji Grubu, Dünyaya Örnek Olacak Bir Projeye İmza Attı
Bereket Enerji Grubu, rüzgar santrallarında kuşölümlerini önlemek amacıyla dünyaya örnek olacak bir projeye imza attı.
15.03.2018 / 21:04

Enerjimagazin-Merkezi Denizli’de bulunan ve yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesinde enerji sektörüne öncülük eden Bereket Enerji Grubu, rüzgar santrallarında kuşölümlerini önlemek amacıyla dünyaya örnek olacak bir projeye imza attı.


Bilimsel araştırmalarda, gri ve mor renklerin böceklerin en az ilgisini çeken renkler olduğunun belirlenmesiyle harekete geçen Bereket Enerji Grubu, Yalova ve Uşaktaki rüzgar enerji santrallarının türbin kanatlarını mor renge boyattı. Göçmen kuşlarıyla yırtıcı kuşların türbin kanatlarındaki böceklere saldırması sonucu kanatlara çarparak öldüğünü ve bunun bir doğa katliamı olduğunu saptayan grup, hemen önlemlerini aldı.


İlk etapta Uşaktaki türbin kanatlarını gri renge boyadı. Ancak bulutlu havalarda uçak ve helikopterlerin görüşünü engellediği ve risk oluşturabileceği düşüncesiyle bilimsel araştırmalara rağmen bu renkten vazgeçildi ve mor renk tercih edildi. Bu uygulamadan sonra 36 türbinde hiçbir kuşölümüne rastlanmaması sonucu Yalova’daki santrallarda de aynı yönteme başvuruldu. Burada da kuşölümlerinin görülmemesi, Bereket Enerji Grubunun bilimsel araştırmalardan yola çıkarak gerçekleştirdiği uygulamanın örnek bir projenin de kapısını açtı. Böylelikle dünya çapında örnek alınacak projeyle Bereket Enerji Grubu, enerji sektörüne Türkiye adına Denizli’den öncülük etmiş oldu.


Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, bilimsel araştırmalara büyük önem verdiklerini ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, ‘’Bilmek yeterli değil, gelecek nesiller açısından uygulamak daha önemli’’ diyerek şunları söyledi:


‘’Bildiğiniz gibi enerji toplumlar için çok önemli. Toplumların gelişmişlik ölçüsüyle enerjiyle oluyor. Ama bir şey daha var. Enerji ne kadar önemliyse, nerden elde edildiği daha önemli. Çünkü enerji sağlanırken çevresel etkileri oluyor. Bugün dünya enerjisinin yüzde 80i fosil yakıtlarından sağlanıyor. Karbondioksit emisyonu nedeniyle çevresel etkiler olumsuz etkiler fazla oluyor. Bunu gidirmek için yenilenebilir enerji teşvik ediliyor. Yenilenebilir enerji deyince de aklımıza rüzgar santralleri, su santralleri öncelikle geliyor. Rüzgar santrallerinin çevreye olumsuz bir etki yapmadıkları söylemekle birlikte, minimum da olsa onların da bir etkisi var. Kuşölümlerine neden olduğunu söyleniyor. Yapılan bilimsel bir araştırmada; çok büyük olmasa da azda olsa kuşölümlerine neden olduğu ortaya çıkartılmış. Fakat yapılan başka bir bilimsel araştırma, bunların mor renkli kanatlar olması durumunda, kuşölümlerinin olmadığı ortaya çıkartılmış. Bunun nedenlerini de düşündük. Biliyorsunuz, böcekler çiçeklere giderler canlı renkler böcekler için bir cazibe merkezi oluyor. Ama ölüçiçekler mor oluyor sarı oluyor. O tür renklere gitmiyorlar. Böcekler gitmeyince kuşlarda gitmiyor. Dolayısıyla kuşölümleri azalmış oluyor. Buna dayanarak biz Uşak ve Yalovadaki rüzgar santrallerimizin kanatlarını mor renge boyattık. Boyama işlemlerinin ardından hiçbir kuşölümü görmedik. Bereket Enerji toplumsal bilinç içersinde çevreye olan etkiyi minimize etmek için bu tür uygulamalarına devam edecek. ‘’


Bereket Enerji Grubu’nun temiz enerji ilkesinin örnek bir projeye dönüşmesi kısa sürede yankı buldu. Projeyi izlemeye alan ve kısa adı SÜT-D olan Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından Türkiye’nin örnek çevre projesi kabul edildi. Dernek, Bereket Enerji Grubunu ‘’Düşük karbon kahramanı’’şirket ilan etti. İstanbul Teknik Üniversitesinin öncülüğünde düzenlenen törenle Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can bu anlamlı ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Saldanlı’ya verdi.


Bu gelişmelerin ardından İstanbuldan özel bir kolej konuyu araştırma konusu yaparak proje çalışması başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da onay verdiği proje kapsamında bir grup öğrenci Grubun Yalova’daki rüzgar santrallarına inceleme gezisi düzenledi. Öğrenciler burada mor renge boyalı rüzgar santrallarını gezdi ve sonuçlarını yerinde görme fırsatı buldu. Gezide öğrencilere bir sunum yapan Bereket Enerji Grubu Basın ve Halkla İlişkiler MüdürüÖmer Yurtseven, enerji sektöründe çevreye duyarlı ve doğaya bir anlayışı ilke kabul ettiklerini belirterek şu bilgileri verdi:


“Tüm ülkeler enerji sektöründe daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için yarış halinde. Biz Türkiyeden Bereket Enerji olarak ‘önce insan’ anlayışıyla tüm bilimsel araştırmaları ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu nedenle kuşölümlerini önlemek için türbin kanatlarını mor renge boyattık. Çünkü, böceklerin en az konduğu kanatlara kuşlar saldırmayınca ölümler önlenmiş oluyor. Bugüne kadar Uşak ve Yalovadaki toplan 108 megawatt kurulu güce sahip 72 rüzgar santralının kanatlarını mor renge boyadık. Kuşlar da bu doğanın bir parçası. Bizim uygulamamızdan sonra diğer enerji şirketleri de rüzgar santrallarında benzer uygulamaya yönelmeye başladı. Amacımız Türkiye ekonomisine katkı sağlarken, bu tür örnek uygulamalarla insanlığa ve doğaya tarihe not düşecek hizmetler sunmaktır’’


Bu haber toplam 1299 defa okundu


YAZARLAR