Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akkuyu NGS İnşaat Lisansının Mart'ta Alınması Bekleniyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akkuyu NGS İnşaat Lisansının Mart'ta Alınması Bekleniyor

Akkuyu NGS İnşaat Lisansının Mart'ta Alınması Bekleniyor
Akkuyu NGS yapımı için inşaat lisansının Mart 2018’de alınmasını öngörülüyor.
11.03.2018 / 14:16

Enerjimagazin-Rusatom Energy International A.Ş. (REIN) Başkanı Evgeniy Kozlov, 2017 yılında ve 2018 yılının ilk aylarında Akkuyu NGS projesinin aktif bir şekilde ilerlediğini vurgulayarak, NGS yapımı için inşaat lisansının Mart 2018’de alınmasını öngördüklerini söyledi.İstanbul'da gerçekleşen V. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi çerçevesinde Rosatom ve AKKUYU NÜKLEER tarafından yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.


6 Mart'ta İstanbul'da gerçekleştirilen V. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi (INPPS-2018) çerçevesinde, Rosatom Devlet Kuruluşu ile proje şirketi olan Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından organize edilen, Nükleer Enerji Sektöründe Rusya’nın Deneyimi konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.


Yuvarlak masa toplantısının programına Rosatom Devlet Kuruluşu ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin yetkililerinin konuşmaları ile Rosatom’un 3.+ nesil VVER-1200 tipli reaktörlerin kullanıldığı modern nükleer güç santrali inşaat projelerini gerçekleştirdiği Finlandiya ve Macaristan'ın ilgili iş sektörleri yetkililerinin konuşmaları dâhil oldu. Aynı tip reaktörler Türkiye'de de inşa edilecek.


Rosatom’un Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Alexander Voronkov, yuvarlak masa toplantısının katılımcılarına Devlet Kuruluşu’nun geçmişi, modern gelişmiş çözümler, teknolojiler ve uluslararası piyasada ve özellikle de bölgede yapılan en büyük projelerden bahsetti. Alexander Voronkov, Rusya ile Orta Doğu ülkeleri arasındaki ilişkilerin nükleer enerjinin barışçıl kullanımı alanındaki tarihi niteliğini vurgulayarak, nükleer yakıt çevrimi ve personel eğitimi alanındaki projelerden NGS projelerine ve enerji amaçlı olmayan projelerin (nükleer arındırma, nükleer tıp, ışınlama teknolojileri vb.) uygulanmasına kadar pek çok potansiyel işbirliği konusuna dikkat çekti.


AKKUYU NÜKLEER’in projelendirme ofisi olan Rusatom Energy International A.Ş. (REIN) Başkanı Evgeniy Kozlov, yaptığı sunumda Akkuyu NGS projesinin lisanslama ve izin belgelerinin alım süreçlerinden bahsetti. Kozlov, 2017 yılında ve 2018 yılının ilk aylarında projenin aktif bir şekilde ilerlediğini vurgulayarak, NGS yapımı için inşaat lisansının Mart 2018’de alınmasını öngördüklerini sözlerine ekledi.


AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İdari Müdürü Konstantin Ryzhak, yaptığı konuşmada, projenin genel olarak Türkiye’nin ekonomisi üzerindeki olumlu etkileri ve ilk Türk nükleer santrali inşaat projesinin devam ettiği Mersin ilinin ekonomik gelişimine katkılarından bahsetti. Ryzhak’ınverdiği bilgilere göre, Türkiye'de son on yılda elektrik tüketimi yılda 1-20 GW kadar artış göstermiştir. Tahminlere göre, minimum büyüme senaryosunda bile söz konusu artış gelecek yıllarda da devam edecektir. Ayrıca, NGS’nin işletmeye alınması ile elektrik üretim yöntemlerinin çeşitlendirilmesi, ülkenin enerji güvenliğini artıracak ve önemli bir ekonomik ve çevresel katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda Mersin ili, yeni bir altyapı, istihdam imkânları ve iş geliştirme fırsatlarına kavuşacak.


AKKUYU NÜKLEER Ekipman Müdürü Vladimir Chudin ve Lisanslama Süreci ve Resmi Kurumlar İle İlişkiler Müdürü Kürşad Tosun, potansiyel tedarikçiler için Akkuyu NGS inşaat projesine katılım fırsatlarını sunarak, proje için ekipman tedarik planları ile AKKUYU NÜKLEER’in satın alma prosedür ve standartlarından bahsettiler.


Rosatom oturumunda, Macaristan ve Finlandiya'nın iş sektörleri yetkilileri, FinNuclear Ltd. İdari Müdür Leena Yulha ve Macaristan Hükümeti yetkilisi Pal Kovach da söz aldılar. Leena Yulha, konuşmasında Khankhikivi-1 NGS inşaat projesi çerçevesinde Fin tedarikçilerin Rosatom ile işbirliği sırasında kazanmış oldukları deneyimleri anlattı. Pal Kovach, Paksh NGS örneğinde, NGS inşası sayesinde bölgeye sağlanan sosyal ve ekonomik katkılardan bahsetti.


INPPS Uluslararası Zirvesi, nükleer sektörün önde gelen temsilcilerini; ülkenin nükleer sektörünün önde gelen Türk şirketlerini, ulusal düzenleyici kurumu ve uzman birimleri beşinci kez İstanbul’da bir araya getirdi. Bu Forum, nükleer enerji alanında çalışan şirketlerin diyaloğu için kurulmuş en büyük endüstri platformu. Rosatom Devlet Kuruluşu ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş. zirvenin ana ortakları oldular. Şirketler, Forumun fuarına da katılmaktalar. Fuar kapsamında, katılımcılar, Rosatom Devlet Kuruluşu ile ilgili önemli bilgiler, kuruluşun enerji ve enerji dışındaki projeleri ile ilgili öncü kararları ve Akkuyu NGS projesi ve 3+. nesil VVER-1200 reaktör teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.


Zirvenin iş programı çerçevesinde, Türk şirketlerinin Akkuyu NGS projesine olası katılımları konusunda görüşmeler sürdürülmektedir. Akkuyu Nükleer, Forumun iki günü boyunca B2B formatında yirmiden fazla iş toplantısı düzenleyecek.


Bu haber toplam 778 defa okundu


YAZARLAR