Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EÜAŞ'tan Dev Çevre Yatırımı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EÜAŞ'tan Dev Çevre Yatırımı

EÜAŞ'tan Dev Çevre Yatırımı
EÜAŞ’a bağlı 18 Mart Çan Termik Santraline "Baca Gazı Desülfürizasyon Tesisi (BGD)" kurulacak.
03.03.2018 / 09:47

Enerjimagazin-EÜAŞ’a bağlı 18 Mart Çan Termik Santraline, Avrupa Birliğinin revize ettiği yeni emisyon değerleri çerçevesinde,  "Baca Gazı Desülfürizasyon Tesisi (BGD)" kurulacak.


2x160 MW gücündeki Yeni nesil akışkan yataklı kazan teknolojili 18 Mart Çan Termik Santraline kurulması planlanan Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) Tesisi için yapılan ihalede en uygun teklifi veren EKON Endüstri İnş. ve Tic. A.Ş ile Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü arasında EÜAŞ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen törenle sözleşme imzalandı.


Konuya ilişkin olarak EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:


“Milli Enerji ve Maden Politikası ile birlikte yerli kömür kaynaklarımızı ekonomiye kazandırmak ve enerji hammaddesi ithalatını azaltmak için çok büyük bir adım atıldı. Türkiye'deki toplam kömür rezervinin maddi karşılığının 300-350 milyar dolar dolayında tahmin edildiğine bakılacak olursa yerli kömürün kurulu güçteki payının arttırılması kaçınılmaz bir hedef haline geldi. Bu sebeple şu an enerji arzında dünyada olduğu gibi ülkemizde de kömür başlıca kaynak olarak görülmektedir. Kömürün enerji üretiminde maksimum değerlendirilmesi çalışmaları sürerken çevresel hassasiyet açısından da büyük özen gösterilmektedir.


Bu bağlamda, Bakanlığımız uygulamaya koyduğu "Akıllı Kömür Stratejisi" çerçevesinde, hayata geçirilecek her proje de öncelikli yaklaşımını "insan ve çevre" olarak belirtmiş ve son teknolojili filtreleme sistemlerinin bulunduğu çevre dostu yeni nesil santraller ile bütün endişe ve kaygıları gidermiştir.


İleri teknoloji yeni nesil çevre dostu Termik santrallerde bulunan ve yüzde 99'99'lara ulaşan verimlilikle çalışan elektro filtreler, düşük NOx yakıcılar ve baca gazı kükürt arıtma (BGD) tesisleri sayesinde doğaya salınım çok düşürülmüş ve termik santrallardan kaynaklanan baca gazındaki partikül madde, kükürt dioksit (SO2), NOx kirleticilerinin çevre mevzuatında öngörülen deşarj kriterlerine uyumlu olmaları sağlanmıştır.


Özellikle hali hazırda Şirketimize bağlı 18 Mart Çan Termik Santrali gibi yeni nesil akışkan yataklı teknolojiye sahip santraller Avrupa Birliği ve Çevre Bakanlığı mevzuatlarına uygun emisyon değerleriyle üretimlerini sürdürmektedirler. Ancak Bakanlığımızın Termik Santrallerdeki olumsuz çevresel etkiyi mininize etmek konusuna yüksek hassasiyeti ve Avrupa Birliğinin revize ettiği yeni emisyon değerleri çerçevesinde,  18 Mart Çan Termik Santralimiz için " Baca Gazı Desülfürizasyon Tesisi" nin kurulmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda 22 Şubat 2018 tarihinde yaklaşık yedi aylık bir ihale sürecinin sonunda ekonomik olarak en uygun teklifi veren EKON Endüstri İnş. Ve Tic. A.Ş ile Şirketimiz arasında sözleşme imzalanmıştır.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sn. Dr. Berat ALBAYRAK' ın ifade ettiği gibi,  kamu elinde bulunan ve özel sektörün işlettiği eski teknolojiye sahip tüm Termik Santrallerin 2019 yılı sonuna  kadar en son çevre kriterlerine dayalı arıtma tesisleri ile rehabilitasyonu sürecine Şirketimiz EÜAŞ çok duyarlı ve hızlı bir şekilde hareket ederek öncülük etmiştir. Bu ihale birlikte aynı zamanda EÜAŞ tarihinin en büyük çevre yatırımı da gerçekleştirilmiştir.​”


Bu haber toplam 1545 defa okundu


YAZARLAR