Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türk Öğrenciler Rosatom'un Misafiri Oldular
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türk Öğrenciler Rosatom'un Misafiri Oldular

Türk Öğrenciler Rosatom'un Misafiri Oldular
Rosatom Devlet Kuruluşu ve Rossotrudniçestvo Federal Ajansı'nın desteğiyle düzenlenen “Uluslararası Akıllı Tatil” Projesi tamamlandı.
23.02.2018 / 12:01

Enerjimagazin-Penza bölgesinde, Rosatom Devlet Kuruluşu ve Rossotrudniçestvo Federal Ajansı'nın desteğiyle düzenlenen “Uluslararası Akıllı Tatil” Projesi tamamlandı. Projeye Rusya, Bangladeş, Vietnam, Gana, Mısır, Kenya, Güney Afrika ve Türkiye'den gelen ve aileleri nükleer endüstri projelerinin uygulanmasında Rosatom ile iş birliği yapan işletmelerde çalışmakta olan öğrenciler katıldı. Bu kapsamda, Rus teknolojisiyle bir nükleer santralin inşa edileceği Akdeniz kıyısındaki Mersin ilinin Büyükeceli köyünden ve Silifke ilçesinden gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler de kış tatilinde ağırlandı.


Projenin kış programında sanatsal, sportif ve kültürel etkinliklere yer verildi. Geldikleri andan itibaren öğrenciler, çok dilli ortama ve çeşitli etkinliklere katılma fırsatını buldular. Rusya'nın başkenti Moskova'ya vardıklarında önce şehrin ana caddelerinde bir gezinti yaptılar ve ardından,  kızakların ve köpekli kızakların, kış balıkçılığının, Rus halk eğlencelerinin ve profesyonel pedagoglarla günlük etkinlik programının onları beklediği Penza bölgesindeki bir çocuk sağlığı kampına gittiler. Çocuklar burada tiyatro oyunları sahneledi, konserler verdi, geldikleri ülkelerin kültürünü ve geleneklerini anlattı, el işi ürünler yaptı, bilgi ve eğlence yarışmalarına katıldı.


Türkiye'den gelen ve daha önce hiç şehir dışına çıkmamış olan katılımcılar, programının tamamlanmasından sonra yaşadıkları sevinci şu sözlerle ifade ettiler:


Huriye Dibekli (Silifke ilçesi, Türkiye): "Daha önce hiç bu kadar çok kar görmemiştik! Özellikle büyük kar yığınlarını unutamıyoruz, ilk kez kar topu oynadık ve karın içine atladık.”


Hüseyin Korkut Sarı (Büyükeceli Mahallesi, Türkiye): "Okulumda, bu geziden çıkardığım asıl sonucu anlatacağım: Yabancı dil öğrenmek gerek. Etrafımızda birçok ilginç insan var ve kültürlerini, geleneklerini daha iyi tanımak, seyahat etmek ve yeni arkadaşlar edinmek için yabancı dil bilmek iyi olur.”


İbrahim Şahin (Büyükeceli Mahallesi, Türkiye): "Bu proje beni cesaretlendirdi. Eskiden derste sınıf arkadaşlarımın karşısında konuşmaya bile utanırdım, şimdi ise sahneye çıkıp tiyatro oyunlarına katılmaktan korkmuyorum. Eğer isterseniz pek çok şey öğrenebilirsiniz.”


Hatice Dibekli (Büyükeceli Mahallesi, Türkiye): “Burada farklı ülkelerden gelen çocuklarla arkadaş olduk. Hiçbir şeyin gerçek dostluğa engel olamayacağını anladık. Birbirimize numaralarımızı verdik, bundan sonra iletişimi kesinlikle koparmayacağız.” 


"Akıllı Tatil"in bu sezonunun sonunda, Türkiye'den gelen iki çocuk (Büyükeceli'den gelen İbrahim Şahin ve Silifke'den gelen Huriye Dibekli) başarıları ve gayretle çalışmalarından dolayı organizatörler tarafından eleme sürecinden geçirilmeden bir sonraki programa davet edildi.


Türk öğrencileri tebrik eden "Rosatom Okulu" projesinin yöneticisi Natalya Şuroçkova: "Bu uluslararası projeyi daha önce Macaristan, Endonezya, Bulgaristan, Finlandiya, Tayland ve Rusya'da gerçekleştirmiştik. Bu yıl ilk kez Türkiye'den temsilciler aramıza katıldı ve tüm katılımcılar onların katılmalarına çok sevindiler. Mersin'den gelen çocuklar, diğer ülkelerden gelen yaşıtlarıyla hızlı bir şekilde ortak bir dil buldu ve kendi ülkeleri hakkında birçok ilginç şey anlattı. İş birliğimizin devam etmesini ve Akdeniz kıyısındaki Akkuyu nükleer santrali inşaat alanının yakınında bir "Akıllı Tatil" projesi değişim programı gerçekleştirmeyi umuyoruz. Oraya birçok devletten temsilciler gelecek ve döndüklerinde her biri, Mersin ilinin misafirperverliği hakkında öğrendiklerini kendi ülkesinde anlatacak.” dedi.


AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı Konstantin Ryzhak: "Türk iş arkadaşlarımızla birlikte her gün inşaatla ilgili birçok konuya çözüm buluyoruz. Yerel halkın desteğini hissetmek bizim için çok önemli. Dostça işbirliği, karşılıklı anlayış ve yardımlaşma, karşılıklı destek, Akkuyu Nükleer Santrali gibi büyük bir projenin başarıyla uygulanmasının temelini oluşturacaktır. Yakın komşularımızın çocuklarının, bizim desteğimizle Rusya'yı ziyaret etmesinden, pek çok yeni şey öğrenmesinden, farklı ülkelerden yaşıtlarıyla arkadaş olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Hem bizlerin, hem de çocuklarımızın, dostluğumuzu geleceğe taşımak ve birbirimizi daha iyi anlamak adına aktif olarak yer alacağı birçok ilginç proje gerçekleştirmeyi umuyorum.” dedi.


Bu haber toplam 858 defa okundu


YAZARLAR