Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ankara'yı Salladı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ankara'yı Salladı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ankara'yı Salladı
Gasp edilen haklarının geri verilmesini talep eden Emeklilikte Yaşa Takılan mağdurlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde imamlı-tabutlu cenaze namazı kıldılar.
10.06.2013 / 15:19


Enerjimagazin-Emeklilik için gerekli prim gününü ve hizmet yılını doldurdukları halde 1999 - 2002 Yıllarında Yasalaşan “Kademeli Emeklilik Yasasından” dolayı emekli olabilmek için yaş şartına takılanlar seslerini ve yaşadıkları mağduriyetlerini duyurabilmek için Ankara’da geniş katılımlı bir miting düzenlediler.


Gasp edilen haklarının geri verilmesini talep eden Emeklilikte Yaşa Takılan mağdurlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde imamlı-tabutlu cenaze namazı kıldılar. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Grubu Bakanlığın önüne üzerinde “Hakkı yenmiş Doğum Tarihi: 08 Eylül 1999 Ölüm: Hergün” yazan tabut taşıyarak geldiler. Burada basın açıklaması yapan Emeklilikte Yaşa Takılan mağdurlar taleplerinde kararlılık görüntüsü sergilediler ve Hükümeti derhal adım atmaya davet ettiler.
Hükümete seslenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar “Maç oynanırken kural değiştirilmek suretiyle 5 Milyon ailenin emeği çalındı. Biz bu çalışmaların hızlandırılmasını ve bir sonuca bağlanmasını istiyoruz. Hükümet, kendisinden önce yapılan ayıbı gidermelidir. Sayın Bakan Faruk Çelik, daha önce çalışmaların başlatıldığı söylemişti. Bu hükümete son uyarımızdır. Bu haklı talebimiz dikkate alınıp çözüme yönelik adım atılmazsa kitlesel ölüm oruçları başlatacağız. 5 Milyon ailenin 25 Milyon oy demek olduğunu ve O sandığın bir gün önümüze geleceğini de Sayın Başbakan'a ve hükümete hatırlatırız”. Dediler.


Ayrıca toplumun tüm kesimleri tarafından da onaylanan haklı taleplerinin bazı yayın organları ve hükümet temsilcileri tarafından Erken emeklilik olarak ele alınmasını kınadıklarını da ifade ettiler.
ATA’NIN HUZURUNA ÇIKTILAR


Emeklilikte Yaşa Takılan Mağdurlar, Anıtkabir’i de ziyaret ederek Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesi önünde saygı duruşunda bulundular.


Daha önce İstanbul'da 2 ve İzmir'de 1 eylem yapan Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubu eylem boyunca taleplerini ve mağduriyetlerini anlatan birbirinden renkli pankart ve afişler taşıdılar.


İŞTE ONLARDAN BAZILARI


“Hükümet bir çılgın projede bize yap”, “Maç devam ederken kural değişmez”, “O sandık önümüze gelecek”, “5 Milyon ailenin emeği çalındı”, “Eski yasa açısından emekli olmamız kamu vicdanı açısından zorunludur”, “5 Milyon mağdur 25 Milyon oy eder”,” Allah’tan korkun parlamento”, “Sana son ikazımız ceset torban hazır mı”, “10 Haziran’dan itibaren kitlesel ölüm orucunu başlatıyoruz”, “Ey AKP tabutların hazırla yaşarken öldük”, “Özelleştirip sattılar, bizi de emeklilikte yaşa taktılar”, “Açız-İşsiziz-Yorgunuz-Yaşlıyız, emekliliğimizi geri verin mağduruz”, “Sesimizi duyanın sesi olacağız, biz 5 milyon mağdur aileyiz”, ”Direne direne kazanacağız”, “Kazanılmış sosyal haklara zarar vermek Anayasanın ruhuna aykırıdır”, “ Hükümet uyuma bizlerle de helalleş”, “Haklı talebimizin erken emeklilik olarak ele alınmasını kınıyoruz”, “Yüzde 99’umuzu zor tutuyoruz”.


 


Bu haber toplam 13577 defa okundu
YORUMLAR
yaşa takılan: 
"45lik ihtiyarlar"
kardeşim bu memlekette herkez genç yaşta emekli olup avanta para almak istiyor böyle insanlar yüzünden gerçekten pirimini tam yatırıp senesini dolduranlar yaşa takılanlar mağdur oluyor hemde maaşlar konusunda bunların yüzünden emekli olanlarda mağdur oluyor adam 45 yaşında neymiş emekli olacak yazık bu memleketin haline adam çalışmamış yan gelip yatmış 3600 dolmuş emekli olmak istiyor çalışanın günahı ney pim ve senesi dolmuş adam 45 yaşında emekli olmak istiyor asgari ücret de olsa çalış kardeşim bir kere elli yaşına gel bu millet ve devlet enayimi sana 45 yaşında avanta para versin gerçek hak edenlerde bu arızalı tip insanlar yüzünden mağdur oluyor
17.12.2013 / 08:50
mağdur: 
"inşallah yayınlanır"
“Sosyal devlet”in en önemli özelliği, sosyal güvenlik açıklarıdır. Zira, sosyal güvenlik sistemi ne kadar çok açık veriyorsa devlet o kadar sosyaldir, açık ne kadar az ise o kadar kapitalist devlettir. Kapitalist devlet zenginin dostu, fakirin düşmanıdır. Mesela, AB ülkeleri arasında sosyal güvenlik açıkları GSMH’nin (milli gelirin) yüzde 16’sı kadardır. Kuzey Avrupa ülkelerinde ise yüzde 19’lar civarındadır. Bizde ise şu an yüzde 1’e kadar düşmüş durumdadır, sıfıra doğru gitmektedir. Sıfıra doğru gittikçe de sosyal devletten, sadaka devletine doğru gidiyoruz. Tablodan bakın: Evet, Maliye SGK’ya, 74 milyar göndermiş ama bu paranın büyük kısmı, terör mağdurları, şehit-dul yetim aylıkları, gazilere ödenen aylıklar, özürlü maaşları, 65 yaş maaşları ve sağlık giderleridir. Yani, Maliye, “Sen yukarda sayılanlara paralarını öde, sağlık giderlerini yap” diyor sonra da “Ben SGK’ya 74 milyar gönderdim” diyor. Oysa bunun 20 milyar lirası gerçek açık, 54 milyar lirası Maliye’nin şehit ve dul yetim aylıkları ile terör mağdurları, gaziler gibi ödemek zorunda olduğu ve SGK üzerinden ödediği rakamdır. Maliye Bakanı’nın esas isteği; yerel seçime doğru gidilirken, artık daha çok sözü dinlenmesi ve isteklerinin yerine getirilmesi gereken “emeklilikte yaşa takılanların” istek ve arzularını kırmaktır. Bu oyuna gelmeyin, artık sesinizi daha çok çıkarın ki hakkınızı alabilelim(ali TEZEL)in yazısından alıntı.
01.12.2013 / 23:11
ahmet: 
"Adalet istiyoruz"
Adalet istiyoruz maç devam ederken kural değişmez diyen sayın bakan düzelt o zaman bu kuralı...
10.07.2013 / 18:24
ahmet: 
"Yanınızdayım"
Umarım geciken adalet yerini bulur...
10.07.2013 / 18:23
yasa takılan: 
"hasan sağlam ankara abdi ipekci park ölüm orcu"
emeklilikte yaşa takılanlar hasan sağlam uzaman çavuş kayseri Kocasinan bugun ankara abdi ipekçi parkında saat 9.30 açlık grevine başladı tel:0 544 288 78 93 halini soran var mı?
03.07.2013 / 17:12
MUHARREM ASLAN: 
"EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR"
Emeklilikte Yaşa Takılan gurubun ne kadar mağdur bir durumda olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. Beli bir yaşın üstünde işsiz ve iş verilmeyen hiç bir sosyal güvencesi olmayan hiç bir geliri olmayan durumdayız. Bu yüzden Aileler dağılmak üzere insanlar intiharın eşiğinde yaşamaktan hiçbir zevk almayan toplumdan soyutlanmış olarak yaşıyorlar. Bu durumun ne zamana kadar süreceğini ve haklarını ne zaman alacaklarını söyler misiniz. İşe girdiğimizde emekli olacağımız tarih belliydi çalıştık yolu yarı ettik birden emeklilik tarihimiz ileri bir tarihe ertelendi. Maç yaparken kural değişti. lütfen oyun bitsin sonra oturup kuralları değiştirelim.
12.06.2013 / 02:12
ahmet bayındır: 
"helal olsun"
arkadaşlarımla gurur duyuyorum helal olsun sizlere...
11.06.2013 / 00:37


YAZARLAR