Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Afyon'dan Türkiye'ye Müjde
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Afyon'dan Türkiye'ye Müjde

Afyon'dan Türkiye'ye Müjde
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Afyon Dinar’daki linyit rezervinin 950 milyon ton olduğunun tespit edildiğini açıkladı.
12.12.2013 / 22:17


Maden Tetkik ve Arama Kurumu’nun (MTA) Afyon Dinar çevresinde 5 yıldır devam eden sondaj çalışmaları tamamlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, “MTA’nın 5 yıldır yaptığı çalışmalar sonucunda Afyon Dinar’daki linyit rezervinin 950 milyon ton olduğunun tespit edildiğini açıkladı.”


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:


“MTA’nın 5 yıldır yaptığı çalışmalar sonucunda Afyon Dinar’daki linyit rezervimizin 950 milyon ton olduğunu tespit ettik. Bölgede yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırımla 3.500 MW gücünde termik santral kurmayı hedefliyoruz. Bu, santral inşası ve maden sahasında 6-7 bin kişilik istihdam demektir. Yüksek kalorili yerli linyitimize yapılacak yatırımla hem Afyon hem Türkiye kazanacak.                  Yerli kömür 12 Milyar Dolarlık Doğalgaz İthalinden Kurtaracak


Türkiye’nin 2023 yılında elektrik üretiminin üçte birini kömürden karşılama hedefi var. Bunun için yerli kömür santrali kurulu gücünü, 10 yıl sonra 30 bin MW’a çıkarmak istiyoruz. Afşin Elbistan, Konya Karapınar, Afyon Dinar, Eskişehir Alpu ve TKİ’nin elindeki kömür sahalarında yerli kömüre dayalı termik santraller yapılacak. Son olarak TKİ’nin Bingöl Karlıova’daki kömür sahasının santral kurma şartıyla özel sektöre devri ihalesini gerçekleştirmiştik. Özel sektör Karlıova’ya 80 milyon ton rezervli sahada 700 milyon dolar yatırımla 240 MW’lık termik santral kuracak. Yerli kömüre dayalı yapılacak bütün termik santrallerle, yıllık en az 12 milyar dolarlık doğalgaz ithalinin önüne geçme hedefimiz var.


Dünya Rezerv Ömrü Petrolün 54, Doğalgazın 63, Linyitin 230 Yıl


Dünyadaki petrol ve doğalgaz rezervlerine baktığımızda, petrol rezervlerinin ömrü 54 yıl, doğalgaz rezervlerinin ömrü ise 63 yıl. Dünya linyit rezerv ömrü ise 230 yıl. Bu açıdan bakıldığında linyit kömürüyle yapılan elektrik üretimi, hem daha ucuz olması hem de yerli kaynağa dayanması nedeniyle daha da önem kazanıyor.


1,2 milyar liralık Çevre Yatırımı yaptık


Biz çevreye rağmen değil, çevre yatırımlarıyla birlikte, temiz kömür teknolojileri kullanarak bu enerji yatırımlarını gerçekleştiriyoruz. Son 10 yılda 1,2 milyar liralık termik santral çevre yatırımı yaptık. Önümüzdeki dönemde 1 milyar liranın üzerinde yatırım daha gerçekleştireceğiz. Bu yatırımlar eski santrallerle alakalı. Yeni yapılan termik santrallerde, kuruluş aşamasında bu yatırımları tamamlama şartını koşuyoruz. Bacagazı kükürt arıtma tesisleri, elektrofiltreler, kül stoklama sahası yatırımları, hava kalitesi ölçüm istasyonları ve atıksu arıtma tesisleri bu aşamada tamamlanıyor.”

Bu haber toplam 4375 defa okundu


YAZARLAR