Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ÇEDAŞ’ın Elektrik Dağıtım Miktarı %10,99 Büyüdü
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇEDAŞ’ın Elektrik Dağıtım Miktarı %10,99 Büyüdü

ÇEDAŞ’ın Elektrik Dağıtım Miktarı %10,99 Büyüdü
ÇEDAŞ'ın 2017 yılı elektrik dağıtım miktarı bir önceki yıla oranla %10,99 oranında büyüdü.
14.02.2018 / 15:39

Enerjimagazin-2017 yılı elektrik dağıtım miktarı bir önceki yıla oranla %10,99 oranında büyüyen ÇEDAŞ, 2018 yılı yatırımlarında söz konusu artışı dikkate alarak paydaşlarıyla konuyu değerlendirdi. Bu doğrultuda TEİAŞ Bölge Müdürlüğü ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuldu ve yapılması planlanan çalışmalar masaya yatırıldı.


Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), 2018 yılı yatırım planlamalarına ilişkin paydaşlarıyla bir araya gelerek müşterilerine kaliteli ve kesintisiz enerji arzı sağlama noktasında çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) 11. Bölge Müdürü Hadi Bingöl ile bir araya gelen ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, 2017 yılında ÇEDAŞ hizmet bölgesinde elektrik dağıtımında gerçekleşen yüzde 10,99’luk büyüme ve bu büyümeden kaynaklı tedbirlerin alınmasına yönelik planlamalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.


52 bin kilometrekarelik alanda 3 il, 40 ilçe ve 55 beldede elektrik dağıtım hizmeti verdiklerini dile getiren ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, genel enerji politikasına uygun faaliyet sürdüren, iletim tesislerinin devralınması, elektrik iletiminin sağlanması, yük tevzi ve işletme planlamasının yapılması konularında kamu hizmeti yapan TEİAŞ 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile bir araya geldiklerini ve 2018 yılı yatırımlarını değerlendirdiklerini ifade etti.


2017’DE BÖLGEYE DAĞITILAN ENERJİ 2,6 MİLYAR KWH’YE ULAŞTI


Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde 26 adet trafo merkezi ve yaklaşık 1.400 MVA gücün olduğunu belirten Akboğa, “Bölgemizde gerçekleşen elektrik enerjisi dağıtımına bakıldığında 2016 yılında 2 Milyar 380 Milyon kWh elektrik enerjisi dağıtımının %10,99 artış göstererek 2017 yılında 2 Milyar 642 Milyon kWh olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda TEİAŞ Bölge Müdürlüğümüzle bu büyümeye ilişkin sorumluluk bölgemizde yeni bir trafo merkezi ihtiyacının gerekliliği konusunda görüş alışverişinde bulunduk. 2018 ve sonraki yıllarda elektrik dağıtımında sorun yaşanmaması amacıyla tüm paydaşlarımızın görüş ve önerilerine değer vermekteyiz” dedi.


ÇEDAŞ hizmet bölgesindeki muhtarla Kasım ve Aralık aylarında bir araya geldiklerini hatırlatan Akboğa, İl merkezlerinden ilçe, belde ve köylere kadar tüm talepleri aldıklarını şimdi ise kamu kuruluşu paydaşlarla bir araya gelerek taleplerin alındığını ve iletildiğini söyledi.


YATIRIM PLANLAMASI VE GERÇEKLEŞMELER ÖNEMLİ


Geniş bir coğrafyada elektrik dağıtım hizmeti verdiklerine dikkat çeken ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, “Dağıtım şirketleri açısından en önemli konulardan birisi yatırım planlamasıdır. Şirket olarak müşteri ve paydaşlardan aldığımız talepler şirket verileri ile harmanlanıyor, ihtiyaç önceliklendirmesi yapılıyor ve yıl içerisinde uygulamaya alınıyor” şeklinde konuştu.


2017 yılı yatırımlarını sorunsuz bir şekilde tamamladıklarını ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen yatırım yükümlülüğünün yerine getirildiğini belirten Akboğa, 2018 yılı için yaklaşık 120 Milyon TL yatırım planlaması yapıldığını kaydetti.


Bu haber toplam 1376 defa okundu


YAZARLAR