Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Rumlar Enerji Savaşı’nın Fitilini Ateşliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rumlar Enerji Savaşı’nın Fitilini Ateşliyor

Rumlar Enerji Savaşı’nın Fitilini Ateşliyor
Enerji uzmanlarına göre Rum tarafı son dönemlerde attığı adımlarla Akdeniz’de muhtemel bir ‘enerji savaşı’nın fitilini ateşliyor.
03.01.2018 / 12:46

Enerjimagazin-KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'deki tek taraflı doğalgaz arama faaliyetlerine ilişkin ‘kabul edilmeyecek’ açıklaması gözleri bir kez daha Akdeniz’e çevirdi. Enerji uzmanlarına göre Rum tarafı son dönemlerde attığı adımlarla Akdeniz’de muhtemel bir ‘enerji savaşı’nın fitilini ateşliyor.


Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Annan Planı'nın Rumlar tarafından reddedilmesinden bu yana yaşanan gelişmelerin bir yere varamadığını hatırlatarak, çözümden uzak bir yaklaşımla atılan adımların çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.


“Doğalgaz faaliyetleri için çözüm ön şart olmalı”


Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulabilmek için Türk tarafının 13 yıldır sürdürdüğü yapıcı tutumun bir yere varamadığının altını çizen Prof. Dr. Kumbaroğlu, “BM gözetiminde sürdürülen müzakereler de Cenevre Konferansı da maalesef hedefe ulaşamadı. Bugün gelinen noktada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin doğalgaz boru hattı için İsrail ile işbirliği mutabakatı imzalaması, ayrıca Doğu Akdeniz'de tek taraflı doğalgaz arama faaliyetlerine girmesi Doğu Akdeniz’de bir enerji savaşının fitilini ateşliyor. Doğalgaz faaliyetleri için Ada’da bir çözüm ön şartı olmalı.” ifadesini kullandı.


“Kuzeyde rezerv bulunursa güneyin hayalleri suya düşer”


Ada'nın ortak sahibi olan iki halkın kurucu iradesiyle, uzlaşmaya ve eşit statüye dayalı adil ve kalıcı bir çözüme varılamaması durumunu da değerlendiren Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:


“Eğer kalıcı bir çözüm olmazsa KKTC’nin tüm Dünya ülkelerince tanınmasını sağlayacak iki devletli bir çözüm BM öncülüğünde hayata geçirilmeli. KKTC münhasır ekonomik bölgesi dahilinde Ada’nın doğu kıyıları Levant havzası dahilinde olup yeni keşifler için önemli potansiyel barındırıyor. KKTC açıklarında bulunacak gazın Türkiye’ye kolayca erişim imkanı bulunuyor. Bu nedenle de ne İsrail ne Güney Kıbrıs açıklarındaki doğalgazın bununla rekabet etmesi olası gözükmemekte. Tüm bu veriler ışığında enerjide KKTC, adanın güneyine göre çok daha avantajlı konumdadır. Türkiye gaz bulacak diye çok endişe duyuyor Rum tarafı. KKTC açıklarında bulunacak rezerv diğer hepsinin pabucunu dama atar, Akdeniz’deki tüm dengeleri değiştirir. Yeni yılda yeni aramalar ve yeni keşiflerle suları iyice ısınacak bir Akdeniz bizi bekliyor.” Bülten


Bu haber toplam 428 defa okundu


YAZARLAR