Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - GES'ler Geleneksel Enerji Santralleriyle Rekabet Eder Hale Geldi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GES'ler Geleneksel Enerji Santralleriyle Rekabet Eder Hale Geldi

GES'ler Geleneksel Enerji Santralleriyle Rekabet Eder Hale Geldi
Teknolojideki yenilikler ve pazardaki dinamiklerin değişmesi sonucunda güneş enerjisi, geleneksel enerji santralleriyle rekabet eder hale geldi.
30.12.2017 / 11:16

Enerjimagazin-Dubai, dünyanın en yüksek gökdelenleri, muazzam büyüklükte alışveriş merkezleri ve lüks otelleriyle çölde bir vaha… Çöl demişken bu kadar çok güneş alan bir yerdeki devasa yapıların, güneş enerjisi tüketmesini bekleriz. Ancak tam tersi, güneş enerjisi ekipmanlarının maliyetinden dolayı yakın bir zamana kadar burada 1 kilovat enerji üretmek için doğal gaz ve petrol kullanmak, güneş enerjisine göre daha az maliyetliydi.


Şimdilerdeyse Dubai’yi güneşli günler bekliyor. GE Power Conversion Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bölgesel satış liderlerinden Fadi Nassif’e göre teknolojideki yenilikler ve pazardaki dinamiklerin değişmesi sonucunda güneş enerjisi, geleneksel enerji santralleriyle rekabet eder hale geldi. Nassif durumu “Güneşli bölgelerdeki tesisler artık güneş enerjisi mi fosil enerji mi kullanmak istedikleri konusunda gerçek bir tercih yapıyorlar. Maliyet artık ayırt edici bir etken değil” diyerek açıklıyor.


Nassif, Dubai Elektrik ve Su Otoritesi’nin (DEWA) şehrin güneyindeki çöldeki güneş enerjisi santrali projesinde çalışıyor. Mohammed bin Rashid Al Maktoum Güneş Enerjisi Santrali 3 etapta inşa edilecek ve 2030 yılında tamamlanması planlanan bu proje bittiği zaman 5.000 megavat enerji üretimiyle bölgedeki en büyük tesis olacak.


Projenin ikinci etabında GE teknolojileri kullanılacak ve bu kısım 200 megavat elektrik üretecek. Cleantechies.com web sitesine göre bu miktar her yıl 30.000’den fazla evin ihtiyacını karşılamaya yetecek ve her yıl 250.000 ton karbondioksit salınımına engel olacak.


2014 yılında Suudi Arabistanlı ACWA’nın liderliğindeki konsorsiyum, ikinci etapta 6 sentten daha ucuza güneş enerjisi üretmeyi teklif etti. Bu, sübvansiyonsuz fiyatta dünya rekoruydu. Fiyat projenin bir sonraki aşamasından bu yana fiyat 3 sentin altına düştü. Bu, bölgede fosil yakıtlardan enerji üretme maliyetinin çok altında bir rakam.


GE, güneş çiftliğine “dönüştürücü” adı verilen kritik bir teknolojik parça sağlıyor. Bu dönüştürücüler güneş panelleri tarafından üretilen doğru akım (DC) elektriği evlerde ve iş yerlerinde kullanılan alternatif akıma (AC) dönüştürmeye yarıyor.


Yakıtının ücretsiz olmasına rağmen güneş enerjisi üretmenin pahalı olmasının nedeni, enerjinin önemli bir kısmının bu DC/AC dönüşümünde kaybolması. LV5 adı verilen GE dönüştürücüsü, bu dönüşümü son derece verimli bir şekilde gerçekleştiriyor. LV5 bu farkı, sıvı soğutma sistemi ve yakıcı çöl sıcaklıkları ile kum fırtınalarına dayanıklı gövdesi sayesinde yaratıyor.


Nassif’e göre tek bir LV5, 4 tane standart dönüştürücünün yerini alabilir. Bu sayede 200 megavat kapasiteli bir güneş çiftliğinde 6 milyon dolarlık sermaye maliyetinden tasarruf edilebilir. Ayrıca LV5’in tasarımı sayesinde aynı miktarda bakır üzerinden daha fazla güç gönderilmesi mümkün olacak. Çiftlik altyapısı için daha az fan, filtre, beton ped ve diğer bileşenlerden kullanılacak. GE


Bu haber toplam 1147 defa okundu


YAZARLAR