Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye Ekonomisine Yılda 2 Milyar TL Kazandıracak Akıllı Bina Projesi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye Ekonomisine Yılda 2 Milyar TL Kazandıracak Akıllı Bina Projesi

Türkiye Ekonomisine Yılda 2 Milyar TL Kazandıracak Akıllı Bina Projesi
Sensgreen şirketi, Türkiye ekonomisine yılda 2 Milyar TL kazandırabilecek "Akıllı Bina Projesi" üzerinde çalışıyor.
30.12.2017 / 11:13

Enerjimagazin-Sensgreen şirketinin hazırladığı "Akıllı Bina Projesi", Türkiye ekonomisine yılda 2 Milyar TL kazandıracak. TÜBİTAK tarafından 1512 kapsamında destek kazanan Sensgreen ekibi, projeyi ODTÜ Teknokent bünyesinde hayata geçirmeye başlamış vaziyette.


 


Artan Enerji Tüketimi


 


Çoğumuz henüz farkında olmasak da enerji günümüzdeki en değerli şeylerden birisi. Enerji tüketiminin büyük bir kısmı ise elektrik enerjisi olarak tüketilmekte, hepimiz elektrik enerjisine bağımlıyız ve oldukça hor kullanarak kaynaklarımızı tüketiyoruz. Şekil 1’de dünyanın 2016 yılına kadarki kıtalara göre elektrik tüketiminin grafiği tüketimdeki artışı açıkça ortaya koymakta.


 
Şekil 1. 1990-2016 yılları arası enerji tüketim grafiği [1]


Akıllı Bina ile Enerji Tasarrufu


 


Akıllı binalar artık günümüzde çokça yaygınlaşmakta. Bu akıllı binalar enerji tasarrufu etmek konusunda çok fayda sağlamaktalar.


TÜBİTAK desteği kazanan Sensgreen şirketinin bu konudaki projesi ise ısıtıcıların, soğutucuların ve havalandırmaların (iklimlendirme sistemleri) harcadığı enerjiden tasarruf etmek üzerine kurulu. Şekil 2’de örnek bir binada elektrik tüketiminin dağılımına bakıldığında bu yaklaşımın mantığını anlayabiliyoruz.
Şekil 2. Örnek binada elektrik tüketim dağılımı [2]


 


Gerçek Rakamlar


 


Şekil 2’deki rakamların büyüklüğü sizi şaşırtmış olabilir, daha da şaşırtıcı olan ise bu rakamların gerçek olması. Yukarıdaki örnekte kullanılan 2 bina Ankara’da TOBB İkizleri olarak bilinen ticaret odasının binalarının verileri ile oluşturulmuş [3]. Kullanılan istatistikler 2017 yılına uyarlanmıştır.


 


Son Teknoloji Cihazlar Kullanılacak


 


Sensgreen ekibinin bahsettiğimiz sorunlar için çözümü ise Beacon teknolojisi kullanmak [4]. Beacon teknolojisi bluetooth sinyalini kullanarak binalarda insanların çok kullanmadığı alanları tespit etmeyi sağlamakta. Bu bilgiyle iklimlendirme sistemlerini yapay zeka algoritmaları kullanarak ayarlamak ve elektrik tasarrufu elde edebilmek mümkün olacak. Şekil 3’de beacon teknolojisinin nasıl çalıştığını görebiliriz.
Şekil 3. Beacon çalışma mantığı [4]


 


İnsan Konforu Ön Planda


 


Sadece elektrikten tasarruf etmek her durumda yeterli olmamakta. Evlerimizde enerji tasarrufu yapmak için kombimizi kapatamayız, kış soğuklarında bunu yapmak neredeyse imkansız. Bu mantıkla yola çıkan Sensgreen ekibi kullanıcılarına ücretsiz sunacağı mobil uygulamaları ile insanların konforunu maksimum düzeyde tutmayı hedeflemekte.


Şekil 4 ve 5 örnek bir binada ofislerin günlük kullanımını ve ısıtılma miktarlarını göstermekte.
Şekil 4. Örnek günlük ofis kullanımı
Şekil 5.Örnek günlük ofis kullanımı 2


 


TÜBİTAK Desteği


TÜBİTAK tarafından 1512 kapsamında destek kazanan Sensgreen ekibi projeyi ODTÜ Teknokent bünyesinde hayata geçirmeye başlamış vaziyette. Umarız kısa zamanda ülkemiz ekonomisine ve dünyada enerji tasarrufuna fazlaca fayda sağlayacak bu proje hayata geçer.


Sensgreen Projeyle ilgili daha detaylı almak için Sensgreen’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz veya mail atabilirsiniz.


   


HABER: Arif Çağdaş ELMAS 


 


REFERANSLAR


[1] https://yearbook.enerdata.net/electricity/electricity-domestic-consumption-data.html[3] 2017, Cihan Tuğrul Çiçek. An Approach for Improving Energy Efficiency in a Commercial Building With Learning Consideration and Availability Constraints. 


 


Bu haber toplam 2130 defa okundu


YAZARLAR