Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bülent Şen: Yenilenebilir Kaynaklardan Enerji Üretimi Fosil Yakıtların Önüne Geçti
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bülent Şen: Yenilenebilir Kaynaklardan Enerji Üretimi Fosil Yakıtların Önüne Geçti

Bülent Şen: Yenilenebilir Kaynaklardan Enerji Üretimi Fosil Yakıtların Önüne Geçti
MMG Bursa Şubesi tarafından düzenlenen “Biz Bize Konuşmalar” programının konuğu MMG Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şen oldu.
21.12.2017 / 10:18

Enerjimagazin- Bülent Şen, geçen yıl Haziran ayı verilerine göre ülkede ilk kez yenilenebilir kaynakların üretiminin fosil kaynakların üretiminin önüne geçtiğini söyledi.


Mimar ve Mühendisler Grubu Bursa Şubesi tarafından düzenlenen “Biz Bize Konuşmalar” programının konuğu MMG Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şen oldu.


Bülent Şen, MMG Bursa Şubesi Merkezinde düzenlenen programda “Türkiye’nin Genel Enerji Politikaları ve Enerjide Geleceğe Bakış” konulu bir sunum gerçekleştirdi.


Sunumda 2002 yılında Türkiye’nin 32 bin MW’lık kurulu enerji gücünün olduğunu ve bugün, bu rakamın 82 bin MW’ın üzerine çıktığını hatırlatan Bülent Şen, ülkede genelinde yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin artığına dikkat çekti. Bülent Şen, geçen yıl Haziran ayı verilerine göre ülkede ilk kez yenilenebilir kaynakların üretiminin fosil kaynakların üretiminin önüne geçtiğini söyledi.


Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan


2030’A KADAR 2 KAT DAHA ARTACAK


Enerjinin, 21. yüzyılın en önemli konusu olduğunu belirten Şen, G-20 ülkelerinin enerji talebinin, 1980’den bu yana 2 kat artığını hatırlattı. Şen, “Bu, 2030’a kadar 2 kat daha artacak. Dünyada enerjide bütün altyapı oluşturmak için 14 Trilyon Dolar harcama gerekiyor, yani enerji altyapısını oluşturmak için. 1950’de dünyada 3 milyar insan yaşıyormuş. Bunların 1milyarı şehirde, 2 milyarı köylerde. Yani insanların yüzde 70’e yakını köyde, yüzde 30 gibi bir kısmı da şehirde yaşıyormuş. 2005 yılında bu oran eşitlenmiş. Bilim adamlarına göre dünya nüfusu 2050’de 10 milyara ulaşacak. Bunun yüzde 70’i şehirlerde yaşayacak. Demek ki köy nüfusu dünyada bitecek. Herkes şehirlere geldiğine göre enerji talebi artacak. Arka planda o var” diye konuştu.


1 MİLYAR KİŞİ ELEKTRİĞE ULAŞAMIYOR


Dünyada 1 milyar kişinin elektriğe ulaşımının olmadığına dikkat çeken Şen, bu insanların yaşamını bu şekilde devam ettirdiğini, enerjinin, dünyanın en büyük problemi olduğunu ve savaşların bu yüzden çıktığını, ABD ile Rusya’nın Ortadoğu’yla yakından ilgilenmesinde bu durumun yattığını söyledi.


Görüntünün olası içeriği: 19 kişi, gülümseyen insanlar, iç mekan


YENİLENEBİLİR KAYNAKLARDAN ÜRETİM ARTIYOR


2002 yılında ülke genelinde kurulu enerji gücün 32 bin MW olduğunu hatırlatan Bülent Şen, bu rakamın 2017’de 82 bin 312 MW’a çıktığını dile getirdi. Ülke genelindeki enerji üretiminin ağırlıkla fosil yakıtlardan yapıldığını belirten Şen, doğalgazdan enerji üretiminin ilk sırada geldiğini söyledi.


Şen, yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin artığına dikkat çekerek, “Türkiye, geçen sene Haziran’da ilk defa yüzde 54’lük bir üretim yaptı. Fosil yakıtlar yüzde 46’ya düştü. Almanya’nın bundan yüzde 100 yaptığı günler var. Hatta fazlasını yapıyor. Bu sene ilk defa 6 bin MW rüzgar, bin MW jeotermal, 2 MW de güneşten enerji üretimi sağlandı. Diğerleriyle birlikte bu rakam 11 bin MW’yi buldu” ifadelerini kullandı.


Bülent Şen’in açıklamalarının ardından söz alan MMG Bursa Şubesi Başkanı Rasim Serim de, her şeyin temelinde enerjinin yattığını hatırlattı. Serim, “Hele hele günümüzde ülkemizde savaşlar bu yüzden çıkıyor, ekonomik krizler bu yüzden gelişiyor, hatta ve hatta dünya siyaseti enerji üzerine kuruluyor. Dolayısıyla biz de bu konuyu pas geçemezdik. Önümüzdeki günlerde de enerjiyi gündemde tutmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


Bu haber toplam 1136 defa okundu


YAZARLAR