Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akkuyu Nükleer Santrali'nin Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akkuyu Nükleer Santrali'nin Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

Akkuyu Nükleer Santrali'nin Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi
Akkuyu Nükleer Santrali'nin temel atma töreni, gerçekleştirildi.
14.12.2017 / 22:46

Enerjimagazin-Akkuyu Nükleer Santrali'nin temel atma töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev'in katılımıyla gerçekleştirildi.


Sputnik'e konuşan Akkuyu Nükleer A.Ş.'den bir yetkili, "Nükleer santralin inşa edileceği arazide, kısıtlı izin kapsamında nükleer güç ünitelerinin inşasına hazırlık için gerekli olan öncelikli tesislerin temel atma töreni yapıldı" dedi.


Nihai Lisans Mart’ta Verilecek


Temel atma töreninde düzenlenen basın toplantısında konuşan Fatih Dönmez, Akkuyu'nun inşası için nihai lisansın Mart ayında verileceğini belirtti.


Birinci reaktörün inşası için yoğun bir çaba sarf ettiklerini de kaydeden Dönmez, Rusya ile işbirliğini artırmaya çalışacaklarını ve 2023 yılında ilk reaktörü devreye almayı umduklarını ifade etti.


https://cdntr2.img.sputniknews.com/images/103134/14/1031341409.jpg


Ekonomik İlişkileri Geliştirmenin Garantörü Olacak


Aleksey Lihaçev ise Akkuyu'nun Türk-Rus ekonomik ilişkilerini geliştirmenin ekonomik garantörü olacağını söyledi.


Nükleer santralin Rosatom'a ait olacağını kaydeden Lihaçev sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir taraftan santralin güvenli bir şekilde devreye alınmasını temin ederken, diğer taraftan da buraya ticari açıdan etkin biçimde elektrik enerjisi sağlayacağız. Yeni istihdam alanları yaratacak bu proje, Türk-Rus ekonomik ilişkilerinin geliştirimesinin ekonomik garantörü olacak."


Santralin deniz yapılarının temel atma töreni, dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla 14 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşmişti.


Santralin 1.200 megavatlık ilk ünitesinin 2023 yılında faaliyete geçmesi hedefleniyor. Sputniknews


Bu haber toplam 372 defa okundu


YAZARLAR