Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Google Tüm Enerjisini Rüzgar ve Güneşten Sağlıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Google Tüm Enerjisini Rüzgar ve Güneşten Sağlıyor

Google Tüm Enerjisini Rüzgar ve Güneşten Sağlıyor
Google, 2016 senesi içerisinde duyurmuş oldukları yaklaşık 1 sene sonra komple temiz enerji ile çalışma hedefine
04.12.2017 / 10:27

Enerjimagazin- Rüzgar enerjisi konusunda yapılmış olan son satın almalar, Google şirketinin %100 yenilenebilir enerji kullanmasını sağlamış oldu. Google şirketi, 2016 senesi içerisinde duyurmuş oldukları yaklaşık 1 sene sonra komple temiz enerji ile çalışma hedefine ulaşmış oldu. 


Aralık 2016 senesi içerisinde Google şirketi, veri merkezlerinin %100 bir şekilde temiz enerji ile çalışmasına yönelik  olarak planlama gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Twitter platformu üzerinden yapılmış olan açıklama içerisinde firma, bu hedeflerine ulaşmış olduklarını ve komple temiz enerjiye geçiş gerçekleştirdiklerini resmi olarak duyurdu. Electrek’e bakılır ise Google  şirketi geçmiş olduğumuz günlerde 3 tane rüzgar santrali için toplamda 535 MW’lık büyüklüğe sahip sözleşmeyi imzaladı.


Böylelikle toplamdaki enerji altyapısı yatırımı 3.5 milyar doları aşmış olan firma, 3 GW'lık bir kapasiteye ulaşmayı başardı. Bu yeni kapasite, Google şirketinin ürün ve de hizmetlerinde %100 yenilenebilir  durumdaki enerjiyi kullanabilmekte olduğu anlamına gelmekte. Google şirketi, temiz enerji ile ilgili yatırımlarına ilk sırada yer alan firma konumunda bulunmakta. Fakat bu rekabet içerisinde Google  şirketi yalnız  başına değil. Teksas içerisinde CEO Jeff Bezos’un gururla duyurmuş olduğu büyük bir rüzgar çiftliği de inşa etmekte. 


Teknogündem'in haberine göre, Amazon şirketinin toplamdaki yenilenebilir enerji alımları da şu an içerisinde yaklaşık 1.5 GW’a ulaşmış bir halde. Google şirketinin yapmış olduğu satın alma da bunun 2 katı kadar büyüklükte. Star

Bu haber toplam 682 defa okundu


YAZARLAR