Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Zorlu Enerji'nin 6 Santrali İçin Yaptığı YEKDEM Başvurusu Kabul Edildi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Zorlu Enerji'nin 6 Santrali İçin Yaptığı YEKDEM Başvurusu Kabul Edildi

Zorlu Enerji'nin 6 Santrali İçin Yaptığı YEKDEM Başvurusu Kabul Edildi
Zorlu Enerji, bünyesindeki 6 santralinin ürettiği elektriğin sabit fiyat garantisi veren YEKDEM kapsamında satacağını duyurdu.
04.12.2017 / 11:48

Enerjimagazin-Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. sahip olduğu Gökçedağ RES, Sarıtepe RES, Demirciler RES, Alaşehir I JES, Kızıldere II JES ve Kızıldere III JES santrallerinin için 2018 takvim yılında ürettikleri tüm elektriği dolar bazında sabit fiyat garantisi veren YEK Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında satacağını duyurdu.


Şirketten KAP'a yapılan açıklamada; söz konusu santrallerin, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten tesisler için oluşturulan YEKDEM'den faydalanmak için EPDK'ya yapmış olduğu başvurunun kabul edildiği belirtildi.


Şirkettem KAP’a yapılan açıklama şu şekilde: “12.10.2017 tarihli özel durum açıklamamıza istinaden; Şirketimizin, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten tesisler için oluşturulan ve ABD Doları bazında sabit fiyat garantisi veren YEK Destekleme Mekanizması'ndan (YEKDEM) faydalanabilmesi adına Gökçedağ RES, Sarıtepe RES, Demirciler RES, Alaşehir I JES, Kızıldere II JES ve Kızıldere III JES santralleri için EPDK'ya yaptığı başvurular kabul edilmiş olup, söz konusu santraller 2018 takvim yılında ürettikleri tüm elektriği YEKDEM kapsamında satacaktır.


Gökçedağ RES rüzgar enerjisine dayalı üretim tesislerine verilen kaynak bazında destek fiyatı olan 7,3 ABD Doları cent/kwh fiyatından satış yapacak olup, Sarıtepe RES ve Demirciler RES ise 7,3 ABD Doları cent/kWh fiyatına ek olarak yerli aksam kullanımdan dolayı verilen 1,4 ABD Doları cent/kWh ek katkıdan da faydalanacak olup toplamda 8,7 ABD Doları cent/kWh fiyatından satış yapacaklardır. 


Kızıldere II JES, Kızıldere III JES ve Alaşehir I JES ise jeotermal enerjisine dayalı üretim tesislerine verilen kaynak bazında destek fiyatı olan 10,5 ABD Doları cent/kWh fiyatına ek olarak yerli aksam kullanımdan dolayı verilen 0,7 ABD Doları cent/kWh ek katkıdan da faydalanarak toplamda 11,2 ABD Doları cent/kWh fiyatından satış yapacaklardır.”

Bu haber toplam 654 defa okundu


YAZARLAR