Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Sektöründeki Hukuki Uyuşmazlıklarda Arabulucuk Dönemi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Sektöründeki Hukuki Uyuşmazlıklarda Arabulucuk Dönemi

Enerji Sektöründeki Hukuki Uyuşmazlıklarda Arabulucuk Dönemi
29.11.2017 / 21:45

Enerjimagazin- Enerji Sektöründeki Hukuki Uyuşmazlıkların Arabulucular tarafından daha hızlı ve daha az masrafla çözülmesi amacıyla Enerji Uyuşmazlıkları Arabuluculuk Merkezi kuruldu.


Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan merkezin tanıtım toplantısı Ankara'da, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Balkanı Hakan Öztatar’ın katılımıyla gerçekleştirildi.


Sektörü yakından bilen ve enerji hukuku alanında uzmanlaşmış arabulucuların görev yapacağı merkezle birlikte enerji sektöründe ortaya çıkacak uyuşmazlıkların yargıya taşınmadan daha hızlı ve daha az maliyetle çözülmesine katkı sağlanırken, yargının iş yükü de azaltılacak.
İlgili kanunda arabuluculuk, "Sistematik teknikler uygulayarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getiren, onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için aralarında iletişim sürecinin kurulmasını gerçekleştiren, tarafların çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde çözüm önerisi de getirebilen, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin katılımıyla ve ihtiyari olarak yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemi" şeklinde tanımlanıyor.


Ekim ayında kabul edilen 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile de “kanuna, bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması” dava şartı olarak getirildi. Star

Bu haber toplam 1215 defa okundu


YAZARLAR