Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TESLA'nın Elektrikli Tırı 1.5 Milyon KM Yol Yapacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TESLA'nın Elektrikli Tırı 1.5 Milyon KM Yol Yapacak

TESLA'nın Elektrikli Tırı 1.5 Milyon KM Yol Yapacak
Elon Musk dünyaya tamamen elektrik ile çalışan yeni ürünlerini (Tesla Semi) tanıttı.
21.11.2017 / 20:23

Enerjimagazin-Tesla, SpaceX gibi yenilikçi firmaların CEO’luğunu yapan Elon Musk, geçtiğimiz Perşembe günü dünyaya tamamen elektrik ile çalışan yeni ürünlerini (Tesla Semi) tanıttı.Daha önceden Model S, Model X ve Model 3 sürümleriyle elde ettiği başarıyı daha da ileriye taşımaya kararlı gözüken Musk, bu sefer normal dizel araçlardan çok daha hızlı ve ekonomik olan elektrikli tırlarla (Tesla Semi), temiz ve güvenilir enerji kaynağı olan elektriği ön planda tutmakta.


Geleceği sanki ayağımıza getirmiş gibi gözüken bu yenilikçi dizayna sahip tırların özellikleri ne peki? Bu yeni araçlar yıllardır varlığını sürdüren, mazotla çalışan tırlarla baş edebilecek mi?


Henüz prototip aşamasında olduğu belirtilen ve üretimine 2019 yılında başlanacağı belirtilen Tesla Semi daha şimdiden göz dolduruyor.


Dizel tırlar ve Tesla Semi arasındaki farkları aşağıda detaylandırarak farkı göz önüne serelim.
Yukarıdaki tablo dizel araçların sonunun geldiğine işaret ediyor, peki Tesla bu başarıyı nasıl elde ediyor? Bu başarının altında yana birçok farklı ve mikro sebep bulunmakta. Elon Musk’a göre bunlardan bazıları şunlar:


-Arka tekerlerin her biri için olmakla toplamda 4 tane elektrikli motor.


-Yazılım tabanlı tek merkezli araç kontrol sistemi.


-Otopilot özelliği.


-Hava sürtünmesini en aza indiren yenilikçi dizayn, öyle ki Bugatti’den daha iyi hava sürtünmesine sahip.


-Elektrik ile elde edilen anlık tork.


-Tüm bunlara ek olarak yazılımsal ve dizayn olarak aracı kullanan kişiye yardımcı olacak bir sürü özellik. (Otomatik fren, bakım onarım takip sistemi, cam kırılmasına karşı önlemler...)
Elon Musk’a göre Tesla Semi 2 motoru olmasa bile normal bir dizel tır ile aynı özelliklere sahip bir biçimde yoluna devam edebilir bu nedenle kendisi Tesla Semi’nin ortalama 1 500 000km yapana kadar bozulmayacağını garanti ediyor.


Musk, her özelliği ile şaşırtan bu aracın fiyatını ise henüz paylaşmadı ancak bu aracı kullanarak ne kadar kazanç elde edilebileceğini gösterdi, aşağıda dizel tır ve Tesla Semi arasındaki masraf farklarını görebilirsiniz.


(1 mil = 1.609km, 1 lb = 0.454 kg, 1 galon = 3.785 litre)
Tesla, Semi modeliyle tır şoförlerine ve nakliyat firmalarına kaliteli ve kazançlı bir hizmet verebileceğini, bu hizmeti elektrik kalitesiyle verebileceğini detaylıca ortaya koymakta. 2019 yılından itibaren alınabilecek olan Semi beklenen başarıyı elde edebilecek mi şu anda bilinmez ama elektrik enerjisinin yenilenebilirliği, temizliği ve doğaya zararsızlığı ile aynı organizasyonda kendi sözleriyle ifade etmek gerekirse “... The point of doing this is just to give hardcore smackdown to gasoline cars.” Yani elektrikli araç için sarfedilen emeğin sebebinin yakıt ile çalışan araçları ağır bir hezimete uğratmak olduğunu söyleyebiliriz.


Haber: Arif Çağdaş ELMASBu haber toplam 1499 defa okundu


YAZARLAR