Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Dev Rüzgar Türbini Üreticisi Binlerce Kişiyi İşten Çıkarıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dev Rüzgar Türbini Üreticisi Binlerce Kişiyi İşten Çıkarıyor

Dev Rüzgar Türbini Üreticisi Binlerce Kişiyi İşten Çıkarıyor
Siemens Gamesa, dünya genelinde 6 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.
17.11.2017 / 12:55

Enerjimagazin-Rüzgar türbini üreticisi Siemens Gamesa, dünya genelinde 6 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Bilindiği üzere ilkbahardaki birleşmeden bu yana satışlarda yüzde on iki oranında düşüş yaşanmıştı.Şirket CEO’su Markus Tacke, firmanın iş performansının henüz hedeflenen seviyede olmadığını, bu yüzden de rüzgar türbini üreticisi Siemens Gamesa’nın önümüzdeki üç yıl içinde 24 ülkede 6000 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Özellikle Almanya da dahil olmak üzere altı ülke bu çıkarmalardan etkilenecek.

Daha önce, şirket sadece 700 kişinin işine son vereceğini açıklamıştı. Şimdi ise işten çıkarımlar, şirketin toplam işgücünün beşte birine etki ediyor.

Rüzgar türbini üreticileri son dönemde giderek artan rekabetin baskısı altında bulunuyor. Artan rekabet fiyatlar üzerinde baskı oluştururken, şirket satışlarda ve kazançlarda bir düşüş bekliyor. Siemens Gamesa Pazartesi günü (06.11.2017) yaptığı açıklamada, 2017 mali yılında yaklaşık 11 milyar olan satışların 2018 yılında 9 ila 9,6 milyar avroya düşmesini beklendiğini ifade etti.

Kurul Bünyesinde Değişim

Şirket, Siemens’in rüzgar enerjisi işini İspanyol rakibi Gamesa ile birleştirmesinin ardından ortaya çıktı. Birleşim ile Siemens, Gamesa’da yüzde 59’luk bir paya sahip olurken, ikinci büyük hissedar da İspanyol firması Iberdrola oldu. Fakat Nisan ayındaki birleşimden bu yana, satışlar yüzde on iki oranında düşüş yaşadı.

İki hafta önce, şirket üç ay içindeki tahminlerini ikinci kez düzeltmek zorunda kalmıştı. Bunun üzerine, maliyetten sorumlu kişi Siemens’ten başka biriyle değiştirildi. CEO Markus Tacke’nin görevinde ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Siemens’in rüzgar faaliyetlerinin birleştirilmesinden kısa süre sonra şirkete katılmış olan Tacke, Şubat 2018’de yeni stratejisini sunmayı hedefliyor.

Siemens adına konuşan bir sözcü, hem pazarın hemde düzenleyici ortamın yapısal olarak değişmesinden dolayı, Siemens Gamesa’da planlanan yeniden yapılanma önlemlerinin gerekli olduğuna inandıklarını ve yönetim kurulundaki değişimle birlikte sektörde lider ve rekabetçi bir konum sağlamak için doğru yolda önemli bir adım attıklarını ifade etti.

Çalışan temsilcileriyle yapılan görüşmelerin bir an önce başlaması bekleniyor. Kaynak

Bu haber toplam 401 defa okundu


YAZARLAR