Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik İletim ve Dağıtım İşçilerinden İmza Kampanyası
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik İletim ve Dağıtım İşçilerinden İmza Kampanyası

Elektrik İletim ve Dağıtım İşçilerinden İmza Kampanyası
Enerji işçileri, “Enerji İletimi ve Dağıtımı Çalışanları Fiili Hizmet Kapsamına Alınsın” sloganıyla imza kampanyası başlattı.
11.11.2017 / 11:15

Enerjimagazin-Elektrik iletim ve dağıtım işlerinde çalışan enerji işçileri, “Enerji İletimi ve Dağıtımı Çalışanları Fiili Hizmet Kapsamına Alınsın” sloganıyla imza kampanyası başlattı.


5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 40. Maddesinde tarif edilen işlerde çalışanların her 360 günü için 60.90.180 gün olmak üzere fiili hizmet süresi ekleniyor.


Enerji işçileri, Elektrik iletimi ve dağıtımı işlerinde çalışanların yaptığı işler bu kanunda tarif edilen işlerden daha hafif ve risksiz olmadığı gibi çoğundan daha ağır ve tehlikeli olduğunu vurgulayarak, Elektrik iletimi ve dağıtımı işlerinde çalışanlar için fiili hizmet kapsamını  düzenleyen 5510 sayılı kanunun 40. maddesine bu işlerinde ilave edilmesini talep ediyorlar.


İmza kampanyasına katılan işçiler, “Arıza bakım onarım faaliyetlerinin yapılması esnasında daimi olarak zor şartlarda çalışmaktayız. Arıza günlük güneşlik havanın aksine yağmur, kar, fırtına gibi zamanlarda meydana gelmekte ve ulaşılması gereken direkler bazen tarla ortasında, bazen sarp kayalıklarda bazen de dağın başında olmaktadır. Yüksek gerilimin yaşamı tehdit etmesi bir yandan yaydığı radyasyona maruz kalmamızda bu işin cabasıdır. Bu sebeple yıpranma payı en doğal hakkımızdır” diyorlar.


Kampanya kapsamında toplanan imzalar, “TBMM ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı”na iletilecekBu haber toplam 3888 defa okundu


YAZARLAR