Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TürkAkım ÇED Raporu Onaylandı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TürkAkım ÇED Raporu Onaylandı

TürkAkım ÇED Raporu Onaylandı
TürkAkım Boru Hattı deniz kesimine ilişkin ÇED raporu onaylandı
10.10.2017 / 09:38

Enerjimagazin-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TürkAkım Gaz Boru Hattı Projesi Deniz Bölümüne ait Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) nihai raporuna ilişkin olumlu kararını yayımladı.ÇED süreci


Nihai ÇED raporunun hazırlanmasında kapsamlı bir istişare süreci yürütüldü. 21 Haziran tarihinde ÇED taslak raporunun yayımlanmasının ardından, Türk makamları tarafından konuyla ilgili yirmi üç kurum ve kuruluştan oluşan İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) kurulmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, taslak ÇED raporuna ilişkin soru ve yorumları almak üzere 4 Temmuz tarihinde İDK üyelerinin katılımıyla bir toplantı düzenledi. İDK üyelerinin taslak rapora ilişkin görüşlerini yazılı olarak sunmasının ardından rapor gelen yorumlar doğrultusunda gözden geçirildi. İDK üyelerinin tamamı ÇED raporu konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına olumlu görüş vermiş bulunuyor. Onaylanan ÇED raporuna şu adresten ulaşılabiliyor:Raporda, TürkAkım projesinin açık deniz kesiminin olası çevresel ve toplumsal etkilerine ilişkin bilgilerin yanı sıra, olası olumsuz etkilerin giderilmesi ve olumlu etkilerin güçlendirilmesine yönelik önerilere yer veriliyor.


ÇED raporu hazırlanırken, proje faaliyetlerinin olası çevresel ve toplumsal etkilerini belirlemek, değerlendirmek ve belgelemek üzere çeşitli saha çalışmaları gerçekleştirildi. Değerlendirmeler kapsamında, kamu kurumları, bölge sakinlerinin temsilcileri ve balıkçılık örgütleri gibi çeşitli paydaşların görüşlerine başvuruldu. 


ÇED raporu, TürkAkım proje sahibi olan South Stream Transport B.V. adına ELC Group Inc. tarafından hazırlanıp sunuldu.


TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı


TürkAkım, Rusya’nın dev doğalgaz rezervleriyle Türkiye’nin dagıtım agı arasında doğrudan bir bağlantı oluşturarak, Türkiye ile güney ve güneydoğu Avrupa için güvenilir enerji arzı sağlayacak.


TürkAkım Boru Hattının açık deniz kesimi, merkezi Hollanda'nın Amsterdam kentinde bulunan ve %100 Gazprom iştiraki olan South Stream Transport B.V. şirketi tarafından tasarlanıp inşa edilecek. Boru hattının deniz kesimi, Karadeniz altından ilerleyecek iki paralel boru hattından oluşacak. Açık deniz boru hatları, Rusya kıyısındaki Anapa kenti civarından başlayıp, İstanbul’a yaklaşık 100 kilometre mesafedeki Kıyıköy'de Türkiye kıyısına çıkacak.


Karada inşa edilecek boru hatlarından Lüleburgaz'da Türkiye dağıtım ağına bağlanacak olan birinci hat, BOTAS tarafından geliştirilecek. Yine karadan Türkiye-Yunanistan sınırına doğru ilerleyecek ikinci hat, Gazprom ve BOTAS ortaklığında gerçekleştirilecek.


TürkAkım Açık Deniz Boru Hattının Yapımı


TürkAkım projesi tamamlandığında, her biri yılda 15,75 milyar metreküp doğalgaz tasıma kapasitesine sahip olan iki paralel boru hattından oluşacak. Her bir hat, binlerce ayrı boru kesiti birleştirilerek yapılacak.


Her biri yaklaşık 81 cm çapında ve 9 ton ağırlığında olan boru kesitlerinin çeperi, yaklaşık 4 santimetre kalınlığında yüksek kalitede karbon manganez çelikten yapılıyor. Kıyıya daha yakın kesimlere döşenecek borular, denizdeki hareketliliğe karsı daha da dayanıklı ve korumalı olması için betonla kaplanıyor.


Boru hattını oluşturacak borular, özel boru döşeme gemilerinde birbirine kaynaklanıp birleştiriliyor. Boruların birleşim noktaları, en ufak kusuru bile tespit etmek üzere ultrasonla inceleniyor. Borular aşınmaya karsı koruma için kaplandıktan sonra ortaya çıkan boru hattı geminin ilerlemesiyle beraber deniz tabanına indiriliyor.


Rakamlarla TürkAkım Açık Deniz Boru Hattı


Toplam kapasite 31,5 milyar metreküp


Her bir hattın kapasitesi 15,75 milyar metreküp


Her biri 900 km uzunluğunda 2 boru hattı


Azami derinlik 2200 metre


Her bir boru hattını oluşturan 12 metrelik boru kesitlerinin:


Dıştan dışa çapı 81 cm


Ağırlığı 9 ton


Çeper kalınlığı yaklaşık 4 cm


Her bir hat,


300 bar iç tasarım basınca


284 bar azami operasyonel basınca dayanıklı


75.000’den fazla boru kesitinden oluşacak


TürkAkım’ın sağlayacağı enerji, yaklaşık olarak:


19 milyon hanenin enerji ihtiyacını karşılamaya yeterli


25.000 rüzgar türbininin güç kapasitesine denk


350 LNG tankerinin sağlayacağı doğalgaza eşit

Bu haber toplam 723 defa okundu


YAZARLAR