Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akaryakıtın Yüzsüzleri Sektörü Ve Ülkeyi Baltalıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akaryakıtın Yüzsüzleri Sektörü Ve Ülkeyi Baltalıyor

Akaryakıtın Yüzsüzleri Sektörü Ve Ülkeyi Baltalıyor
EPGİS: Vergi Yüzsüzleri listesindeki akaryakıtçılar 4 milyar TL vergi kaçırdı, çare KDV’nin indirilip farkın ÖTV’ye eklenmesinde.
04.10.2017 / 09:13

Enerjimagazin-EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, Hükümet’in açıkladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan yeni vergilerin, sendika olarak uzun zamandır dile getirdikleri “Akaryakıtta KDV’yi %18’den %1’e indirip, 17 puanlık farkı ÖTV’ye ekleyerek vergi gelirini arttıralım” önerisinin önemini ortaya koyduğunu söyledi.


Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da yer alan vergi mevzuatı ve oranı değişikliği hazırlıkları, akaryakıt sektörü aktörleri tarafından da yakından izleniyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Fesih Aktaş konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede OVP’de öngörülen değişikliklerin, sendika olarak daha önce gündeme getirdikleri akaryakıtta vergi kaçağını önlemeye yönelik önerinin haklılığını ortaya koyduğunu söyledi. Aktaş, “Gelir İdaresi Başkalığı tarafından bu ay açıklanan vergi yüzsüzleri listesini incelediğimizde, akaryakıt firmalarının kaçırdıkları verginin 3.5 - 4 milyar TL civarında olduğunu görüyoruz. Bu rakam, akaryakıttaki vergi kaçağıyla ilgili buzdağının sadece görünen kısmıdır. Bizim EPGİS olarak önerdiğimiz akaryakıttaki KDV’nin %18’den yüzde 1’e indirilip, 17 puanlık farkın ÖTV’ye eklenmesi önerisi benimsenirse, bütçeye çok önemli bir katkı sağlanmış olacaktır” dedi. Aktaş, ÖTV ve KDV değişiminin fiyatlara yansımayacağını, dolayısıyla halka olumsuz bir etkisinin olmayacağını da vurguladı.


“AKARYAKITIN YÜZSÜZLERİ SEKTÖRÜ VE ÜLKEYİ BALTALIYOR”


EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Akaryakıtın yüzsüzleri, vergi ödemedikleri için, sektörde referans olarak kabul edilen TÜPRAŞ çıkış fiyatlarının bile altında fiyatlarla ürün satarak haksız kazanç elde ediyor. Vergisini ödeyen sektörün namuslu oyuncularının bu fiyatlarla baş etmesi imkansız. KDV’de yapılacak indirimin ÖTV’ye eklenmesi önerisi hayata geçirilirse, hem akaryakıtta adil bir rekabet yaşanacak, sektör rahat nefes alacak, hem de vergi kaybı ortaya çıkmayacak, yani Hazine de kazanacaktır.”


“ÖNÜNE GELENE AKARYAKIT LİSANSI VERİLMESİN"


EPGİS, akaryakıtta vergi kaçağının önüne geçilebilmesi için, vergi önleminin yanı sıra, akaryakıt dağıtım firması kurma koşullarının zorlaştırılmasını da talep ediyor. Fesih Aktaş, bu konuyla ilgili olarak, “EPDK’nın, akaryakıt dağıtım firması kurmak için 10 milyon dolarlık teminat mektubu verme şartını getirmesi durumunda kötü niyetli firmalar temizlenecek ve sektörümüze sükûnet gelecektir” dedi.

Bu haber toplam 1540 defa okundu


YAZARLAR