Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ÖİB, EÜAŞ’a Ait Kömür Rezerv Alanı'nın Özelleştirilmesi İçin İhaleye Çıktı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÖİB, EÜAŞ’a Ait Kömür Rezerv Alanı'nın Özelleştirilmesi İçin İhaleye Çıktı

ÖİB, EÜAŞ’a Ait Kömür Rezerv Alanı'nın Özelleştirilmesi İçin İhaleye Çıktı
ÖİB, Eskişehir’in Alpsu İlçesi sınırlarında bulunan EÜAŞ’a ait Kömür Rezerv Alanı özelleştirilmesi için ihaleye çıktı.
02.10.2017 / 17:02

Enerjimagazin-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), EÜAŞ’a ait, Eskişehir ili, Alpu/Tepebaşı ilçelerinde bulunan Kömür Rezerv Alanı’ndaki kömür rezervine dayalı olarak çalışacak elektrik üretim santralinin, Enerji Üretim Alanı’nda kurulması ve bu santralde üretilecek elektrik enerjisinin; ihalede belirlenecek elektrik enerjisi birim satış fiyatı üzerinden Elektrik Satış Anlaşması (ESA)’nın imzalanarak EÜAŞ’a satılması için, “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirilmesi için ihaleye çıktı.


ÖİB’nın söz konusu ihale duyurusu Remi Gazete ’de yayımlandı.


Buna göre, Eskişehir ili, Alpu/Tepebaşı ilçelerinde bulunan EÜAŞ’a ait, Kömür Rezerv Alanı ile Enerji Üretim Alanı; Kömür Rezerv Alanı’ndaki kömür rezervine dayalı olarak çalışacak elektrik üretim santralinin, Enerji Üretim Alanı’nda kurulması ve bu santralde üretilecek elektrik enerjisinin; ihalede belirlenecek elektrik enerjisi birim satış fiyatı üzerinden Elektrik Satış Anlaşması (ESA)’nın imzalanarak EÜAŞ’a satılması için,“İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirilecek.


Önyeterlilik ve Son Teklif Verme Tarihi 26.01.2018 olan ihale için, İhale Şartnamesi ve Tanıtım Dokümanı Bedeli 25.000 TL, Geçici Teminat Tutarı ise 25 Milyon Dolar olarak belirlendi.


Özelleştirme ihalesi, Teklif Sahibi ile EÜAŞ arasında imzalanacak ESA için geçerli olacak elektrik enerjisi birim satış fiyatının belirlenmesi amacıyla, 4046 sayılı Kanunda belirtilen pazarlık usulü uygulanmak suretiyle gerçekleştirilecek. Pazarlık usulü eksiltmeye esas elektrik enerjisi başlangıç satış fiyatından eksiltme yapılmak suretiyle uygulanacak ve ihale komisyonu tarafından gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık eksiltme suretiyle sonuçlandırılabilecek.


İhaleye yalnızca tüzel kişiler ile Ortak Girişim Grupları katılabilecek. Gerçek kişiler ve yatırım fonları, en az bir tüzel kişinin bulunduğu Ortak Girişim Grubunda üye olarak yer alabilecekler.


Bu haber toplam 2291 defa okundu


YAZARLAR