Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Tortum HES Özelleştiriliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Tortum HES Özelleştiriliyor

Tortum HES Özelleştiriliyor
ÖİB, EÜAŞ'a ait Tortum HES ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi için ihaleye çıktı.
25.09.2017 / 20:18

Enerjimagazin- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Elektrik Üretim A.Ş'ye ait Tortum Hidroelektrik Santrali ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi için ihaleye çıktı.


ÖİB'nin söz konusu ilanı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.


Buna göre, Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Tortum Hidroelektrik Santrali ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazlar (“Tortum HES”) “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirilecek.


Tortum HES için Önyeterlilik ve Son Teklif Verme Tarihi 02.11.2017, Geçici Teminat Tutarı 5 Milyon TL, İhale Şartnamesi ve Tanıtım Dokümanı Bedeli ise 10 Bin TL olarak belirlendi.


İhale, kapalı zarf içerisinde birden fazla teklif sahibinden teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İhale Komisyonu’nca gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek.


İhaleye yalnızca tüzel kişiler ile Ortak Girişim Grupları katılabilecek.


Erzurum'un Uzundere ilçesinde Tortum Çayı üzerinde kurulu bulunan santral, 26,20 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 371. Erzurum'un ise 6. büyük enerji santrali konumunda. Tortum HES ortalama 101.866.667 kilovatsaat elektrik üretimi ile 30.775 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor.Bu haber toplam 2193 defa okundu


YAZARLAR