Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye ve Bulgaristan Arasında Enerji Ortaklığı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye ve Bulgaristan Arasında Enerji Ortaklığı

Türkiye ve Bulgaristan Arasında Enerji Ortaklığı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bulgaristan'daki mevkidaşıyla biraraya geldi.
12.09.2017 / 00:34

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ve Enerji Bakanı Temenuzkha Petkova ile Sofya'da bir araya geldi. Görüşmelerde, doğalgaz ve elektrik alanındaki işbirlikleri ele alınırken, bu alanlardaki yüksek işbirliği potansiyelini harekete geçirme konusunda mutabakata varıldığı öğrenildi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bulgaristan'daki mevkidaşıyla biraraya geldi. Türkiye ve Bulgaristan arasında enerji ortaklığı ve anlaşmalar masada. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından edinilen bilgiye göre, dün öğle saatlerinde Sofya'ya ulaşan Albayrak'ı Bulgaristan Enerji Bakanı Petkova karşıladı.İki bakan, başbaşa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti. Müsteşar Yardımcıları Abdullah Tancan, Alparslan Bayraktar, Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) Genel Müdürü Abdullah Atalay ve BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan ile bazı Bakanlık bürokratları da Bakan Albayrak’a temaslarında kendisine eşlik etti. Her iki Bakanın, doğalgaz ve elektrik alanlarında yüksek işbirliği potansiyelini harekete geçirme konusunda mutabakata vardıkları ifade edildi.


Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan


Albayrak ve Petkova'nın, Türkiye-Bulgaristan Enterkonektör (ITB - ortak doğalgaz iletim ağı) Projesinin gerçekleştirilmesi için kararlılıklarını bildirirken, gerekli olan çalışmaların başlaması için iki hükümetin güçlü desteği olduğunu belirttikleri öğrenildi.


Bakanların ayrıca, ülkeleri arasındaki net transfer kapasitesinin artırılarak, Avrupa Elektrik İletim Ağı (ENTSO-E) bölgesine enerji ticareti hacminin büyütülmesi ve ENTSO-E bağlantısının güçlendirilmesine yönelik yatırım çalışmalarını destekledikleri bildirildi.


Albayrak, Enerji Bakanı Petkova ve heyetler arası görüşmenin ardından, Bulgaristan Başbakan Borissov tarafından kabul edildi. Görüşmede, iki ülke arasındaki enerji işbirliğine ilişkin meselelerin ele alındığı belirtildi.


Bulgaristan, Türkiye ile birlikte Balkanlar'da enerji, elektrik ve doğalgaz alanında projelerinde öncü rol almak istiyor. Bulgar basını bölgede en önemli oyuncunun Türkiye olduğunu söylüyor. Bulgaristan topraklarından 16,7 milyar metreküp doğalgaz transferi yapılıyor. Bu ziyaret bu açıdan da Bulgaristan açısından önemli. Milliyet

Bu haber toplam 1302 defa okundu


YAZARLAR