Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - SEDAŞ'tan Önemli Uyarı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEDAŞ'tan Önemli Uyarı

SEDAŞ'tan Önemli Uyarı
SEDAŞ, inşaat ve altyapı şirketlerini ve tüm tüketicileri elektriğin güvenli kullanımı için uyardı.
26.08.2017 / 10:32

Enerjimagazin-SEDAŞ İnşaat ve Altyapı Şirketlerini ve Tüm Tüketicileri Elektriğin Güvenli Kullanımı İçin Daha Dikkatli Olmaya Davet Etti.


Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya illerinde elektrik dağıtım faaliyeti yürüten SEDAŞ, elektrik enerjisinin güvenli kullanımı ve hiç bir şekilde olumsuz bir kazanın yaşanmaması, can ve mal emniyeti açısından,  inşaat ve altyapı yapım işi yönetici ve görevlilerini, ev ve işyerlerinde elektrik kullanan tüm tüketicileri, İnşaat Mevsimi devam ederken “İş Güvenliği kavramına” bilinçli bir şekilde ve çok daha fazla önem vermeye davet etti.


“UYARIMIZ DİKKATE ALINMALI”


Enerji kesintisinin gerekli olduğu bölgelerde, iş kazalarından kaçınarak can güvenliğini sağlamanın yanı sıra, hem yasa gereği hem de çevre ve kamu güvenliği açısından, ilgili şirketlerin SEDAŞ’a önceden haber vermesi ve  planlı kesinti önlemi almaları  gerekiyor. “Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği” yönetmeliğinde, enerji nakil hatlarının altlarında pompa çalıştırılmaması veya zorunlu olduğu durumlarda enerji nakil hatlarıyla temasın olmaması için önlemler alınması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca, inşaat yapım alanının yakınından enerji nakil hatları geçmesi durumunda, yeterli güvenlik mesafesi bırakılıp gerekli güvenlik tedbirleri alınarak çalışılması gerekliliğine yer veriliyor. Yönetmelik gereği,  güvenlik mesafesi belirlenirken enerji nakil hattı tellerinin rüzgârda salınımı da hesaba katılması gerektiğine, ayrıca beton mikserleriyle çalışma sırasında pompa kollarının açılması ve toplanmasında çevredeki elektrik hatlarına  dikkat edilmesi ve  oluşabilecek risklerin ortadan kaldırılması gerektiğine de aynı yönetmelikte dikkat çekiliyor.


ÖNLEM ALMAK YASAL GEREKLİLİK


SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, enerjinin güvenli kullanımı konusunda  farkındalık oluşturmak istediklerini belirtirken, kamuoyunun dikkatini çekecek bu tür uyarılar yapmayı kurumsal bir sorumluluk olarak görüyoruz” dedi. Güven konuyla ilgili açıklamasında “Elektrik hayatımızda olmazsa olmaz bir enerji. Ancak pek çok şeyi kullanırken dikkat etmemiz gerektiği gibi elektriğin de kullanımı sırasında çok dikkatli olmamız gerekir. Bu konularda tüketicilerin evlerinde, ofislerinde, inşaat yapımı sırasında, özellikle enerji nakil hattı seviyelerinde inşaatların yapılması, inşaat etrafına kurulan iskelelerin yapılması ve burada yapılan çalışmalarda elektrik hatlarına yakın çalışma yapılmaması, beton mikserleri ile beton atılması sırasında,  altyapı kazılarının yapılması sırasında da uyulması gereken İş Güvenliği (İSG) kuralları olduğu hakkında bilinçli olmaları gerekiyor.  Altyapı firmalarının “Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği” kapsamında, enerji kesintisi gerekliliği olan yerlerde, SEDAŞ’a mutlaka önceden haber vermeleri ve  planlı kesinti önlemi talebinde bulunmaları yasa gereği büyük önem taşıyor. Bu uyarımız mutlaka dikkate alınmalı. ” dedi.

Bu haber toplam 1013 defa okundu


YAZARLAR