Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Çoruh EDAŞ'tan Hayati Uyarı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çoruh EDAŞ'tan Hayati Uyarı

Çoruh EDAŞ'tan Hayati Uyarı
Çoruh EDAŞ: Yetkisiz kişilerce enerji hatlarımıza müdahale edilmesi sonucu can ve mal kayıplarına yol açan kazalar meydana gelmektedir
16.08.2017 / 08:40

Enerjimagazin-Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş(ÇORUH EDAŞ) Giresun İl Müdürlüğü, Tirebolu’da Beton pompasının enerji hattına teması sonucu mikser şoförünün elektrik akımına kapılarak ağır yaralanması ve İstiklal Mahallesinde evinin önündeki ağaç direk üzerinde bulunan aydınlatma armatürünü sökerek fındık harmanını aydınlatmak üzere biraz ilerisindeki demir direğe monta eden bir vatandaş elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirmesi sonrası bir açıklama yaparak vatandaşları uyardı.


Şirket’ten yapılan açıklama şu şekilde:


Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte özellikle nüfus yoğunluğun arttığı köylerdeki vatandaşlarımızın bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde elektrik şebekelerimize müdahale etmeleri, enerji kesilme işlemi yapılmadan enerji hatları yakınında emniyet mesafelerini ihlal ederek çalışmaları sonucu istenmeyen kazalar meydana gelmekte, yaralanmalar ve hatta bazı durumlarda maalesef can ve mal kayıpları oluşabilmektedir.


Geçtiğimiz yıllarda bazı ilçelerinde yetkisi olmayan vatandaşların şebekelerimize bilinçsiz bir şekilde müdahale etmeleri sonucu üzücü kazalar oluşmuş ve can kaybı da meydana gelmiştir.


Maalesef dün Tirebolu ilçemizde istenmeyen iki olay yaşanmıştır. İlk olayda; Demirci Mahallesindeki bir inşaata enerji nakil hattımızın üzerinden aşılarak beton pompası vasıtasıyla beton dökülme işlemi yapılmaya çalışılmıştır. Beton pompasının enerji hattımıza teması sonucu mikser şoförü elektrik akımına kapılmış ve ağır yaralı olarak yoğun bakımda tedavi altına alınmıştır.


İkinci olayda ise İstiklal Mahallesinde evinin önündeki ağaç direk üzerinde bulunan aydınlatma armatürünü sökerek fındık harmanını aydınlatmak üzere biraz ilerisindeki demir direğe monta eden bir vatandaş elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirmiştir.


Bu iki olayda da şirketimizden yardım istenmemiş ve enerji kesilmesi ile ilgili talepte bulunulmamıştır.


Kamuoyunu bilgilendirme amaçlı yaptığımız haberlerde sürekli vurguladığımız üzere yine belirtmek isteriz ki; alçak gerilim (AG), orta gerilim (OG) veya yüksek gerilim (YG) gibi her türlü elektrik şebekesinde bakım, onarım, bağlantı, enerji kesme-açma yetkisi sadece Çoruh EDAŞ Giresun İl Müdürlüğü teknik ekiplerinde bulunmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun Şirketimiz personelleri haricindeki vatandaşların elektrik arızasına müdahale etme, enerji kesme-açma, armatür arızası onarma, hat üzerine armatür ilave etme, armatür yönü değiştirme, elektrik sayacına bağlantı yapma, kaçak bağlantı yapma ve benzeri amaçla elektrik şebekesine müdahale etmesi yasak ve tehlikelidir.


Müşterilerimize kesintisiz, kaliteli enerji hizmeti sunabilmemiz için bu tür durumlarına karşı vatandaşlarımızın duyarlı olmasını bekliyoruz. Enerji nakil hatlarında,  trafo ve direklerde Şirketimiz çalışanı olmayan, Çoruh EDAŞ logolu hizmet araçları ya da iş elbiseleri bulunmayan şüpheli kişiler görüldüğünde, 24 saat hizmet veren 444.9.186 numaralı Çözüm Merkezimize, en yakın İlçe Şefliğimize, Jandarma ve Emniyet güçlerimize bildirilmesi önem arz etmektedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


ÇORUH EDAŞ Giresun İl Müdürlüğü

Bu haber toplam 1262 defa okundu


YAZARLAR